عصر تبریز:  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: یکی از برنامه‌های مهم و در حال اجرای سازمان منطقه آزاد ارس ارتقاء سطح ایمنی جاده‌های منتهی به منطقه آزاد ارس است. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب ‌باغی در گفتگو با خبرنگاران ایجاد زیرساخت‌های پرقدرت […]

عصر تبریز:  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: یکی از برنامه‌های مهم و در حال اجرای سازمان منطقه آزاد ارس ارتقاء سطح ایمنی جاده‌های منتهی به منطقه آزاد ارس است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب ‌باغی در گفتگو با خبرنگاران ایجاد زیرساخت‌های پرقدرت برای جوابگویی به نیاز گردشگران، تجار و سرمایه‌گذاران را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در ارس و با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در عرصه‌های مختلف در این منطقه از جمله در حوزه صنعت، تجارت و گردشگری، ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی امن در دستور کار قرار گرفته است.

وی از پیشرفت مناسب جاده مرند-جلفا خبر داد و گفت: این جاده به عنوان مسیر استراتژیک دسترسی به صنعتی‌ترین و سرمایه‌پذیرترین منطقه آزاد ایران، از اهمیت بسیار فراوانی برای پیشبرد اهداف و سیاست‌های تدوین شده برخوردار است.

عرب‌باغی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد ارس خارج از برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های لحاظ شده و با توجه به اهمیت زمان در سرمایه‌گذاری، در پروژه جاده مرند-جلفا مشارکت کرده و تاکنون تعهدات خود را اجرا کرده است.

وی در ادامه گفت: طبق توافق با وزارت راه و شهرسازی، سهم سازمان منطقه آزاد ارس از اجرای پروژه بزرگراه مرند- جلفا ۳۰ کیلومتر بوده که تاکنون ۱۱ کیلومتر آن به اتمام رسیده و ۱۱ کیلومتر دوم نیز در حال احداث است.

وی افزود: درحال حاضر ۱۱ کیلومتر دوم از پلیس راه هادی‌شهر تا تونل دره‌دیز در دست اجراست و مرحله پایانی عملیات اجرایی هشت کیلومتر باقی مانده که تیرماه جاری کلنگ احداث آن به زمین زده شد (حد فاصل تونل دره دیز تا قره تپه) نیز تا ۲۴ ماه آینده زیر بار ترافیک می‌رود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به افزایش ورود گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه گفت: طبیعت بکر و زیبا با وجود رودخانه ارس و سواحل بی نظیر و جنگل‌های ارسباران، آثار تاریخی و فرهنگی متعدد، مجتمع‌های بزرگ تجاری، هزینه بسیار ناچیز دسترسی به منطقه، آب و هوای مطلوب برای گردش در اکثر ایام سال، هم مرز بودن با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان و ده‌ها مزیت دیگر موجب افزایش چشمگیر گردشگران در اکثر ایام سال شده است.

وی با اشاره به ورود کم‌نظیر گردشگران به منطقه آزاد ارس همزمان با دور دوم سفرهای تابستانی بعد از ماه مبارک رمضان، افزود: ارس در تعطیلات آخر هفته و ایام خاص همراه با تعطیل همواره میزبان گردشگران از سراسر ایران و جهان بوده و در این زمینه پروژه‌های گردشگری مختلفی در این منطقه در حال اجرا است.

عرب‌باغی بهره‌برداری مالی از ظرفیت‌های گسترده گردشگری در ارس را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: تورسیم به عنوان دومین منبع درآمد بسیاری از کشورها مطرح بوده و لازم است علاوه بر موفقیت‌های به‌دست آمده در حوزه صنعت، تولید و صادرات، از ظرفیت‌های بالقوه و گسترده گردشگری در منطقه آزاد ارس بهره‌مند شویم.

وی افزود: ورود بیش از ۴ میلیون نفر گردشگر در ایام نوروز و وضعیت فعلی مراکز تفریحی، گردشگری، تجاری، رفاهی و جاده‌های ارس بیانگر آینده‌ای روشن برای فعالان عرصه خدمات در حوزه‌های مختلف از جمله هتلینگ، رفاهی، تفریحی، ورزشی است.

عرب‌‌باغی سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و در حال اجرا در سراسر منطقه آزاد ارس را یادآور شد و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در ارس معطوف به محدوده جلفا نبوده و در سه محدوده دیگر در نوردوز، خداآفرین و قلی بگلو نیز به عنوان مرزهای ایران با کشورهای ارمنستان و آذربایجان سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، صادرات، ترانزیت، گردشگری و هتلینگ در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه گردشگران بهترین سفیران ایران و ارس در سراسر جهان هستند، گفت: یکی از روش‌های کسب سود آسان و تبلیغ ظرفیت‌های همه‌جانبه و افزایش ارتباطات، پذیرا بودن گردشگران به بهترین کیفیت و معرفی داشته‌های موجود است.