واکاوی جعبه سیاه و تلخ فوتبال تبریز در چند خط
واکاوی جعبه سیاه و تلخ فوتبال تبریز در چند خط

۲۵ اردیبهشت هر سال برای هواداران تراکتورسازی تداعی کننده خاطراتی است که مرز موئینی بین تلخی و شیرین شان وجود داشت که در نهایت به تلخی گرایید.

عصرتبریز، سعید عبدی: ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در تبریز اتفاقاتی رخ داد که دل میلیون ها هواداران تیم تراکتورسازی را به درد آورد. تراکتورسازی در حالی که در یک قدمی قهرمان شدن در لیگ برتر فوتبال ایران قرار داشت این عنوان را به بدترین شکل ممکن از دست داد. بعد از این اتفاق همه ساله، ۲۵ اردیبهشت ماه تداعی کننده خاطراتی تلخ برای هواداران تراکتورسازی است. در این مطلب بدون اینکه قضاوتی انجام دهیم، جعبه سیاه این شب تلخ را برایتان واکاوی می کنیم:

تبانی یا توهم توطئه؟

هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران ۹۳-۹۴ تراکتورسازی در یک دیدار حیاتی مقابل همشهری خود گسترش فولاد با نتیجه یک بر یک متوقف شد. این نتیجه در حالی رخ داد که گسترش فولاد در تقابل های اخیر خود با تراکتورسازی همواره یک شکست خورده محض بود. ضمن اینکه تراکتورسازی با پیروزی در آن دیدار می توانست قهرمانی خود را تقریبا قطعی کرده و حتی اتفاقات هفته پایانی هم نتواند مانع از کسب جام برای این تیم شود. روز قبل این بازی ملاقات هایی بین چند بازیکن تیم تراکتورسازی با یکی از اعضای کادر فنی گسترش فولاد انجام شد. در این ملاقات که تصاویری هم از آن در آن زمان منتشر شد دلال معروف تبریزی هم حضور داشت. با یک جست و جوی ساده می توانید این عکس را در اینترنت پیدا کنید. این ملاقات در نهایت با اتفاقاتی نظیر مصدومیت دقیقه نودی چند بازیکن تراکتورسازی همراه شد تا حرف و حدیث های بزرگی به وجود بیاید… برخی ها این ادعاها را در آن مقطع توهم توطئه نامیدند اما برخی ها هم اسم تبانی روی آن گذاشتند، تبانی که باعث قطعی شدن بقای گسترش در لیگ برتر شد!

آندو چرا بدست فغانی اخراج شد؟

اخراج آندرانیک تیموریان در بازی تراکتورسازی و نفت آغاز فاجعه ای بود که پایان آن را همه می دانیم! تیموریان با دو حرکت بچگانه از زمین بازی اخراج شد. فیلمی از صحنه دریافت کارت زرد دوم آندو منتشر نشد تا شک و شبهه در این مورد افزایش یابد. عده ای خود آندو را متهم کردند اما چرا او می خواست اخراج شود؟ آیا کسی چنین توصیه ای به آندو کرده بود؟ رد و بدل شدن دیالوگ هایی بین این بازیکن و آقای X دلیل مطرح شدن این موضوع بود. برخی ها هم اخراج آندو را اشتباه عمدی از سوی علیرضا فغانی می دانستند! اما چرا فغانی و چرا آندو؟

تعویض ادینیو و مشت های گره کرده منصوریان!

برای روایت این بخش از اتفاقات ثبت شده در دل جعبه سیاه جمعه تلخ نیازی به شنیده ها و گفته ها نیست چرا که راوی ماجرا خود به عینه شاهد رخ دادن ماجرا بود. ادینیو گل اول بازی را به ثمر رسانده و روی دو گل دیگر نیز بی تاثیر نبود. نفت دو گل از تراکتور عقب بود اما حضور ادینیو در نوک خط حمله تراکتورسازی این اجازه را به دو مدافع تیم نفت نمی داد که برای گلزنی و کمک به مهاجمان منطقه دفاعی تیم شان را ترک کنند.

ترک این منطقه مساوی بود با رقم خوردن گل های بعدی! در همین تب و تاب بود که تابلوی تعویض بالا رفت! محسن دلیر به جای ادینیو به زمین رفت! نه دلیر چنین تصوری می کرد که در چنین شرایطی وارد زمین شود و نه ادینیو انتظار تعویض شدن داشت. هیچ کس از این اتفاق خوشحال نشد به جز علیرضا منصوریانی که با دیدن تابلوی تعویض مشت های خود را گره کرده و رو به دستیارانش گفت: «دیگه تمومه… بازی رو برمی گردونیم…!» آری نفت به بازی بازگشت خیلی هم راحت، با کمک مدافعان پیش تاخته ای که پس از تعویض ادینیو آزادانه منطقه دفاعی تیم شان را ترک کرده و در حملات نفت شرکت کردند! حاصل این فرایند تغییر نتیجه سه بر یک به سود تراکتور به سه – سه مساوی بود!

بازی سپاهان مساوی شد؟!

ارتباط با بیرون سخت شده بود و همه استرس داشتند. به هر نحوی که بود با یکی از همکارانم ارتباط برقرار کردم و زمانی که شنیدم بازی سپاهان با پیروزی این تیم به پایان رسیده خودم را آماده ترک ورزشگاه کردم که به یک باره در ورزشگاه اعلام شد بازی سپاهان مساوی و تراکتورسازی قهرمان لیگ برتر شده است. از هواداران خواسته شد آرامش خود را حفظ کرده و منتظر آغاز جشن قهرمانی باشند.

نمی دانستم حرف همکارم که جلوی تلویزیون بود را باور کنم یا حرف گوینده ورزشگاه و شادی هزاران هواداری که داخل زمین ریخته بودند را؟!؟! هر چه بود گذشت و رفت و در نهایت پسر تونی متهم به مساوی اعلام کردن بازی شد ولی در جعبه سیاه بازی ثبت شده بود که مساوی را همان هایی اعلام کرده اند که شما هم می دانید!

انتهای پیام/