حافظه ملت ایران دوران احمدی‌نژاد را فراموش نخواهد کرد/ تا سال ۸۴ یک وزیر و استاندار متخلف نداشتیم
حافظه ملت ایران دوران احمدی‌نژاد را فراموش نخواهد کرد/ تا سال ۸۴ یک وزیر و استاندار متخلف نداشتیم

استاندار اسبق آذربایجان شرقی گفت: مردم تا پیش از سال ۸۴ نگاه مقدسی به خادمان جمهوری اسلامی ایران داشتند.

به گزارش خبرنگار عصر، علی عبدالعلی زاده امشب در همایش «۵۰ سال افتخار» و در جمع منتخبین صنعت استان آذربایجان شرقی در تالار وحدت دانشگاه تبریز اظهار کرد:‌ صنعتگران پیشکسوت و باتجربه های استان، نمادی از تاریخ آذربایجان هستند که باید به آنها توجه شود.

وی با بیان اینکه قدردانی از چهره‌های خدمتگزار استان می‌تواند کمک به شکل‌گیری کارآفرین های بیشتر در کشور شود،‌ افزود:‌ با تجربه ها و پیشکسوتان خدمتگزار یک کشور می‌تواند زمینه‌های زیاد و مثبتی در جامعه را ایجاد کنند.

استاندار اسبق آذربایجان شرقی با اشاره به چند نکته در خصوص صنعت و تولید، ‌تصریح کرد:‌ اگر بنده امروز در این سخنرانی حضور دارم بنا به دعوت یک نهاد بزرگ و مردم نهاد بوده است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما در دورانی هستیم که فاصله زیادی با جهان توسعه یافته پیدا کرده‎ایم،‌ گفت:‌ یکی از ارکان و نهادهای مردم سالاری و توسعه در کشورهای توسعه یافته، وجود سازمان های مردم نهاد در رشته های مختلف است اما هنوز در ایران به صورت جدی دنبال نمی شود.

وزیر اسبق مسکن و شهرسازی اذعان کرد:‌ متاسفانه تشکیل نهادهای مردمی برای توسعه کشور، نه از طرف مردم و نه از طرف دولت و حاکمیت جدی گرفته نشده است.

وی ادامه داد:‌ این یکی از خصوصیت‌های دولت انحصارطلب است و متاسفانه خیلی از مدیران ارشد کشور با تفکر دوران طلایی مدیریت نفتی سپری می‌کنند.

عبدالعلی زاده تصریح کرد: ‌هنوز قبول نکرده‎ایم که درآمدهای نفتی کشور جوابگوی ۸۰ میلیون نفر نیست و باید به جای درآمد نفت به درآمد حاصل از تلاش و کوشش مردم بها داد.

وی افزود: نفت فروش دارایی است و اصلا هنر نیست ولی کار و ایجاد ارزش افزوده بر مبنای رفاقت با دنیا یک هنر و ارزش است.

استاندار اسبق آذربایجان شرقی خطاب به فرهیختگان و صنعتگران و کارآفرینان کشور بیان کرد: اگر می خواهید به مشکلات موجود در کشور غلبه کنید نیازی نیست به دنبال راه ها و راه حل های عجیب و غریب بروید.

وی اضافه کرد:‌‌ برای غلبه به مشکلات اقتصادی از جمله رکودی که در کشور حاکم است باید از تجربه کشورهای توسعه یافته استفاده کرد و ببینیم و مطالعه کنیم که آنها در شرایط بد اقتصادی چه کارهایی انجام داده اند.

وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات با تأکید به اینکه امروزه اقتصاددانان کشور در مقابل حل موضوع اقتصاد عاجز مانده‎اند،‌گفت:‌ شاید نتوانند این موضوع را در جمع بگویند ولی در محافل خصوصی خود، این را اذعان داشتند که همه اطلاعات و دانش های دانشگاهی نتوانسته این موضوع را حل کند.

و‌ی ادامه داد: هنوز اقتصاددانان نتوانستند درک کنند که در کنار سرمایه‎گذاری و سرمایه انسانی یک سرمایه جدید هم تعریف شده است.

عبدالعلی زاده با اشاره به اینکه سرمایه گذاری اجتماعی از اواخر قرن بیستم در ادبیات جامعه شناسی مطرح شد،‌ گفت: جای تعجب دارد که دلار از ۳۷۰۰ تومان به ۶۰۰۰ تومان افزایش یافت درحالیکه ما یک چیزی در حدود ٩٢ میلیارد دلار درآمد داریم که مقداری از آن هزینه می‌شود ولی در حدود ۱۲ میلیارد دلار اضافه درآمد داریم پس چرا باید در اواخر سال ۹۶ این افزایش ناگهانی دلار را شاهد باشیم.

وی افزود:‌ دلیل افزایش ناگهانی قیمت دلار در کشور به خاطر عدم توجه به سرمایه اجتماعی و تضعیف آن است.

این پیشکسوت استانی با تأکید بر این که ما در دوران دفاع مقدس بیشترین سرمایه اجتماعی در کشور را داشتیم،‌ افزود: در آن دوران وقتی خانواده‎ای یک شهید می‌داد بلافاصله مادر خانواده، فرزند دوم و سوم خود را آماده شهادت می کرد.

وی با اشاره به اختلاس های موجود در کشور تصریح کرد:‌ آن همه تلاش و کوشش بدون چشمداشت دوران دفاع مقدس، تبدیل به تلاش و کوشش برای رسیدن به یک مقام و منصب شده است.

استاندار اسبق آذربایجان شرقی ابراز کرد:‌ به دلیل همین تضعیف سرمایه‌های اجتماعی است که دلار به صورت ناگهانی در در حال تغییر است.

وی با بیان اینکه حافظه ملت ایران بسیار قوی است و هیچ چیزی را فراموش نمی کند،‌ گفت: مردم ایران همانطور که جنایتهای صدام را فراموش نمی‌کند دوران احمدی‌نژاد را نیز فراموش نخواهد کرد.

وزیر اسبق مسکن و شهرسازی ادامه داد: ‌بنده این حرف را مدام تکرار می کنم و دوستان زیادی نسبت به این حرف به من خرده گرفتند که این چه حرفی بود که زدی و چگونه می‎توان احمدی‌نژاد و صدام را در یک ردیف قرار داد؟

عبدالعلی زاده گفت:‌ صدام زیرساخت‌ها و انسانهای ما را مورد حمله قرار داده بود ولی احمدی‎نژاد به سرمایه اجتماعی حمله کرده بود. سرمایه اجتماعی می‌تواند سرمایه‌های اقتصادی را جبران کند ولی هیچ چیزی نمی‌تواند سرمایه اجتماعی را جبران کند.

وی تاکید کرد:‌ اگر در جایی سرمایه اقتصادی و سرمایه انسانی ضعیف باشد ولی سرمایه اجتماعی قوی داشته باشد تواند آن ضعف ها را جبران کند.

عبدالعلی زاده با اشاره به اینکه ما تا سال ۸۴ یک وزیر و استاندار متخلف نداشتیم،‌ گفت: مردم نگاه مقدسی به خادمان جمهوری اسلامی ایران داشتند ولی با به سر کار آمدن دولت جدید از سال ۸۴، هم اکنون شاهد لیستی از دولت پاکدست آنها در زندانهای اوین هستیم که منجر به بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولان کشوری شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ نابودی سرمایه های اجتماعی را باید در میزان خلاف و پرونده‌های دادگستری دید بطوریکه می توان گفت افت سرمایه اجتماعی در ایران بسیار وحشتناک است.

استاندار اسبق آذربایجان شرقی ادامه داد: ایران در یک نقطه عطف بسیار مهمی قرار گرفته است و این نقطه عطف، مردم سالار بودن نظام است.

وی با تاکید بر اینکه مردم سالاری با شعار محقق نمی‌شود،‌ افزود: منظور از مردم سالاری یعنی یک کشور توسط مردم اداره شود و مردم باید بتوانند آرا و نظرات خود را بر مدیران یک کشور دیکته کنند تا مدیران ایران موظف به اجرای آن شوند.

عبدالعلی زاده ادامه داد:‌ مردم سالاری با پراکنده بودن مردم امکان پذیر نیست بطوریکه مردم سالاری زمانی محقق می‌شود که مردم آن کشور به اشکال مختلف و در ابعاد زیاد گرد هم بیایند و بدانند با مشورت می توانند کشور را اداره کنند.

انتهای پیام/