احیای ربع‌رشیدی در تبریز ۲۰۱۸ / اخذ ویزا در کمتر از یک‌ربع ساعت
احیای ربع‌رشیدی در تبریز ۲۰۱۸ / اخذ ویزا در کمتر از یک‌ربع ساعت

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به احیای ربع‌رشیدی گفت:مثلث طلایی گردشگری ایران شامل اصفهان، شیراز و یزد است و برای این منظور ما می‌خواهیم مثلث را تبدیل به مربع با ضلع‌های تبریز، شیراز، اصفهان و یزد کنیم.

به گزارش عصر تبریز، مجید خدابخش پیش از ظهر امروز در جلسه “تبریز، پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸” اظهار کرد: تبریز ۲۰۱۸ فرصتی برای معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های تبریز است و البته این معرفی در کل دنیا زبان‌ها و روش‌های مختلف دارد و در داخل کشور می‌توان از طریق  صدا و سیما و رسانه‌ها اقدام کرد.

تبلیغات تبریز ۲۰۱۸ در شبکه‌های مختلف 

وی افزود: پیشنهاد شبکه برون‌مرزی و شبکه ۳ را برای معرفی تبریز ۲۰۱۸ داشته‌ایم و حتی قرار است برنامه سال تحویل در تبریز پخش شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی با شبکه‌های دیگر صورت گرفته و قابلیت‌های تبریز معرفی شده است، حتی پیشنهاد کلیپ برای معرفی تبریز نیز داده‌اند که در حال تدوین است.

وی ادامه داد: اقداماتی که باعث شود ظرفیت‌های فرهنگی و میراث معنوی و ادبی شهر تبریز در معرض معرفی قرار گیرد را با تمام تلاش انجام خواهیم داد.

۹ هتل در حال احداث در تبریز/ هدف اصلی، گردشگر خارجی است 

خدابخش بیان کرد: اقدامات دیگری در داخل شهر انجام می‌گیرد به طوریکه در خصوص احداث هتل‌ها اقدامات انجام گرفته است و ۹ هتل در دست ساخت است، پروانه برای احداث هتل رایگان داده می‌شود و موزه‌ها نیز دو شیفته خواهند شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: کار اصلی در رویداد تبریز ۲۰۱۸، جذب گردشگر خارجی است زیرا مستقیم روی گردش اقتصادی شهر تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های جذب، نمایشگاه بین‌المللی است که چند روز دیگر نمایشگاهی در برلین برگزار خواهد شد که ۱۹۰ کشور در آن نمایشگاه حاضر خواهند شد.

خدابخش ابراز کرد: راه‌حل دیگر استفاده از ظرفیت تورگردان‌هاست زیرا گردشگر خارجی تنها سفر نکرده بلکه گروهی سفر می‌کند، از این رو با رئیس تورگردان‌ها جلسات و گفتمان شده است.

احیای ربع‌رشیدی در تبریز ۲۰۱۸ 

وی با اشاره به اینکه مثلث طلایی گردشگری ایران شامل اصفهان، شیراز و یزد است و برای این منظور ما می‌خواهیم مثلث را تبدیل به مربع با ضلع‌های تبریز، شیراز، اصفهان و یزد کنیم، افزود: باید نقاط ارزشمند تبریز را پررنگ کنیم برای مثال ربع‌رشیدی از سال آینده آماده خواهد شد چراکه این اثر از ۷۰۰ سال پیش شهر دانشگاهی بوده و ما باید از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقیافزود: دانشگاه آکسفورد ادعای قدمت ۴هزارساله دارد در حالیکه ربع‌رشیدی یک شهرک تولیدی آزمایشگاهی و علمی بوده که با هفت زبان در آن دانشگاه تدریس می‌شده است.

کارت‌های خارجی در بانک ملی کار خواهد کرد/ اخذ ویزا در کمتر از یک ربع

این مسوول اجرایی استان تصریح کرد: اصلی‌ترین بخش در خصوص تبریز ۲۰۱۸، جذب گردشگر خارجی است و برای این امر بانک ملی تقبل کرده است تا کارت‌های خارجی در ایران قابل کار کردن باشد.

خدابخش با اشاره به حل مشکل ویزا در کشور و استان ادامه داد: ویزاها الکترونیکی خواهد شد به طوریکه فردی بدون ویزا به فرودگاه برسد در کمتر از یک‌ربع ویزا برای وی صادر می‌شود.

بهره‌برداری تبریز ۲۰۱۸ در سال‌های دیگر خواهد بود 

استاندار آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: اگر بتوانیم خدمات را استاندارد کنیم و بخش خصوصی وارد عمل شده و خدمات ارزنده‌ای به گردشگر در همه ابعاد از جمله بوم‌گردی بدهد، می‌توان یک نتیجه مطلوب گرفت.

وی افزود: بوم‌گردی نقش موثری دارد چراکه اگر انجام گیرد و سنت قدیمی رعایت شود، گردشگر بیشتر جذب خواهد شد.

خدابخش با اشاره به اینکه برخی رویدادها در راستای ۲۰۱۸ باید در تبریز برگزار شود، گفت: یکی از این رویدادها جام جهان تختی بود که دو هفته پیش در تبریز برگزار شد که با ۱۸۰ کشتی‌گیر و ۱۲۰ همراه از ۱۵ کشور در تبریز حضور داشتند.

برگزاری شعر فجر در تبریز/ تبریز ۲۰۱۸ میزبان جشنواره فیلم فجر بین‌المللی در سال ۹۷ 

وی اضافه کرد: جشنواره بین‌المللی شعر فجر در این ماه برگزار خواهد شد و طبق هماهنگی با وزارت ارشاد، سال آینده جشنواره فیلم بین‌المللی فجر در تبریز برگزار خواهد شد.

خدابخش بیان کرد:تبریزی‌های ساکن کشورهای دیگر نیز باید برای تبریز ۲۰۱۸ وارد عمل شوند و حتی اگر بتوانند یک گردشگر جذب شهر کنند، باز هم مهم است.