در سال زراعی جاری بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است
در سال زراعی جاری بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی‌ آذربایجان‌شرقی گفت: تا تاریخ پنجم اردیبهشت سال‌جاری، مجموعاً یک‌هزار و ۴۶۸ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است.

به گزارش عصرتبریز، اکبر فتحی ظهر امروز در نشست ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی در رابطه با میزان خسارات ناشی از سرمازدگی در بخش کشاورزی با بیان اینکه در بخش کشاورزی تنها موضوع سرمازدگی مطرح نبوده، اظهار داشت:  مخاطرات دیگری چون سیل و تگرگ وجود دارد که در این‌ بین میزان خسارت ناشی از سرمازدگی بیشتر از همه مخاطرات است.

وی، در خصوص حداقل دمای هوا در دو ماهه اول سال‌جاری بیان کرد: حداقل میزان دمای هوای رخ‌ داده از اول فروردین تا ۲۹ اردیبهشت در شهرستان‌ها، هفت شهرستان آب‌وهوای سرد داشتند که به ترتیب شهرستان‌های ورزقان با منفی ۶٫۹ درجه، سراب با منفی ۶٫۸ درجه، چاروایماق منفی ۴٫۶ درجه، اهر با منفی ۴٫۴ درجه، هریس منفی ۴، بستان‌آباد منفی ۳٫۸ و میانه با ۲ درجه زیر صفر، سردترین شهرستان‌های استان بودند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در خصوص تعداد روزهای یخبندان شهرستان‌های استان تصریح کرد: از ابتدای فروردین تا ۲۹ اردیبهشت به ترتیب در سراب ۱۴ روز، ورزقان ۹ روز، بستان‌آباد هفت روز، چاراویماق پنج روز، هریس چهار روز و اهر سه روز دچار یخبندان شده‌اند.

وی در رابطه با خسارات وارده ناشی از حوادث غیرمترقبه به بخش کشاورزی استان در سال زراعی ۹۷-۱۳۹۶ یادآور شد: تا تاریخ پنجم اردیبهشت سال‌جاری، مجموعاً یک‌هزار و ۴۶۸ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است که از این میزان به ترتیب ۶۷ میلیارد تومان مربوط به بخش زراعی و یک‌هزار و ۳۷۴ میلیارد تومان در بخش باغی و ۳۹ میلیارد تومان مربوط به بخش دامی و ۵ میلیارد تومان در بخش ابنیه، قنوات، کانال و تأسیسات بوده است.

فتحی خاطرنشان کرد: از میزان کل خسارات در بخش کشاورزی، در مجموع یک‌هزار و ۳۶۷ میلیارد تومان خسارت ناشی از سرمازدگی بوده است.

وی اضافه کرد: بیشترین خسارات به ترتیب مربوط به ملکان، مراغه و اهر با ۱۹۳ میلیارد تومان، ۱۸۳ میلیارد تومان و ۱۸۳ میلیارد تومان است.

انتهای پیام/