حفاری ۱۹ کیلومتر از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه
حفاری ۱۹ کیلومتر از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه

ارومیه - مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ۱۹ کیلومتر از تونل خط انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه حفاری شده است.

به گزارش عصرتبریز، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ۱۹ کیلومتر از تونل خط انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه حفاری شده است.

فرهاد سرخوش در جریان بازدید از تصفیه خانه های گلمان وارومیه بااشاره به پروژه کانی سیب تصریح کرد: این پروژه با خط انتقال۳۶کیلومتر بزرگترین پروژه آب رسانی به دریاچه ارومیه بوده که تاکنون۱۹کیلومترآن حفاری شده است.

سرخوش بااشاره به اینکه۱۴۰۰میلیارد تومان اعتبار پروژه کانی سیب ازصندوق توسعه پرداخت شده است تصریح کرد: برای پایان پروژه ۱۱۰۰میلیارد تومان دیگر نیاز است و پیش بینی می شودبعدازپایان پروژه سالانه۶۵۰میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال یابد.

سرخوش با اشاره به اینکه انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه توجیه اقتصادی ندارد افزود: هیچ گونه مطالعه اجرایی درخصوص انتقال آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه انجام نشده است.

وی تراز کنونی دریاچه ارومیه را ۱۲۷۰/۸۰ بیان کرد و گفت: وسعت کنونی دریاچه۲۳۴۵کیلومتر مربع وحجم آب ۲میلیارد و ۱۳۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به تراز سال گذشته۱۸ سانتی متر کاهش داشته است.

سرخوش باتاکید بر اینکه ازسال۹۳تا۹۶مبلغ۱۵۳میلیاردتومان توسط ستاد احیا به شرکت آب و فاضلاب برای اتمام پروژه های تصفیه خانه گلمان، ارومیه وانتقال آب از سد سیلوه تزریق شده، خاطرنشان کرد: اولویت همه طرح ها، آب رسانی به دریاچه است و امسال بعدازبهره برداری ازاین طرح ها ۵۴میلیون مترمکعب سالانه از تصفیه خانه گلمان و ارومیه و۹۵میلیون مترمکعب از سد سیلوه پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می شود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ادامه داد:۴۵میلیارد تومان تا کنون برای خط انتقال مدول ۳تصفیه خانه ارومیه صرف شده و برای افتتاح آن۳۱میلیارد تومان دیگر نیاز است.

انتهای پیام/