عصر تبریز: استاندار آذربایجان‌شرقی نصب دوربین در مبادی ورودی منطقه آزاد ارس را از عوامل بازدارنده قاچاق دانست و گفت: باید تا جایی که امکان دارد اجازه ندهیم کالاهای ورودی به منطقه آزاد به تولیدات استانی لطمه بزند. اسماعیل جبارزاده در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، با بیان این که قاچاق […]

عصر تبریز: استاندار آذربایجان‌شرقی نصب دوربین در مبادی ورودی منطقه آزاد ارس را از عوامل بازدارنده قاچاق دانست و گفت: باید تا جایی که امکان دارد اجازه ندهیم کالاهای ورودی به منطقه آزاد به تولیدات استانی لطمه بزند.

اسماعیل جبارزاده در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، با بیان این که قاچاق جزو معضلات تمام کشورهاست، اظهار داشت: جلوگیری از قاچاق کالا عامل حمایت از تولید داخلی است و باید اجازه ندهیم قاچاق تولید داخلی را با آسیب مواجه کند.

وی، تفاوت قیمت بین مرزها را از عوامل قاچاق کالا ذکر کرد و گفت: یکی از عوامل بازدارنده از قاچاق، واقعی کردن قیمت‌ها به ویژه قیمت سوخت است که البته این کار از اختیارات استان خارج است، اما خوشبختانه ما توانسته‌ایم با تلاش و همت دستگاه‌ها ذی‌ربط تا حد زیادی از ورود کالای قاچاق به استان جلوگیری کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به این که منطقه آزاد ارس حسن بزرگی برای استان است، گفت: شاید در روزی که ایجاد این منطقه تصویب می‌شد تصور نمی‌شد که کنترل و حفاظت از آن به یکی از دغدغه‌ها و معضلات استان تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به محدوده ۵۷ هزار هکتاری منطقه آزاد ارس، افزود: حفاظت از این منطقه وسیع، مسئله مهمی است و این که انتظار داشته باشیم سازمان منطقه آزاد ارس به تنهایی چنین کاری را انجام دهد یک انتظار غیرواقعی است.

جبارزاده بر تشکیل کمیته‌ای برای تدوین برنامه حفاظت از محدوده منطقه آزاد ارس تاکید کرد و گفت: سازمان منطقه آزاد ارس آماده تامین زیرساخت‌ها و نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای این برنامه است.

وی گفت: یکی از مسائلی که باید در این کمیته بررسی شود تعداد دروازه‌های ورودی و گمرکات منطقه است که آیا تاثیری در میزان قاچاق دارد یا خیر.

جبارزاده نصب دوربین در مبادی ورودی منطقه آزاد ارس را از عوامل بازدارنده قاچاق دانست و بر تسریع در این کار تاکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که تجارت یکی از رسالت‌های منطقه آزاد ارس است، اظهار داشت: با توجه به نقش مهم تجارت در اشتغال‌زایی و جذب گردشگر در این منطقه، طبیعی است که محدود کردن این امر منطقی نیست، اما می‌توان محدوده مشخصی را برای فعالیت‌های تجاری در نظر گرفت که کنترل آن نیز راحت‌تر باشد.

وی با بیان این که حمایت از تولید داخل وظیفه شرعی و ملی ماست، افزود: باید تا جایی که امکان دارد اجازه ندهیم کالاهای ورودی به منطقه آزاد به تولیدات استانی لطمه بزند و باعث شود که کالاهای تولید داخل استان امکان رقابت نداشته باشند.

جبارزاده از تلاش‌های نیروی انتظامی استان و سایر دستگاه‌های مرتبط در مبارزه با قاچاق تشکر کرد و گفت: این روند خوب باید همچنان ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به آمار قاچاق گوشی‌های همراه، آن را تاسف‌بار ذکر کرد و گفت: برای جلوگیری از قاچاق چنین کالاهایی که تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد می‌توانیم ورود قانونی آنها را تسهیل کنیم.

جبارزاده همچنین ترخیص مواد غذایی و کالاهای سلامت‌محور با مجوز دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد و زمینه‌سازی برای اجرای قانون در این زمینه را خواستار شد.