برخی نمایندگان با هیجانی وصف‌ناپذیر از آخوندی دفاع کردند/ دولت برای جان مردم ارزشی قائل نیست
برخی نمایندگان با هیجانی وصف‌ناپذیر از آخوندی دفاع کردند/ دولت برای جان مردم ارزشی قائل نیست

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به برگزاری جلسه رسیدگی به استیضاح وزیر راه گفت: قطعاً اگر آقای آخوندی وزیر هم نباشد در شرکت‌های سهامی و دولت بابت سهمی که دارد، صندلی پرارزش‌تر از وزارت راه و شهرسازی خواهد گرفت.

به گزارش عصرتبریز، احمدعلیرضا بیگی با اشاره به برگزاری جلسه رسیدگی به استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران اظهار کرد: بروز بحران‌های حمل و نقل در دوره تصدی وی قابل تامل است چرا که این وزیر مدیریت بحران را محدوده وظایف وزارت کشور می‌داند و تنها خود را در چارچوب اقدامات پیشگیرانه که مانع بحران بشود، مسوول تلقی می‌کند به طوریکه شرح مفصلی از تحولات و خدمات خود را در حوزه‌های هوایی، ریلی، زمینی و دریایی ارائه کرد.

وی افزود: اما سوال مهم ما از ایشان این است که چگونه است با این همه اعداد و ارقام که حاکی از بهبود وضعیت است، سامانه‌ها میلیاردی قطار تبریز- مشهد فاقد بدیهی‌ترین سیستم کنترل بوده و با سرعت ۱۴۰ کیلومتر با صدها مسافر و ۸۰۰ تن بار به قطار متوقف شده برخورد کرده است؟ چرا اقدامی برای تنبیه مقصران صورت نگرفته که به قول آقای وزیر از بروز موارد مشابه حداقل پیشگیری شود؟

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس بیان کرد: از سوی دیگر با این همه پیشرفت خیره‌کننده، بروز حوادث دلیلی نمی‌تواند جز سوءمدیریت داشته باشد که البته معضلات ناشی از نزولات آسمانی اخیر از جمله بسته شدن فرودگاه بین‌المللی امام و مهرآباد، توقف قطارها و مسدود شدن آزادراه‌های منتهی به تهران مطرح شد که آقای وزیر در مقام پاسخ‌گویی با اشاره به نمونه‌هایی نظیر فرودگاه‌های انگلیس و یا ایتالیا در بارندگی روز گذشته، آن را طبیعی قلمداد کرد و معتقد بود بارندگی ۲۰ سانتی‌متر نبوده بلکه ارتفاع برف بیش از ۷۰ سانتی‌متر بود که این پاسخ با تعجب حاضران همراه شد.

وی خاطرنشان کرد: موضوعی که برایم بسیار جالب بود این بود که نمایندگانی در جلسه حضور داشتند که به مراتب پرشورتر از وزیر از او دفاع می‌کردند،گویا فراموش کرده بودند که آنها نماینده مردم هستند نه دولت!

بیگی افزود: باید طراحان استیضاح مطالب خود را بیان کنند ولی آنها به همراه وزیر راه و شهرسازی از پاسخ به این پرسش عاجز بودند که چرا دولت نسبت به این همه سوانح بی‌تفاوت است البته دلیل آن نیز این است که تعیین اولویت‌ها بر عهده دولت است و نمایندگان نمی‌توانند طرحی را ارائه کنند که انجام آن مستلزم بار مالی است و این مهم به دوش دولت است.

وی، با ابراز تاسف از اینکه ما دولتی را استیضاح می‌کنیم که برای جان مردم ارزشی قائل نیست و برای این نتیجه‌گیری دلایل روشنی وجود دارد، افزود: این استیضاح مطالبه اجتماعی است و مردم در مواجهه با این همه فجایع انتظار دارند مجلس شورای اسلامی واکنش به موقع نشان دهند تا از تکرار رخدادهای تلخ جلوگیری بشود.

نماینده مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: قطعاً اگر آقای آخوندی وزیر هم نباشد در شرکت‌های سهامی و دولت بابت سهمی که دارد، صندلی پرارزش‌تر از وزارت راه و شهرسازی خواهد گرفت ولی نکته مهم این است که وی باید مطالبه اجتماعی را متوجه بشود و برای اولین بار سنتی پایه‌گذاری شود تا بعد از این هر مقام مسوولی که از تکالیف به عهده‌ گرفته عدول کرد و از عهده مسوولیت برنیامد، عذرخواهی کرده و از پست خود کنارگیری کند.

وی در پایان توضیح داد: نمایندگان طراح استیضاح، از پاسخ‌های وزیر و نمایندگان حامی او قانع نشدند و از این رو استیضاح به صحن علنی ارجاع شد.

انتهای پیام/