اختصاص هفته خسروشاه در رویداد تبریز ۲۰۱۸/ پلیس‎راه تبریز – آذرشهر به مکانی دیگر منتقل خواهد شد
اختصاص هفته خسروشاه در رویداد تبریز ۲۰۱۸/ پلیس‎راه تبریز – آذرشهر به مکانی دیگر منتقل خواهد شد

رسول کریمیان خسروشاهی، شهردار خسروشاه بر این عقیده است که بخش خسروشاه بواسطه فاصله اندک با تبریز و بخصوص قدمت تاریخی آن، پتانسیل جذب گردشگر در رویداد تبریز ۲۰۱۸ را داراست و با سرمایه‎گذاری می‎توان خسروشاه را یه یک قطب گردشگری در شمال غرب کشور بدل نمود.

به گزارش عصرتبریز، خسروشاه بخش تابعه شهرستان تبریز در استان آذربایجان شرقی است و از قدمت و تاریخ خسروشاه به همین می‎توان اکتفا کرد که آرامگاه شیخ سلار دیلمی، یکی از فقها و اندیشمندان نامدار و برجسته قرن پنجم هجری در این شهر قرار گرفته‎است و از این رو با داشتن سبقه و قدمت تاریخی کهن، این منطقه را می توان یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری استان محسوب کرد.

از اردیبهشت سال ۹۷، تبریز و به‎دنبال آن استان آذربایجان‎شرقی میزبان یک رویداد بسیار مهم و بزرگ با عنوان تبریز ۲۰۱۸ است که از طرف سازمان همکاری اسلامی رقم خورده است؛ این رویداد برای تبریز و کشور ایران یک رویداد مهم بین‌المللی تلقی می‌شود.

در همین راستا عصرتبریز گفت‎‎وگویی پیرامون برنامه‎های شهرداری در آستانه افتتاح رسمی رویداد تبریز ۲۰۱۸ با شهردار خسروشاه انجام داده‎است. در ادامه متن گفت‎‎وگو با رسول کریمیان خسروشاهی، شهردار خسروشاه می آید:

*با توجه به فرارسیدن افتتاحیه رسمی تبریز ۲۰۱۸ و نزدیکی خسروشاه به تبریز، سهم این منطقه از این رویداد چه خواهد بود؟

پیش از هر چیز اجازه دهید از خسروشاه و موقعیت مکانی آن کمی بگویم. مهمترین پتانسیل خسروشاه، این است که نزدیک به تبریز بوده و جزئی از شهر تبریز به حساب می‎آید. ثانیا همجواری با جاده تبریز – آذرشهر که یک مسیر ترانزیتی‎ست، به اهمیت آن افزوده چراکه بواسطه همین جاده، تعدادی شهرک‎ صنعتی در اطراف خسروشاه تاسیس و سبب ایجاد موقعیت ممتاز برای خسروشاه شده‎اند.

در خسروشاه پتانسیل گردشگری نیز وجود دارد که سعی بر این است از آن‎ها چه در این رویداد و چه در ایام نوروز استفاده شود از جمله آرامگاه شیخ سلار دیلمی، اولین فقیه شیعه ایرانی که مورد توجه مسوولین میراث فرهنگی نیز بوده و فرصت بسیار مناسبی جهت جذب گردشگر محسوب می‎شود. در کنار این‎ها تمهیداتی با هماهنگی استانداری در جهت برچیدن نازیبایی‎های بصری از مسیر اتوبان تبریز – آذرشهر و به‎دنبال آن ورودی‎های شهر اندیشیده شده‎است. چادر و کانکس‎های راهنمای گردشگری با ارائه خدمات و کاتالوگ های معرفی خسروشاه در ورودی شهر و همچنین کارواش رایگان در اختیار مسافران و اهالی قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این‎ها در حال رایزنی هستیم تا در مسیر گردشگری به سمت کندوان و اسکو نیز پرچم‎های کشورهای مختلف نصب شوند. برنامه‎های آسفالت سرتاسری و لکه‎گیری ورودی‎های شهر نیز در دستور کار قرار گرفته‎است. رایزنی‎هایی نیز با آقای شهرتی‎فر، معاون سیاسی و امنیتی استاندار در جهت برپایی یک نمایشگاه صنایع دستی در مسیر تبریز – آذرشهر با محوریت معرفی صنایع دستی خسروشاه، لبنیات محلی، محصولات کشاورزی و ارگانیک منطقه انجام داده‎ایم. کاروان‎سرای صفویه، مسجد جامع شهر، مسجد قطب راوندی، برج کبوتران، بازار هفتگی، میدان دواب و موزه مردم شناسی که اخیرا افتتاح شده از جمله مکان های هدف گردشگری در خسروشاه محسوب می‎شوند.

*با مسوولین تبریز ۲۰۱۸ در این مورد چه هماهنگی‎هایی انجام گرفته است؟

مهمترین هماهنگی، اختصاص یک هفته به‎نام خسروشاه در تابستان آتی تحت عنوان «هفته خسروشاه» است که قرار بر این است یکی از پارک‎های تبریز برای این امر در اختیار ما قرار گیرد تا جشنواره و مراسمی جهت معرفی بخش خسروشاه در این ایام صورت می‎گیرد. ناگفته نماند در صورت امکان و ایجاد هماهنگی، برنامه‎ای نیز در برج میلاد تهران جهت معرفی خسروشاه در نظر داریم.

*در مورد آرامگاه شیخ سلار دیلمی و لزوم معرفی این مکان با توجه به اهمیت و ناشناخته ماندن آن در استان، چه برنامه‎هایی در نظر دارید؟

رایزنی‎هایی با شهرداران شهرهای مختلف از جمله شهردار اهواز، جهت معرفی این مکان و دیگر جاذبه‎های گردشگری شهر صورت گرفته و قول مساعد هماهنگی جهت تامین مهمان‎سرا و اقامتگاه‎ در صورت حضور گردشگر از این شهرها را داده‎ایم. برنامه دیگر مورد نظر شهرداری علاوه بر کانکس و چادرهای راهنما در ورودی‎های شهر، هماهنگی برای حضور افراد راهنما در کنار گردشگران، جهت معرفی هر چه بیشتر جاذبه‎های گردشگری خسروشاه از ‎جمله همین آرامگاه شیخ سلار دیلمی است.

*در کنار کاتالوگ و چاپ بروشورهای معرفی شهر و جاذبه‎های توریستی آن، آیا بسته‎های فرهنگی و هدایایی نیز برای مسافران در نظر گرفته‎اید؟

چنین ایده‎ای را در غرفه خسروشاه در نمایشگاه شهر ایده‎آل کیش اجرا نمودیم و مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت اما با توجه به تعدد مسافران در ایام نوروز و بحث تبریز ۲۰۱۸، خدمات رفاهی رایگان در وهله اول مورد توجه است و در اختیار مسافران قرار خواهیم داد اما پیشنهاد شما نیز مبنی بر توزیع بسته‎های فرهنگی و معرفی محصولات کشاورزی و … بین مسافران، همانطور که در ابتدای بحث عرض کردم در صورت برپایی نمایشگاه صنایع دستی اجرایی خواهد شد.

*یکی از مشکلات اساسی خسروشاه کمبود محل اسکان و اقامت است؛ بجز مهمان‎سرای شهرداری که در اختیار کارمندان دولت قرار می‎گیرد برای مسافران عادی مشکل اسکان وجود دارد. برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام گرفته؟

در مورد این مساله دو راهکار کوتاه مدت و بلند مدت داریم. برای عید نوروز و روزهای پیش‎رو تعامل هایی با آموزش و پرورش صورت گرفته تا دو مدرسه در اختیار مسافران قرار گیرد، در مهمان‎سرای شهر نیز در صورت معرفی مسافران و گردشگران سعی بر این خواهد بود تا روند پذیرش تسهیل یابد و این قول را می‎دهم که در ایام نوروز هیچ مسافر و گردشگری در خسروشاه بدون اسکان نخواهد ماند. در بلندمدت نیز با همکاری بخش خصوصی، مجوز و پروانه احداث یک هتل سه ستاره توسط شهرداری صادر شده و پروژه این هتل ۲۶ اتاقه در ورودی خسروشاه هم‎اکنون در حال اجرا است.

*در مورد ویترین شهر که همان ورودی شهر و مناظر مقابل دیدگان مسافران است چه برنامه‎هایی دارید؟

علاوه بر چادرهای راهنما، بر روی نورپردازی و گلکاری جداول ورودی شهر توجه ویژه‎ای صورت گرفته. نصب تابلوهای علائم و راهنمای گردشگری نیز در دستور کار گرفته است. سفره‎های هفت‎سین در کنار المان‎های شهر در دو ورودی شهر نیز آماده شده‎اند و به این ترتیب به استقبال مهمانان نوروزی خواهیم رفت.

*چند سالی است که شنیده می‎شود پلیس‎راه تبریز – آذرشهر از محدوده خسروشاه خارج خواهد شد، در ارتباط با این موضوع صحبتی دارید؟

بحث تغییر محل پلیس‎راه به توسعه خسروشاه کمک بزرگی خواهد کرد چراکه از لحاظ ارتباط حمل‎ونقل و تاکسیرانی بین تبریز و بخش خسروشاه محدودیت‎هایی بواسطه پلیس‎راه بوجود آمده که برای عید نوروز با مکاتبه و گفت‎وگوهای انجام گرفته بصورت مقطعی این مشکل برطرف خواهد شد اما در بلندمدت چون نمی‎توان انتظار داشت که تمامی مسافران یا گردشگران با اتوبوس و مینی‎بوس بین تبریز و خسروشاه رفت‎وآمد داشته باشند از این‎رو چند نشست مشترک با مسوولین اداره راه و پلیس‎راه برگزار کرده‎ایم و خروجی نهایی این بوده که با هماهنگی پلیس‎راه، در صورت معرفی مکان مناسب و جایگزین محل فعلی، اداره راه پروژه احداث پلیس‎راه جدید را بر عهده بگیرد و امیدواریم که این امر منتج به نتیجه شود که انتظار می‎رود پس از نهایی شدن توافقات، سال آینده عملیات مطالعات این پروژه آغاز شود.

*و سوال آخر اینکه در بحث جذب سرمایه‎گذار برای خود شهر خسروشاه، چه برای پروژه های صنعتی و چه تجاری – تفریحی چه فعالیت‎هایی صورت گرفته؟

در هر دو زمینه فعالیت و گفت‎وگوهایی با سرمایه‎گذاران انجام گرفته که دو سرمایه‎گذار به شرط فراهم شدن زمین، قول همکاری داده‎اند. یکی از این سرمایه‎گذاری‎ها که بصورت یک پروژه تجاری خواهد بود؛ در محل اداره پست صورت می‎گیرد که صحبت‎هایی در این مورد شده تا ان شا الله پس از عید نوروز عملیاتی شود. سرمایه‎گذاری دوم در بحث گردشگری ‎است که نیازمند ۶۰ هزار متر زمین است و با مشارکت شهرداری یک کمپ گردشگری شامل شهربازی سرپوشیده، سالن، بخش‎های تجاری و غذاخوری تاسیس خواهد شد. امیدوارم اگر مشکلی پیش نیاید در شش ماهه اول سال آینده کلنگ آغاز این پروژه نیز بر زمین زده شود. در آخر باید این را هم اعلام کنم که با همکاری تعدادی از خیرین خسروشاهی، فرهنگ‎سرایی احداث خواهد شد که قرار بر این است بخشی از این فرهنگ‎سرا بصورت موزه، جهت معرفی خدمات خیرین خسروشاهی در سراسر کشور اختصاص داده شود.

انتهای پیام/

گفت‎وگو از سعید ایزدی خسروشاهی