اولین قیمت دلار پس از خروج ترامپ از برجام/ از خرید و فروش ارز معذوریم!
اولین قیمت دلار پس از خروج ترامپ از برجام/ از خرید و فروش ارز معذوریم!

نرخ دلار در بازار های مرزی در اولین روزکاری پس از خروج آمریکا از برجام در محدوده ۶۳۹۰ تومان معامله شد.

به گزارش عصرتبریز، چهارراه استانبول متفاوت‌ترین روزی که به خود دیده را از سر می‌گذراند. چهارراهی بدون حضور فروشندگان دلار، چهارراهی بدون سر و صدای قیمت دلار و محلی بدون معرکه دلالان ارز! چهارراهی فقط با ۱۰ نفر فروشنده، که آنها هم بدون سر و صدا فقط انتظار می‌کشند. اگرچه معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی اطمینان خاطر دادند که وضعیت در کنترل است و نگرانی وجود ندارد، اما کیست که نگران نباشد؟

قدرت نظامی؛ پشتوانه دلار

بر خلاف اقتصاد کشورهای مرکانتلیستی که طلا را پشتوانه پول کرده‌اند، آمریکا نه اعتقاد به طلا دارد، نه الماس. پشتوانه دلار فقط قدرت نظامی آمریکاست و حالا که کار به لغو برجام و قدرت‌طلبی آمریکا کشیده و نیروهای نظامی ایران هم در استانبول متسقر شده‌اند، عجیب نیست اگر قیمت دلار باز هم بالاتر برود. همین انتظار کافی است که از صبح امروز کسی در بازار استانبول دلار نفروشد؛ همه منتظرند قیمت بازهم تغییر کند و احتمالا بالاتر برود.

واکنش ناگهانی قیمت دلار به سخنان ترامپ

اولین واکنش بازار ارز به سخنان ترامپ، تغییر قیمت از ۶۴۰۰ به ۶۸۰۰ بود. در استانبول اما این تغییرات اثر بیشتری داشت و دلار ۷۲۰۰ تومانی هم به سختی به دست می‌آید.

در کشورهای همسایه هم وضع به همین شکل است؛ شاخص دلار آمریکا در بازارهای جهانی با صعود به ۹۳٫۲ به بالاترین سطح خود از ماه دسامبر تا به امروز رسید که همین مسئله باعث شد روند صعودی افزایش ارزش دلار در برابر لیر ترک ادامه پیدا کند و امروز به رکورد تاریخی ۴٫۳۵۱۳ لیر دست یابد.

مغازه‌های صرافی تعطیلند و آنها که بازند، کاغذی در ورودی گذاشته‌اند به این مضمون :«طبق بخشنامه از خرید و فروش ارز معذوریم»

فروشنده ارز: با این وضعیت دلار به ۱۰ هزار تومان می‌رسد

یکی از فروشندگان ارز در خیایان استانبول می‌گوید جو امنیتی شده و از صبح نیروهای نظامی اینجا مستقر هستند. با تغییر قیمت دلار، احتمال رسیدن به ۱۰ هزار تومان هم وجود دارد. الان هم کسی دلار خرید و فروش نمی‌کند و همه منتظرند قیمت‌ها به ثبات نسبی برسد، بعد خرید و فروش کنند.

نکته جالب در شروع به کار بازار های مرزی فاصله قیمت های پیشنهادی با قیمت های معامله شده بود.دلار در ساعت ۹ صبح در حدود ۶۴۵۰ تومان قیمت خورد اما به فاصله اندکی در محدوده ۶۴۰۰ معامله شد.

پس از ممنوع شدن خرید و فروش ارز در صرافی‌ها، بازارهای غیررسمی یا همان بازار سیاه به شدت رشد کرد و باعث شد متقاضیان ارز را به این سمت سوق بدهد، زیرا بانک‌ها یا میزان ارز مورد نیاز مردم را پرداخت نمی‌کنند یا اصلا ارزی برای پرداخت کردن ندارند. فعالیت‌ غیررسمی صراف‌‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که بسیاری از صراف‌ها برای عدم پرداخت مالیات و ادامه فعالیت خود، خرید و فروش ارز را در خانه‌هایشان انجام می‌دهند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : رویداد۲۴