مسیر زیبایی تبریز باحذف صندوق‌های امداد و داربست‌ها هموار می‌شود؟
مسیر زیبایی تبریز باحذف صندوق‌های امداد و داربست‌ها هموار می‌شود؟

اقدامات اخیر شهرداری تبریز درباره جمع‌آوری صندوق‌های کمیته امداد و بنرهای داربستی در سطح شهر به بهانه «رویداد تبریز۲۰۱۸» حرف و حدیث‌های زیادی را در پی داشته است.

شهرداری تبریز در مدت اخیر تصمیم‌های قاطعی گرفته که اغلب با مخالفت برخی ادارات و چهره‌های سیاسی و فرهنگی مواجه شده است. تصمیاتی که از نظر شهرداری برای «حذف زوائد بصری» از سطح شهر بخاطر رویداد بین‌المللی «تبریز ۲۰۱۸» بوده است.

تبریز از طرف سازمان همکاری‌های اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ میلادی انتخاب شده است. این انتخاب حاشیه‌های بسیاری را بین مردم و مسئولان تبریز و آذربایجان شرقی به ‌وجود آورده و عده کثیری از شهروندان معتقدند که تبریز را برای این رویداد آنطور که می‌بایست آماده نکرده‌اند.

با اینکه متولی اصلی این رویداد سازمان میراث فرهنگی می‌باشد، اما انگشت‌های انتقاد، شهرداری تبریز را نشانه رفته‌اند. مسئولان شهرداری نیز بارها سعی کرده‌اند که به مردم بگویند این رویداد بیش‌تر جنبه فرهنگی دارد و «تبریز۲۰۱۸» نباید به مسائل ظاهری خلاصه شود.

«دست به‌ کار نشدند، دست به کار شدیم»

با این‌حال شهرداری تصمیم‌هایی می‌گیرد که ظاهر شهر را بیش‌تر از جنبه‌های فرهنگی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. «ساماندهی و حذف صندوق‌های کمیته امداد» و پس از آن ممنوع کردن «نصب بنر و داربست» از جمله مهم‌ترین تصمیم‌هایی است که حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های فراوانی را به همراه داشته است.

مسعود برزگر جلالی، معاون خدمات شهری شهرداری تبریز در مصاحبه‌های متعدد گفته که طبق صورتجلسه‌ای در ۱۵ آذرماه، کمیته امداد متعهد به ساماندهی صندوق‌های صدقات و جمع‌آوری صندوق‌هایی که در فضای سبز و فواصل اندک از هم بودند در مدت۱۰ روز شده بود.

او تاخیر ۴۵ روزه کمیته امداد در انجام این تعهد را دلیل موجهی می‌شمارد برای اینکه شهرداری تبریز راسا اقدام به جمع‌آوری صندوق‌ها کرده اما باز نماینده‌های کمیته امداد که در عملیات حضور داشتند شهرداری را همراهی نکرده‌اند.

در جزئیات این صورتجلسه آمده است که موضوع صندوق‌های صدقات تنها مربوط به صندوق‌های کمیته امداد نبوده و هیچ موسسه‌ای از این قاعده مستثنی نیست.

جلالی با استناد به توافقنامه شهرداری با کمیته امداد اعلام کرده که صندوق‌ها می‌بایست با حفظ فواصل ۲۰۰ متر از یکدیگر نصب شوند درحالی‌که در برخی نقاط در فواصل ۱۵ متری از هم نصب هستند.

سهم فقرا از رویداد «تبریز۲۰۱۸» چیست؟

محمدکلامی، مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با جمع‌آوری صندوق‌ها از سطح تبریز مخالف است. او توضیح می‌دهد که «تبریز۲۰۱۸» یک مقصد نیست بلکه یک آغاز برای مسیر توسعه گردشگری باید به‌شمار بیاید.

کلامی می‌گوید وقتی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری انتخاب می‌شود به این معنا نیست که در این حوزه از کشورهایی مثل دبی هم باید جلوتر باشیم و با معیارهای آنان خودمان را بسنجیم.

بنظر او انجام‌دادن کارهای سطحی به بهانه «تبریز۲۰۱۸» کار غلطی است و نهادها و ارگان‌ها باید روی ارتقا شاخص‌های فرهنگی مثل افزایش امنیت، درآمد و رفاه مردم متمرکز شوند.

«سهم فقرا از تبریز ۲۰۱۸ چیست؟» این سوالی‌ست که مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) از شهرداری تبریز می‌پرسد.

اینکه این‌روزها برخی صندوق‌ها به‌جای قبلی خود بازمی‌گردند، نشان می‌دهد که مدیرکل کمیته امداد تاحدودی جواب خود را گرفته است.

در این‌حال که هنوز تب و تاب ماجرای صندوق‌ها جریان دارد، ممنوع کردن نصب داربست و بنر در سطح شهر موضوعی بود که در فضاهای مجازی و سایت‌های خبری نصب شد. آشفتگی بصری، مخاطرات ایمنی و تاثیرات مخرب زیست‌محیطی از دلایلی هستند که شورای شهر تبریز با توجه به آن‌ها ممنوعیت نصب بنر و داربست در سطح شهر را به‌ تصویب رسانده است.

محمدباقر بهشتی از اعضا شورای شهر تبریز پیشنهاد کرده که بنرهای داربستی، حتی در ایام محرم نیز جمع‌آوری شود.کلیات این موضوع در صحن علنی شورای شهر تبریز، یکشنبه ۱۲ آذر به تصویب رسید و تنها موضوعی که اعضا درباره آن به بحث و چالش پرداختد، تعیین تکلیف ممنوعیت داربست و بنر در ایام محرم بود.

او افزوده که مردم در ایام عزاداری، به شوق ائمه اطهار(ره) روانه دستجات می‌شوند؛ نه به خاطر جذابیت داربست‌ها و بنرها؛ به همین خاطر از کمیسیون فرهنگی و اجتماعی می‌خواهم در این خصوص طرح‌های جایگزین را بررسی کند.

سونیا اندیش، دیگر عضو شورای شهر تبریز در همان جلسه به جنبه‌های زیست‌محیطی داربست‌ها و بنرها اشاره کرده بود: «حفظ محیط زیست، از مهم‌ترین تاکیدات دینی است و این صحیح نیست که به خاطر مسایل مذهبی و مساجد، بنرها و داربست‌هایی نصب کنیم که سلامت و ایمنی شهروندان را به خطر بیندازد؛ خواهشمندم نصب بنرهای تبلیغاتی را دست‌کم تا فاصله زمانی ۲۰۱۸ متوقف کنیم.

شهرام دبیری و فریدون بابایی اقدم در جلسه خواسته بودند که حتما برای داربست‌ها و بنرهای تبلیغاتی جایگزینی تعیین شود و گرنه چنین تصمیم یک‌باره‌ای ممکن است حاشیه‌هایی در پی داشته باشد.

نبودن جایگزین برای بنرهای تبلیغاتی و داربستی موضوعی است که صدای رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را در دهه فجر درآورد و اعتراضش را به همراه داشت.

حجت‌الاسلام حسین تقی‌زاده گفته که چنین تصیمیمی نباید در آستانه جشن پیروزی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اتخاد می‌شد.

«حتی تشکل‌های مردمی از نصب بنر در مقابل مساجد، ادارات به دلیل بازکردن آنها ابا می‌کنند و به همین خاطر این قضیه امسال باعث کمرنگ شدن دهه فجر شد.» تقی‌زاده با بیان این مطلب افزوده که به مسئولان استانی و شهری نامه نوشته و خواستار تعیین جایگزینی برای داربست‌ها و بنرها شده.

طبق شنیده‌ها ادارات و مساجد نیز پس از تصویب این موضوع نتوانسته‌اند بنر یا داربستی نصب کنند بی‌آنکه با دخالت سازمان زیباسازی که متولی ممانعت از آن است، مواجه نباشند.

مخالفت شدید امام جمعه تبریز با جمع‌آوری صندوق‌ها و بنرها؛

«صندوق‌های کمیته امداد یا داربست و بنر چه ربطی به تبریز۲۰۱۸ دارد؟» این سوالی بود که امام جمعه تبریز در گفت‌وگو با خبرنگاران ۲ بار تکرار کرد.

حجت‌الاسلام والسملین آل‌هاشم با کنایه گفت که آیا واقعا تنها زوائد بصری شهرمان همان صندوق‌های کمیته امداد و بنرها و داربست‌هایی بودند که مناسبت‌های ملی و مذهبی ما را منعکس می‌کردند!؟

او از مسئولان شهرداری خواست که در تصمیم‌گیری‌هایشان دقت و تفکر کنند: «در ایام دهه فجر یا شهادت حضرت فاطمه (س) اگر بخواهیم در سطح شهر بنری بزنیم چه مخالفتی با رویداد تبریز۲۰۱۸ خواهد داشت واقعا؟»

عبداللهی، رئیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی آذربایجان شرقی هم اعتراض خود نسبت به تصمیم‌های جدید شهرداری تبریز را با خبرنگاران درمیان گذاشته ‌است.

بیش از یک ماه از آغاز رویداد «تبریز۲۰۱۸» می‌گذرد. عده‌ای معتقدند شاید بهتر بود هزینه‌ها و نیروهایی که برای جمع‌آوری صندوق‌های کمیته امداد یا داربست‌ها و بنرها صرف می‌شود، برای ساماندهی خیابان‌ها یا پیش‌بردن پروژه‌ه‌های عمرانی که نیمه‌کاره مانده‌اند صرف می‌شد.

 

نگارنده: بهنام عبداللهی/ مهر