علت عدم تمایل دولت‌ها به تهیه سند آمایش در کشور مشخص نیست/ نبود سند آمایش؛ ضعف بزرگ برنامه‌ریزی در کشور
علت عدم تمایل دولت‌ها به تهیه سند آمایش در کشور مشخص نیست/ نبود سند آمایش؛ ضعف بزرگ برنامه‌ریزی در کشور

نماینده مردم ملکان در مجلس گفت: تا زمانی که برنامه‌های ۵ ساله توسعه را نمی‌توانیم اجرا کنیم، تهیه سند آمایش برای بلند مدت نیز تهیه نخواهد شد.

به گزارش عصرتبریز، سلمان خدادادی درخصوص لزوم تهیه سند آمایش سرزمین، اظهار داشت: یکی از دلایل بی برنامگی در کشور، عدم وجود مطالعات است که امروز به نام آمایش سرزمین شناخته می‌شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در همه کشورهای دنیا حتی کشورهای غیر پیشرفته، مطالعات و برنامه‌هایی را برای پیشرفت و توسعه آن کشور در نظر می‌گیرند و هرمنطقه ای را برای سرمایه گذاری در زمینه‌ای در نظر می‌گیرند.

وی افزود: در هیچ جای دنیا نمی‌توان در یک مکان انواع صنایع یا محصولات کشاورزی را پرورش داد، بلکه لازم است هر صنعت یا نوع کِشتی را باید در جای مناسب توسعه داد و برای آن سرمایه گذاری کرد.

خدادادی ادامه داد: بیش از ۲۰ سال است که شعار تهیه سند آمایش سرزمین را می دهیم ولی اقدامی نشده است، در حالیکه مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید دارند، در استان های مختلف باید زمینه های سرمایه گذاری در کشور مشخص شود، متاسفانه اهتمامی برای تهیه سند آمایش وجود ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور ژاپن برای ۱۰۰ سال آینده نیز برنامه تهیه شده یعنی ۴ برنامه ۲۵ ساله دارد و می داند در آینده چگونه باید حرکت کند.

وی افزود: متاسفانه در ایران برنامه تهیه نمی‌شود و طبیعتا براساس برنامه اقدامات اجرائی انجام نمی‌شود و در این زمینه نظارتی وجود ندارد و هر کسی اگر نفوذ داشته باشد، در هر زمینه ای که دوست دارد می‌تواند نفوذ کند و برای مثال صنایع آب‌بَر در جاهایی ایجاد می‌شوند که آب شرب نیز به سختی پیدا می‌شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس گفت: تا زمانی که برنامه‌های ۵ ساله توسعه را نمی‌توانیم اجرا کنیم، تهیه سند آمایش برای بلند مدت نیز تهیه نخواهد شد و یکی از ضعف‌های بزرگ برنامه ریزی در کشور است.

انتهای پیام/