ایران، آزادی‎خواهی و مبارزه با استبداد را هنوز وام‌دار تبریز است/  تبریز شاخصه‌های پایتخت فرهنگی و علمی منطقه را دارد
ایران، آزادی‎خواهی و مبارزه با استبداد را هنوز وام‌دار تبریز است/  تبریز شاخصه‌های پایتخت فرهنگی و علمی منطقه را دارد

شهردار تبریز با تاکید بر نقش پر رنگ تبریز در تاریخ مشروطه گفت: مشروطیت را که عمیق‌تر بنگریم، ایران عزیز ما آزادی‎خواهی و مبارزه با استبداد را هنوز وام‌دار تبریز است و تبریزی.

به گزارش خبرنگار عصر، ایرج شهین باهر در آیین افتتاح رسمی رویداد «تبریز ۲۰۱۸» با اشاره به حضور رییس جمهور در این مراسم، اظهار کرد: تبریز که به مناسبت افتتاح رسمی پایتخت گردشگری جهات اسلام بدان قدم رنجه فرموده‌اید، کهن‌دیاری است که در طول همه روزگاران در برابر دشمن‌ها سینه سپر کرده و در تاریخ نام و نشانی جاودانه یافته‌است.

وی افزود: اینجا سرزمین روشنایی‌ها و پاکی‌ها و خواستگاه مهر ایزدی‌ است. مردمان این خطه از کشورمان که به چشمی شعله شعر دارند و به دیگر چشم شعاع شعور، امروز افتخار میزبانی مقام عالی ریاست‌جمهوری و این جمع شریف را دارند.

شهردار تبریز خطاب به حضار بیان کرد: من بعنوان شهردار کلانشهر تبریز شما را به برخی میراث این جاودانه دیار می‌برم. از ارگ تبریز آغاز می‌کنم؛ دیوارهای بلند ارگ تبریز هر بیننده‌‌ی هوشیاری را از واقعیتی ویرانه به جشنواره رویا فرا می‌خواند که ببیند ارگ تبریز همچو پاسداری غیرتمند از فراز آسمان شهر را می‌پاید و از برق نگاه همواره بیدارش، اهریمن می‌گریزد.

وی ادامه داد: از عمق رویاهای ارگ که بگذریم در کبودین آسمان شهر، در انحنای ظریف نقش های کاشی، در مسجد کبود، جمع معنویت و هنر و علم را نظاره می‌کنیم.

شهین باهر افزود: به مقبره‌الشعرا میاییم؛ در این محل شکوهمند که از قطران تبریزی و اسدی طوسی تا استاد شهریار و بیش از چهارصد شاعر و عارف و عالم از اقصی‌ نقاط جهان اسلام در دارالسلام تبریز ساکن شده بودند، در آن‌جا آرمیده‌اند.

شهردار تبریز یادآور شد: کوچه‌های این شهر به یاد دارد، ستارخان و شیخ محمد خیابانی و ثقه‌السلام را که از پس درهای بسته در این کوچه‌ها گام نهادند، حق را فریاد کردند و شهادت را رسمی از خود به جای نهادند. مشروطیت را که عمیق‌تر بنگریم، ایران عزیز ما آزادی‎خواهی و مبارزه با استبداد را هنوز وام‌دار تبریز است و تبریزی.

وی تاکید کرد: از مشروطیت تا بامداد انقلاب در ۲۹ بهمن‌ماه سال ۵۶ و پیروزی انقلاب اسلامی و تا عاشوریان دشمن شکن در دفاع مقدس، مردمان سرافراز تبریز در امتحان‌های سخت روزگار همواره به‌پیش رفته و حماسه شده‌اند. تبریز، شهر حماسه و خون است؛ شهری همه شور که مشعل قیام ۱۹ دی ماه ۵۶ قم را به خون مشتعل نگه داشت و پس از طلوع فجر زرین پیروزی نیز تبریز هرگز بیرق انقلاب اسلامی را از کف ننهاد‌.

شهین باهر تصریح کرد: هر چند برخی از پیغام‌گزاران نهضت آذربایجان همچون آیت‌الله قاضی طباطبایی و آیت‌الله مدنی سر در سجده خون نهادند. اما بیرق عاشورا هیچگاه از پای نیافتاد و در سال‌های دفاع مقدس به دست سترگ سردارانی چون شهیدان یاغچیان، شفیع‌زاده، مهدی و حمید باکری بر فراز قله‌های فتح برافراشته شد.

شهردار تبریز با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و علمی تبریز گفت: تبریز جز کلانشهر هایی است که از نظر توانایی‌های بالقوه، شاخصه‌های لازم برای تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی و علمی کشور های منطقه را در خود دارد و از منظر توسعه یافتگی یکی از مهمترین شهرهای منطقه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم آیین‌هایی که به یمن انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام افتتاح می‌شوند به توسعه همه‌جانبه این شهر کمک کند.

انتهای پیام/