ضرر ۱۰۰ میلیونی از برش صندوق صدقات تبریز/ شهر بدون گدا افتخار است ولی هدف نیست/ الکترونیکی شدن دریافت صدقات
ضرر ۱۰۰ میلیونی از برش صندوق صدقات تبریز/ شهر بدون گدا افتخار است ولی هدف نیست/ الکترونیکی شدن دریافت صدقات

مدیرکل کمیته امداد استان آذربایجان شرقی گفت: لقب “شهر بدون گدا” برای تبریز افتخار است اما نباید بعنوان هدف نهایی در نظر گرفته‌شود؛ هدف باید “شهر بدون فقر” باشد و همت‌مان به آن اندازه باشد.

به گزارش عصر تبریز، محمد کلامی، مدیرکل کمیته امداد استان آذربایجان شرقی در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تاسیس کمیته امداد و‌ تشریح برنامه‌های جشن نیکوکاری، در خصوص موضوع ساماندهی صندوق های کمیته امداد اظهار داشت: در زمان شهردار قبلی بحث ساماندهی صندوق‌های صدقات با همکاری شهرداری انجام شد که حدود ۶ هزار صندوق جمع‌آوری، رنگ آمیزی و تغییر مکان داده شد.

برش صندوق‌ها بدون هماهنگی با کمیته امداد انجام شد

وی با انتقاد از اینکه بعنوان مدیرکل کمیته امداد از طریق فضای مجازی از موضوع برچیدن صندوق‌های صدقات مطلع شده ام، تصریح کرد: بعد از تغییر شهردار و آمدن شهردار جدید پنجم آذر ماه از طریق فضای مجازی مطلع شدیم که صندوق‌های صدقات کمیته امداد و سایر خیریه ها بریده شده و بصورت نامتوازن به معابر شهری متصل شده‌اند.

کاهش درآمد کمیته امداد به علت برش صندوق‌ها

وی افزود: از زمان شروع به کارم در کمیته امداد تا به امروز به‌دلیل عدم توجیه اقتصادی در برخی مناطق، تعداد ۱۱ هزار صندوق صدقه به ۴۲۰۰ عدد تقلیل یافته است به طوریکه با نگاه به آینده به دنبال جایگزین‌های عملی برای صندوق‌ها، همچون سامانه الکترونیکی پرداخت هستیم و با این روند از فروردین سال آینده نیز اپلیکیشنی به همین منظور رونمایی خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان با اشاره به سهم قابل توجه شهر تبریز در میزان درآمد استان از صندوق‌های صدقات، تصریح کرد: به واسطه برش صندوق‌ها در تبریز، ماه گذشته صد میلیون تومان از درآمد کمیته امداد استان کاسته شد. با توجه به اینکه در سال ۹۵ از صندوق‌های صدقات استان به میزان ۱۰ میلیارد تومان کمک مردمی جمع‌آوری شده بود این عدد در سال جاری به ۱۲ میلیارد تومان افزایش یافته که می توان گفت هر ماه بطور متوسط ۱ میلیارد و صد میلیون تومان از صندوق‌ها حاصل می‌شود.

هدف‌گذاری ایجاد “شهر بدون فقر” باشد نه “شهر بدون گدا”

وی افزود: لقب “شهر بدون گدا” برای تبریز افتخار است اما نباید بعنوان هدف نهایی در نظر گرفته‌شود زیرا اگر هدف بنا بر بدون گدا بودن تبریز باشد عملا هیچ کاری انجام نمی گیرد چرا که ایجاد شهر بدون گدا کار سخت و دشواری نیست و با جمع‌‌آوری و انتقال متکدیان از مقابل چشم به راحتی میسر خواهد بود که این امر همان پنهان کردن معضل فقر محسوب می‌شود از این رو هدف باید “شهر بدون فقر” بوده و همت‌مان به آن اندازه باشد.

کمیته امداد یک نهاد انقلابی است و همچون تمامی نهاد های انقلابی مورد هجمه دشمن است

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از هجمه و القای حس بی‌اعتمادی به کمیته امداد برای مردم از سوی بعضی رسانه‌ها افزود: کمیته امداد یک نهاد انقلابی است و همچون تمامی نهاد های انقلابی مورد هجمه دشمن است.

وی افزود: کمیته امداد در تولید فقر نقش ندارد و اصلاً ورودی‌های کمیته، نتیجه سیاست های اشتباه در سایر بخش های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است و در این بین کمیته امداد صرفا نقش مبارزه‌گر با فقر را ایفا می‌کند.

 

 

انتهای پیام/