به اقتدار نظام و دانش تیم دیپلماسی کشور ایمان داریم/ پیش از خروج آمریکا از برجام، گشایش‌های اقتصادی رقم خورد
به اقتدار نظام و دانش تیم دیپلماسی کشور ایمان داریم/ پیش از خروج آمریکا از برجام، گشایش‌های اقتصادی رقم خورد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در دوره امضای برجام تا خروج آمریکا از آن، گشایش‌های اقتصادی رقم خورد.

به گزارش عصرتبریز، زهرا ساعی درباره اینکه امروز در داخل می‌گویند ما پیش بینی بدعهدی آمریکا را کرده بودیم و در این رابطه بصیرت داشتیم اما جدی گرفته نمی‌شدیم، گفت: توافق برجام در زمانی شکل گرفت که رییس جمهور آمریکا، باراک اوباما بود. شخصیت اوباما با ترامپ بسیار متفاوت بود و در آن زمان تمام دیپلمات‌ها هم و غم خود را گذاشته بودند تا این توافق با رضایت همه طرف‌ها به نتیجه برسد. از زمانی که مذاکرات شروع شد تیم دیپلماسی ما کار را با دقت به پیش برد و همه این افراد، صحبت‌های مقام معظم رهبری در این خصوص و خط قرمزهایی که برای نظام مهم بود را در برنامه خود لحاظ کرده بودند.

وی افزود: آقای ظریف و همکارانش ماه‌ها برای توافق برجام زحمت کشیدند و روی بند بند آن شبانه‌روزی و با خردجمعی کار کردند. هرچند آمریکا از برجام خروج کرد اما باید توجه داشت که این یک توافقنامه بین‌المللی است و از ضمانت‌های اجرایی لازم برخوردار است. روزی هم که تیم دیپلماسی ما برای مذاکره وارد این عرصه شد تمام این اتفاقات را پیش بینی کرده بودند و با آگاهی کامل روی تک تک موضوعات بحث و بررسی کردند.

در دوره امضای برجام تا خروج آمریکا از آن، گشایش‌های اقتصادی رقم خورد

عضو فراکسیون امید ادامه داد: زمانی که قرار شد ایران برای توافق بر سر برنامه هسته‌ای خود با ۱+۵ وارد مذاکره شود عده‌ای در داخل ایران و آمریکا با مذاکره و توافق احتمالی مخالف بودند ولی به هر حال این مذاکرات طولانی صورت گرفت و تیم دیپلماسی ما هم زیر نظر رهبر انقلاب کار را به جلو هدایت کردند و هیچگاه روندی غیرمنافع کشور را در دستور کار خود قرار ندادند. اتفاقاً بر خلاف افرادی که معتقدند چرا توافق برجام را امضا کردیم باید گفت در همین مدت، گشایش‌های اقتصادی در برخی حوزه‌ها رقم خورد و این روال در حال طی کردن مسیر خود بود. به هر تقدیر پس از روی کار آمدن ترامپ نگرانی‌هایی در خصوص آینده برجام  شکل گرفت و وی هم تمام تلاش خود را به کار گرفت تا این مذاکرات سخت و طولانی را نادیده بگیرد. واقعاً سیاست‌های ترامپ در جهت منافع ملت آمریکا نیست و باید تاسف خورد که چنین فردی در راس امور کشورش قرار دارد.

تیم دیپلماسی برای طرف‌های مقابل برجام برنامه دارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: وقتی ترامپ رییس‌جمهور شد لابی صهیونیست‌ها و برخی کشورهای منطقه ما مثل عربستان خوشحال شدند و برای برهم خوردن این توافق، تلاش‌های زیادی را به کار بستند. ما هم باید قبول کنیم که این کشورها دشمن ما هستند و هرگاه فرصتی برای ضربه زدن به ما را داشته باشند از آن موقعیت نهایت استفاده را می‌کنند. به نظر می‌رسد پس از این تصمیم ترامپ، باید صبر کرد تا تیم دیپلماسی ما هم برنامه و پیش‌بینی‌هایی که در این رابطه داشته را به مرحله اجرا ببرد زیرا معتقدم تیم بسیاری آگاه و کارشناسی داریم و آن‌ها برای هر واکنشی از طرف مقابل برنامه دارند. از طرفی گذر زمان عیار اروپایی‌ها را نشان خواهد داد و می‌بینیم که آن‌ها چقدر حاضر خواهند بود به این توافقنامه پایبند باشند.

وی در پایان و در پاسخ به اینکه برجام با اروپا ماندگار خواهد ماند یا نه، خاطرنشان کرد: حتماً می‌تواند ماندگاری داشته باشد زیرا آن‌ها بر سر موضوعات مختلف با ما توافق کردند و امروز عدم پایبندی آن‌ها به این توافق می‌تواند هزینه سنگینی را برایشان داشته باشد. ولی باز هم نیاز است که صبر داشته باشیم تا ببینیم طرف اروپایی به این تصمیم ترامپ چه واکنشی نشان خواهد داد و در اظهارنظرهای خود چگونه عمل خواهند کرد. آمریکا یک کشور از طرف مقابل ما در این قرارداد بود و امروز کشورهای دیگر حاضر نشدند تصمیمی به مانند ترامپ را اعمال کنند و تاکنون هم مرتباً از این توافق حمایت کردند. ما به اقتدار نظام خود و دانش تیم دیپلماسی کشور ایمان داریم و مطمئنیم که در این عرصه بزرگ هم موفق خواهیم بود.

انتهای پیام/