از ماه‌های قبل می‌دانستیم که ترامپ متعهد به برجام نخواهد ماند/ آمادگی سازمان انرژی اتمی ایران برای غنی سازی صنعتی بدون محدودیت
از ماه‌های قبل می‌دانستیم که ترامپ متعهد به برجام نخواهد ماند/ آمادگی سازمان انرژی اتمی ایران برای غنی سازی صنعتی بدون محدودیت

رئیس‌جمهور با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: ایران کشوری است که همیشه به تعهدات خود پایبند بوده و آمریکا هیچ گاه به تعهدات خود عمل نکرده است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور شامگاه سه شنبه ۱۸ اردیبهشت با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم؛ بر همان سخنی که از چهل سال پیش آن را می گفتیم و تکرار می کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و آمریکا کشوری است که هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

وی ادامه داد: تاریخ گذشته چهل ساله ما و حتی قبل از آن به خوبی به ما نشان داده که آمریکایی ها نسبت به ملت بزرگ ایران و ملت های منطقه همواره رفتار خصمانه ای داشتند.

روحانی با برشمردن برخی از اقدامات تاریخی خصمانه آمریکا، گفت: رفتار آمریکا در کودتا در ایران علیه دولت قانونی دکتر مصدق، مداخلاتشان در زمان رژیم گذشته، حمایتشان از صدام، همچنین سرنگونی هواپیمای مسافری ایرانی و کشتن انسان های بی گناه توسط ناو آمریکایی، اقداماتی که علیه مردم افغانستان، یمن خاورمیانه، شمال آفریقا و علیه ملت های دیگر جهان روا داشته اند.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند، این در واقع مصداقی بود بر کاری که آنها در ماه های گذشته به شکل دیگری انجام داده بودند؛ آمریکا بگوید از زمان توافق هسته ای تا امروز کِی به همه تعهدات خود عمل کرده است، جز چند امضا و چند بیانیه آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل کرده بودند یا نه؟

روحانی تصریح کرد: ملت ایران طبق اذعان آژانس بین المللی به تعهد خود وفادار بوده؛ دولت ایران به همه تعهداتی که در برجام داشته عمل کرده و اما امروز شاهد هستیم کشوری که به تعهدات بین المللی احترام نمی گذارد، کیست؟

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران