آذربایجان شرقی، از نظر مصرف مواد مخدر در جایگاه بیست و هشتم کشوری قرار دارد
آذربایجان شرقی، از نظر مصرف مواد مخدر در جایگاه بیست و هشتم کشوری قرار دارد

استاندار آذربایجان شرقی گفت: این استان، از نظر مصرف مواد مخدر و آثار سوء ناشی از آن در جایگاه بیست و هشتم کشوری قرار دارد.

به گزارش عصرتبریز، مجید خدابخش در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به درگیر شدن زنان و افراد با سنین پایین با مواد مخدر، با وجود قرار داشتن استان در جایگاه مناسب کشوری، باید بیش از پیش با اعتیاد به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی اصلی مبارزه کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر این که هیچ قشری از گرفتاری در دام اعتیاد مصون نیست، افزود: فارغ از جناح و اعتقاد، مبارزه با مواد مخدر، وظیفه‎ی همه‎ی ما است، بحث مزمن مواد مخدر در اکثر کشورها مطرح است، اما تولیدکنندگان، بحث مواد مخدر را در جمهوری اسلامی ایران سیاسی کرده‎اند، آنان با اهدافی فراتر از اهداف اقتصادی، سعی در از بین بردن اراده‎ی جوانان دارند و تعداد شهدای مبارزه با مواد مخدر در کشور نیز نشانگر این نکته است.

وی مرکز ماده ۱۶ تبریز را یکی از خلاقیت‎های دبیرخانه مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: آذربایجان شرقی جزو اولویت‎های ستاد مبارزه با مواد مخدر برای تخصیص اعتبار به منظور ساخت مرکز ماده ۱۶ نبود و این اعتبار فقط به استان‎هایی که وضعیت قرمز داشتند، تعلق می‎گرفت و وضعیت آذربایجان شرقی از این نظر سفید بود.

وی اضافه کرد: دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر استانداری آذربایجان شرقی در حرکتی خلاقانه با همکاری سایر دستگاه‎ها از جمله جهاد کشاورزی و شهرداری اقدام به ساخت این مرکز برای نگه‎داری از معتادان کرد.

خدابخش در بخش دیگری از سخنانش، اعتیاد را اولین اولویت از پنج الویت اصلی آسیب‎های اجتماعی از منظر رهبر معظم انقلاب دانست و ادامه داد: اعتیاد سیل بنیان فکنی است که تاثیرات سوئی دارد و بخش‌های مختلف نظام در طول ۴۰ سال برای مبارزه با اعتیاد تلاش‌های زیادی کرده‌اند، با توجه به این که ایران در مسیر انتقال مواد مخدر قرار دارد، بیش از پیش، در معرض تهدید مواد مخدر است، از این رو مبارزات جدی اعم از مبارزه با قاچاق، خرده فروشی و توزیع مواد ضروری است.

موسی خلیل‎اللهی، دادستان تبریز نیز در ادامه از کاهش وقوع جرم در تعطیلات عید در استان خبر داد و گفت: استان ما بیشترین کاهش در این حوزه را داشت، وجود مراکزی مانند مرکز ماده ۱۶ و نگه‎داری از معتادان نیز در کاهش جرایم نقش عمده‎ای را ایفا می‌کند، چرا که اگر نصف معتادان نگه داری شده در این مرکز، بیرون بودند، شاید آمار وقوع جرم بالا می‎رفت.

وی تاکید کرد: به نمایندگی از مردم از شورای شهر تبریز تقاضا دارم تا در صحن علنی و کمیسیون‎های مختلف به موضوع اعتیاد، توجه کنند.

علی اکبر طاهری اقدم، قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در ادامه این جلسه از تدوین کتاب پیشگری از اعتیاد و کنترل آن و برگزاری دوره‎های آموزشی برای سرشاخه‎های جوانان داوطلب جمعیت هلال احمر خبر داد.

در پایان این جلسه، «بهروز مهدوی»، مدیرکل اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی با حفظ سمت به عنوان دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر معرفی و از زحمات «سردار محمدعلی نصرتی» قدردانی شد.
انتهای پیام/