شهر سردرود شناسنامه هویت ایرانی را در قالب تابلو فرش حفظ کرده است
شهر سردرود شناسنامه هویت ایرانی را در قالب تابلو فرش حفظ کرده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شهر سردرود شناسنامه هویت ایرانی را در قالب تابلو فرش حفظ کرده است.

به گزارش عصرتبریز، سید عباس صالحی در جلسه شورای اداری شهرستان سردرود با بیان این‌که خوشحالم که به مناسبت سفر ریاست جمهوری به تبریز همراه با کاروان دولت تدبیر و امید در خدمت شما هستیم، گفت: سلام هیات دولت را به اهالی این شهر می‌رسانم. سردرود با عناوین مختلف شناخته می‌شود، شهر تاریخی و تمدنی، شهر دینداری، شهری که فضای طبیعت و گردشگری‌اش قابل توجه بوده و شهری که پایتخت تابلو فرش ایران است.

وی افزود: این بازدید کوتاه تصویری که از این شهر شناخته بودیم را عمیق تر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرش ایرانی را نمادی از شناسنامه و هویت ایرانی دانست و ادامه داد: هیچ کالایی همچون فرش با هویت ایرانی ما گره نخورده است.

وی اظهار کرد: هنر اسلامی و ایرانی در فرش ایرانی تجلی یافته است و فرش ایرانی هم مزه ایرانی و اسلامی را دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فرش ایران ترکیبی از هنر و زیبایی شناختی و ظرافت هاست و هنرهای انتزاعی با این ظرافت‌ها به هم وصل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش فرش در حوزه اقتصادی کشور اظهار کرد: فرش در کنار وجه هنری نقشی که در اقتصاد ایران داشته و دارد، بی نظیر و مثال زدنی است. فرش در حال حاضر مهم ترین حوزه اشتغال و صادرات غیر نفتی و صادرات کالای فرهنگی وهنری در کشور است.

وی با بیان این‌که فرهنگ ایران با فرش منتقل می شود، گفت: امروز که بازدید کوتاهی از شهر سردرود داشتیم، کاملاً مشهود است که در شهری که ۸۰۰ کارگاه تولیدی فرش فعالیت می‌کند و ده‌ها هزار نفر در خارج از این استان متصل به این صنعت هستند، صنعت فرش سرمایه عمیق و عظیمی در همه زمینه‌ها است.

صالحی تاکید کرد: شهر سردرود شناسنامه هویت ایرانی را در قالب تابلو فرش حفاظت کرده و انتقال می‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص طراحی شناسنامه تابلو فرش در شهر سردرود گفت: طراحی شناسنامه تابلو فرش کار جالب و اساسی بوده است این کار می‌تواند از این کالای فرهنگی صیانت کند؛ چرا که خطر سرقت‌های محتوایی از این تابلو فرش‌ها وجود دارد.

وی در پایان با بیان اینکه همه مشکلات مطرح شده توسط مسئولان این شهرستان را به هیأت دولت می‌رسانم، گفت: گفت‌وگوهایی باید در خصوص روند اجرای پروژه‌های خواسته شده انجام شود چون اعتبار ملی به دلیل وجود پروژه های نیمه تمام کافی نیست و باید برای انجام درخواست‌های مطرح شده از اعتبار استانی استفاده کرد.

انتهای پیام/