وحدت نمایندگان عامل اصلی پیشرفت استان/ قطار برقی در مسیر تبریز – تهران احداث می‌شود
وحدت نمایندگان عامل اصلی پیشرفت استان/ قطار برقی در مسیر تبریز – تهران احداث می‌شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تبریز گفت: از جمله اثرات مهم وحدت و انسجام نمایندگان استان می‌توان به ایجاد خط ذوب مس در کارخانه مس سونگون اشاره کرد که پیش از این در استان کرمان انجام می‌گرفت.

به گزارش خبرنگار عصر، مسعود پزشکیان در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تبریز در محل مصلای اعظم امام خمینی(ره) با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه گفت: چند فعالیت مهم در ارتباط با دریاچه ارومیه صورت گرفته است. مورد اول احداث تونلی به طول ۳۵ کیلومتر است که ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از آذربایجان‌غربی به دریاچه ارومیه انتقال خواهد داد.

وی افزود: در حال حاضر با تلاش شبانه‌روزی و اختصاص هزینه ۸۰۰ میلیارد تومانی، ۱۸ کیلومتر از این تونل توسط متخصصان و مهندسان قرارگاه خاتم‌الانبیا احداث شده است و به همین مقدار نیز منابع مالی برای اتمام این پروژه لازم است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: برای انتقال آب رودخانه ارس به دشت شبستر جهت مصارف کشاورزی و آب شرب و همچنین انتقال بخشی از این آب به دریاچه ارومیه، تا کنون ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه صورت گرفته‌است.

پزشکیان متذکر شد: پروژه دیگر جهت احیای دریاچه ارومیه انتقال بخشی از فاصلاب شهری تبریز به مقدار ۱۶۰ میلیون متر مکعب است که پس از تصفیه به سمت دریاچه هدایت خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم مدیریت منابع و صرفه‌جویی در مصرف آب تصریح کرد: با توجه به تغییر الگوی بارش در منطقه، میزان بارش طی پنجاه سال گذشته پنجاه درصد کاهش یافته‌است.

پزشکیان در ادامه با اشاره به تخصیص فاینانس و بودجه جهت اتمام پروژه قطار تبریز – میانه متذکر شد: امید است قطار تبریز – میانه که ۱۸ سال ناتمام مانده است، در اردیبهشت ماه با حضور رییس‌جمهوری حداقل تا بستان‌آباد بهره‌برداری شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری اجازه برداشت از صندوق ذخیره ملی، جهت دو بانده نمودن مسیر ریلی تبریز به تهران و ایجاد قطار برقی برای این مسیر را صادر نموده‌اند بطوریکه از طریق این قطار برقی مسیر ۱۲ ساعته تبریز به تهران را در ۴ الی ۵ ساعت می‌توان طی کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سرمایه‌گذاری های انجام شده در پتروشیمی و پالایشگاه تبریز اظهار کرد: مجوز انتقال خط اتیلن ۱۵۴ کیلومتری از میاندوآب به تبریز صادر شده که تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون یورو برای توسعه پتروشیمی هزینه خواهد شد بطوریکه برای حدود ۵ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اقدامات انجام گرفته در بخش بهداشت و درمان استان را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: تحولات مهی در این حوزه رخ داده که از جمله آن می‌توان به احداث چندین مرکز بهداشت و کلینیک تخصصی در شهرهای ممقان، گوگان، باسمنج، سردرود و‌خسروشاه اشاره نمود.

وی افزود: ۷۰۰ آمبولانس جدید نیز خریداری شده و پس از رفع مشکلات ترخیص و پلاک‌گذاری وارد ناوگان اورژانس استان شده‌اند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد وحدت بین نمایندگان استان افزود: از جمله اثرات مهم وحدت و انسجام نمایندگان استان می‌توان به ایجاد خط ذوب مس در کارخانه مس سونگون اشاره کرد که پیش از این در استان کرمان انجام می‌گرفت.

انتهای پیام/