دولت در مدت کوتاه باید بازار را مدیریت کند/ حجم نقدینگی نسبت به ۱۰ سال گذشته ۳ برابر شده است
دولت در مدت کوتاه باید بازار را مدیریت کند/ حجم نقدینگی نسبت به ۱۰ سال گذشته ۳ برابر شده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حجم نقدینگی نسبت به ۱۰ سال گذشته ۳ برابر شده است، گفت: دولت در مدت کوتاه باید بازار را مدیریت کند.

به گزارش عصرتبریز، معصومه آقاپورعلیشاعی با اشاره به تمرکز دولت بر اقتصاد سکه ای و بازار ارز، اظهار داشت: در شرایط فعلی که وضعیت حساس و بحران اقتصادی را طی می کنیم قاعدتا باید دولت سیاست گذاری درست داشته باشد تا امنیت روانی را به جامعه بازگرداند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام فشار اقتصادی افزایش یافت، بیان داشت: پیش از خروج آمریکا از برجام، شایعه خروج باعث ایجاد تورم روانی در جامعه شده بود، به واسطه این اتفاق تقاضا در کشور چندین برابر شد؛ اما از طرف مقابل عرضه ارز در کشور محدود شد.

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می رود دولت در مدت کوتاه بازار را مدیریت کند، ادامه داد: دولت باید بتواند در مدت زمان کوتاه بازار را کنترل و مانع سفته بازی شود، تا حدودی در این زمینه موفق بود البته نمی توان گفت عملکرد ۱۰۰ درصدی داشته بلکه موفقیت دولت در زمینه مدیریت بازار ارز۵۰ درصدی بوده است.

وی با اشاره به اقدامات درونی در اقتصاد کشور، اظهار داشت: مجلس نیز همسو با این سیاست گذاری گام بر می دارد اما باید در کنار چنین اقداماتی بازار متشکله نیز وجود داشته باشد، در ایران چندین بار بازار دو نرخی ارز را در دوران ریاست جمهوری، آیت الله هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد تجربه کرده ایم.

آقاپورعلیشاهی با بیان اینکه دولت نسبت به ایجاد بازار متشکله مقاومت می کند، گفت: اگر بازار متشکل باتوجه به ظرفیت کنونی جامعه ایجاد نشود عوارضی به دنبال خواهد داشت، یکی از عوارض آن خرید و فروش ارز به سبک تلفنی و پیکی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه تقاضای مردم در برخی موارد غیر قابل انکار است، بیان داشت: باید بازار متشکله ایجاد شود تا سفته بازی در بازار های سکه و ارز شکل نگیرد، از سوی دیگر وقتی امنیت روانی دچار چالش شود بهترین بازار برای حضور همان بازار هایی است قابل سفته بازی هستند.

وی ادامه داد: حجم نقدینگی نسبت به ۱۰ سال گذشته ۳ برابر شده است دولت باید بتواند این نقدینگی را در بازارهایی مانند مسکن، بورس و سرمایه گذاری هدایت کند اگر این حجم از نقدینگی هدایت نشود مانند بیماری وارد بدنه کشور می شود و کل بدنه کشور را فرا می گیرد و اولین جایی را که نابود می کند اقتصاد و ایجاد معضل سیاسی و اجتماعی است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: از همه مسئولان می خواهم که در شرایط فعلی با وحدت و به دور از ایرادگیری، پرخاشگری و منفی گرایی به دنبال پاسخگویی نیاز جامعه اقتصادی باشند، گفتار درمانی راه حل نیست چرا که در حال حاضر در برزخ اقتصادی هستیم اگر وضعیت ادامه پیدا موج بیکاری از سوی بنگاه های متوسط و کوچک به صورت سیل خانمان سوز جاری می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح بازار متشکله گفت: این بازار قیمت ها را بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می کند، در این بازار نرخ سکه و ارز تعیین می شود در واقع بازار دومی علاوه بر بازار رسمی دلار ۴۲۰۰ تومان است.

انتهای پیام/