شورا ها «وکیل‎الرعایا» هستند/ جناح‎بازی و سیاسی‎کاری بزرگترین آفت در شورا است
شورا ها «وکیل‎الرعایا» هستند/ جناح‎بازی و سیاسی‎کاری بزرگترین آفت در شورا است

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه شورا ها «وکیل‎الرعایا» هستند، گفت: بزرگترین آفتی که شورا را تهدید می کند، جناح‎بازی و سیاسی‎کاری است.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری در همایش گرامیداشت روز شوراها در تبریز اظهار کرد: شوراهای شهر و روستا از بدو تاسیس تا کنون، برکات و محسنات بسیار مفیدی در جامعه از خود برجای گذاشته‌اند.

وی افزود: یکی از آفت‌های حوزه شوراها، ورود اعضای شورا به مسائل و جناح‌بندی‌های سیاسی، مسائل قومیتی و طایفه‌گری است که رویکرد شوراها را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی ادامه داد: ورود شوراها به حوزه جناحی و سیاسی، هدف اصلی را که همان تصمیم‎گیری و تصمیم‎سازی است تحت‎الشعاع قرار می‎دهد و قطعا در سمت و سوی تصمیم ها در حوزه نظارت بر مسائل اجرایی نیز اثر می گذارد.

وی تصریح کرد: شوراها را باید از آسیب‏‎ و آفت‎هایی همچون جناح‎بازی، سیاسی‎کاری و ورود بر مسائل اجرایی شهر دور نگه داشت.

مظفری افزود: وظیفه اصلی شوراها مشورت دادن، مسیرسازی، تصمیم‎گیری کلان و نظارت است.

وی اضافه کرد: در نظام اسلامی هر کس مسوولیتی قبول کند، چه مسوولیت اجتماعی و چه مسوولیت حاکمیتی، باید فکر و نگاه پاک توام با انگیزه‎ای پاک برای خدمت داشته باشد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی بیان کرد: عملی ماندگار است که نشأت گرفته از فکر سالم و اندیشه‎ای با سبقه الهی باشد و سبقه الهی داشتن به این معناست که صرفا برای رفع مشکلات مردم فکر کرد. متاسفانه از همان ابتدای ورود و لحظه‎ی ثبتنام و انتخابات، افرادی این سبقه الهی و راه مشروع را در نظر ندارد و از مسیر منحرف می شوند بطوریکه می‎بینیم، پول توزیع می‎کنند تا رای جمع کنند. آبرو و حیثیت افراد را لکه‎دار می کنند تا رای بیاوردند.

مظفری افزود: طبیعی است که این طرز نگاه و اندیشه برکتی نخواهد داشت نه برای خود فرد و نه برای مردم. چنین فردی یقینا نمی‎تواند دلسوز عامه مردم باشد. نتیجه و خروجی این طرز تفکر، تقسیم شهر به دو بخش بالای شهر و پایین شهر است بطوریکه در اغلب شهرها و همین شهر تبریز نیز در نقطه مقابل ائل‎گی یا ولیعصر، مناطق حاشیه‎نشین بسیاری بوجود آمده است.

وی با اشاره به توزیع نامتوازن منابع و ثروت در مناطق مختلف شهر تبریز، گفت: تمام منابع و امکانات رفاهی و آسایشی مختص همین چند نقطه است اما متاسفانه در حاشیه شهر به علت وجود مسیرهای ناهموار، حتی تردد وسایل نقیله به راحتی امکان‎پذیر نیست و مردم آن مناطق دچار دردسر می‎شوند.

مظفری ضمن تاکید بر اینکه کرامت تمام انسان ها باید حفظ شود، گفت: در مناطق حاشیه‎نشین، افراد از کمترین امکانات آموزشی محرومند و از همین ضعف آن‎ها در ایام انتخابات و رای گیری سوء استفاده می‎شود اما بعد از این ایام، تصمیمات تاثیرگذاری به نفع آن‌ها اتخاذ نمی‌شود.

رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه شورا ها «وکیل‎الرعایا» هستند، توضیح داد: وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری اعم از حقیقی یا حقوقی موجب عقد وکالت برای انجام کاری مامور شود. نکته مهمی که به وکیل توصیه و تکلیف شده است این است که وکیل حق ندارد خارج از حدود وکالت اقدام نماید و شورا ها که از طرف عموم مردم در نظارت بر امور شهری وکیل هستند نباید اعمال‎شان سبب بی‎اعتمادی مردم گردد.

وی با اشاره به اینکه شوراها طبق قانون می‎توانند در مسائل کلان فرهنگی، اجتماعی، سبک زندگی، محیط زیست و غیره نقطه نظرات‎شان را ارائه دهند، تصریح کرد: شوراها در تمام امور، از لحظه کاندیدا شدن تا پایان دوره چهار ساله در شورا، باید در وهله‎ی اول رضای خدا و سپس رفاه عموم مردم را در نظر بگیرند.

انتهای پیام/