مردم آذربایجان در طول تاریخ و تمامی عرصه ها نقش تعیین کننده داشتند
مردم آذربایجان در طول تاریخ و تمامی عرصه ها نقش تعیین کننده داشتند

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی گفت: مردم آذربایجان در طول تاریخ و تمامی عرصه ها نقش تعیین کننده داشتند.

به گزارش خبرنگار عصر، سردار سرتیپ علی‌اکبر پورجمشیدیان شامگاه جمعه در مراسم چهلم شهید مدافع حرم «اکبر زوار جنتی» در مسجد جامع تبریز اظهار کرد: آذربایجان شرقی بیش از ده هزار شهید در دوران انقلاب و دفاع مقدس و دوران ایجاد امنیت پایدار برای کشور و بعد از آن هم در دفاع از حرم اهل بیت عصمت و طهارت تقدیم ایران و اسلام کرده است.

وی افزود: اراده قوی و عزم استوار مردم قهرمان آذربایجان در سال‌های انقلاب و بلکه در دهه های پیش از انقلاب، از دوران شکل‌گیری نهضت های اسلامی به‌ویژه دوران مشروطیت بر کسی پوشیده نیست.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه ضمن تاکید بر این‌که مردم آذربایجان در طول تاریخ و تمامی عرصه ها نقش تعیین کننده داشتند، توضیح داد: این مردم قهرمان در راه دفاع از اسلام عزیز و جانبازی برای حفاظت از مرزهای این کشور بزرگ و سربلند اراده‌های مستحکم و جوانان‌ غیرتمندشان را به صحنه آوردند و فداکاری کردند و یک تاریخ پرافتخار را برای آیندگان به یادگار گذاشتند؛ خصوصا با تقدیم ۱۹ شهید عزیز مدافع حرم؛ با وجود این مردم، این عزیزان غیرتمند و این شهدای نورانی و پدران و مادران و همسران بزرگوار شهیدان باید به آینده این انقلاب امیدوار بود.

پورجمشیدیان یادآور شد: در مجموعه سپاه پاسداران افتخار این را داریم روزی که امام (ره) فرمان تشکیل سپاه را صادر و خبرگان قانون اساسی در حال تنظیم قانون اساسی کشور بودند، نگهبانی و حفاظت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای انقلاب را از سپاه خواستند.

وی فلسفه تشکیل سپاه را از سایر نیروهای مسلح متفاوت خواند و گفت: سپاه علی‌رغم حضور تمام نیروهای مسلح تشکیل شد بطوریکه در زمان صدور فرمان تشکیل سپاه، سایر نیروهای مسلح نیز بودند؛ ارتش قهرمان ما، نیروهای انتظامی اعم از شهربانی و ژاندارمری همه بودند لذا نیت امام فقط تقویت نیروهای مسلح نبود چراکه اگر صرفاً می‌خواستند نیروهای مسلح و انتظامی را تقویت نمایند دستور حضور جوانان انقلابی را در نیروهای مسلح صادر می‌کردند؛ کما اینکه تعداد بسیاری هم رفتند و به ارتش و سایر نیروهای مسلح پیوستند.

وی افزود: امروز این نسلی که در ارتش قهرمان ما فرماندهی یگان ها و رده های مختلف را برعهده دارند از همان جوانان انقلابی هستند که وارد ارتش شدند و الحمدلله جانفشانی می‌کنند؛ اما نیت امام بزرگوار فراتر از تقویت نیروهای مسلح و یک کار نظامی صرف بود.

پورجمشیدیان ادامه داد: در گفتمان امام و رهبری، حفظ انقلاب اسلامی علاوه بر صحنه‌های نظامی و دفاعی و امنیتی و سیاسی، در عرصه های فرهنگی و حتی فراتر از مرزهای کشور مورد تاکید است.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه با اشاره به این‌که ماموریت سپاه یک ماموریت متفاوت است، گفت: ماموریت سپاه فراتر از نگاهی‌ست که می‌توان به یک نیروی مسلح داشت لذا از زمان شکل گیری انقلاب اسلامی، پاسداران انقلاب مبتنی بر این اصل قانونی وارد صحنه شدند که از انقلاب اسلامی در تمامی صحنه ها پاسداری کنند.

پورجمشیدیان یادآوری کرد: در هر زمان، هر نقطه و منطقه‌ای و یا هرگاه هریک از موضوعات مربوط به انقلاب مورد هجمه و تهدید دشمن قرار گیرد، پاسداران وظیفه خود می‌دانند که به آن عرصه وارد شوند.

او خاطرنشان کرد: رسالت پاسداری این است که در همه صحنه ها حاضر باشیم و انقلاب اسلامی را حفظ کنیم و این نکته نیز حائز اهمیت است که بنا به فرموده رهبر انقلاب، حفظ انقلاب اسلامی باید با یک حرکت پیش‌رونده و پیش‌برنده باشد.

فرمانده سابق سپاه عاشورا بیان داشت: بعد از دوران جنگ تحمیلی، پاسداران احساس کردند سرمایه‌ و اندوخته‌‌ی ارزشمندی را که از جنگ به پشت جبهه به ارمغان آورده‌اند باید در جهت عمران و آبادانی کشور بکار بگیرند؛ بردند و بکار گرفتند؛ این ماشین‌آلات و امکانات؛ این نیروی انسانی ارزشمندی که در آن صحنه‌‌ی حساس جنگ برای پاسداری از انقلاب تربیت شد، به عرصه سازندگی کشور ورود کرده و فداکاری ‌می‌کند و این سرمایه عظیم را در اختیار و در خدمت مردم قرار داده است؛ کجای این موضوع اشکال دارد؟

وی اظهار کرد: اگر مدیران، مسوولان و دولت ها نتوانند از این سرمایه ارزشمند استفاده کنند آنجاست که باید سؤال پرسید و تردید داشت؛ کسانی که امروز و یا در گذشته به‌دنبال این بودند که دست نیروهای انقلابی را از صحنه‌ی سازندگی، عمران و صنعت کشور خارج کنند، هدفشان وارد کردن شرکت ها و افراد خارجی است.

پورجمشیدیان با بیان ‌این‌که سپاه در پروژه های کوچک حضور ندارد، تصریح کرد: امسال قرار است بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، چهل ابر پروژه توسط سپاه معرفی و افتتاح شود؛ ابر پروژه به این معناست که ده ها پیمانکار و سرمایه‌گذار داخلی می‌توانند در این پروژه شرکت کنند؛ کسانی که بهانه و تردید ایجاد می‌کنند به‌دنبال جلوگیری از این امر هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر سرمایه و اعتباری کسب شده، آن سرمایه و اعتبار متعلق به مردم و این نظام است؛ اگر تخصص فنی ایجاد شده، آن تخصص، سرمایه و اعتبار این ملت بزرگ است؛ حتی اگر سودی از این پروژه ها حاصل شود متعلق به این ملت است چراکه سپاه جدای از این دولت و نظام و ملت نیست.

انتهای پیام/