چوب خط را پر می کنیم یا تبریز را معرفی؟!
چوب خط را پر می کنیم یا تبریز را معرفی؟!

در راستای تبریز ۲۰۱۸، این شهر میزبان رویدادهای ورزشی بین المللی متعددی بوده و خواهد بود.

عصرتبریز، سعید عبدی: شهر تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده و در همین راستا شاهد برنامه های مختلف فرهنگی، ورزشی و هنری برای شناساندن هر چه بیشتر شهر تبریز به مردم جهان هستیم.

میزبانی رویدادهای ورزشی یکی از مهمترین بخش های تبریز ۲۰۱۸ به شمار می رود. با توجه به حجم بالای رشته های ورزشی و میزان اقبال عمومی بالای آن، در اختیار گرفتن میزبانی رویدادهای ورزشی پر مخاطب می تواند صنعت توریسم را در شهر تبریز دگرگون کند.

در کنار این موضوع، لمس واقعی انتخاب تبریز به این عنوان بزرگ در مردم شهر تبریز با میزبانی رویدادهای بزرگ به وجود آمده و عامل شور و نشاطی می شود که هیچ برنامه دیگری توان آن را ندارد. در طول ماه های اخیر شاهد برگزاری مسابقات بین المللی بسیاری به میزبانی شهر تبریز بوده ایم. رویدادهای ورزشی که شهر تبریز در ماه های اخیر میزبانی آنها را بر عهده داشته رویدادهایی بوده اند که کمترین اقبال عمومی را در این شهر به همراه دارند.

به این ترتیب یک موضوع بسیار مهم به وجود می آید که از آن می تواینم به با عناوین مختلفی چون رفع تلکیف یا پر کردن چوب خطر یاد کنیم! مقصود از استفاده از این کلمات برداشتی است که از رویدادهای ورزشی اخیر که تبریز میزبان شان بوده به دست آورده ایم.

میزبانی این رویدادها به گونه ای توسط شهر تبریز انجام گرفته که به نظر می رسد هدف از برگزاری شان فقط بالا بردن کمیت و تعداد میزبانی ها در این سال مهم بوده است. در ادامه این مطلب می خواهیم سه رویداد مهم ورزشی که تا کنون در سال ۲۰۱۸ به میزبانی شهر تبریز برگزار شده اند را مورد بررسی قرار دهیم:

رقابت های بین المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی

رقابت های بین المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی زمستان سال گذشته به میزبانی شهر تبریز و در راستای تبریز ۲۰۱۸ برگزار شد. این رقابت ها همه ساله به میزبان کشورمان برگزار می شود و امسال با توجه به اینکه شهر تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام برگزیده شده بود، میزبانی به این شهر سپرده شد.

رقابت های کشتی جام تختی از اعتبار و قدمت بسیار بالایی برخوردار است اما آیا اهداف واقعی که باید از این میزبانی برای شهر تبریز نیل می شد نیل شد یا خیر؟ رشته کشتی در شهر تبریز، رشته چندان پر طرفداری به شمار نمی رود، این را می توانیم از عدم حضور تیم های باشگاهی کشتی در شهر تبریز و البته تعداد انگشت شمار ملی پوشان کشتی از این شهر بفهمیم. البته نیازی به این موارد هم نیست و دلیل موضوع یاد شده را به وضوح می توانستیم در سالن محل برگزاری رقابت های کشتی جام جهانی پهلوان تختی ببینم.

تعداد اندک هواداران حاضر در سالن پورشریفی نشان از آن داشت که کشتی در بین تبریزی ها محبوبیت چندانی ندارد و آن دسته ای هم که در سالن حضور داشتند به لطف حضور پرویز هادی بود و بس! اگر حضور پرویز هادی در این رقابت ها و البته اتفاقاتی که برای او در انتخابی تیم ملی کشتی آزاد برای بازی های المپیک ۲۰۱۶ رخ داد نبود، شاید آن تعداد هوادار نیز برای تماشای مسابقات به سالن محل برگزاری نمی آمدند! تنها حسنی این رقابت ها داشت، حضور ورزشکاران خارجی به همراه هیات همراه در تبریز بود؛ اتفاقی که شاید با دعوت از دو تیم فوتبال مطرح خارجی با هزینه ای کمتر و زمانی کوتاه تر و البته انرژی بسیار اندک می توانست محقق شده و خیل عظیمی از هواداران را نیز درگیر خود کند.

مسابقات اسنوکر قهرمانی آسیا

مسابقات اسنوکر قهرمانی آسیا آخرین رویداد بین المللی بود که تا کنون در شهر تبریز برگزار شده است. این رقابت ها در نظر فنی در شرایطی بسیار مطلوب برگزار شده و به پایان رسید. از نظر اقبال عمومی، شاید بیلیارد یک هزارم کشتی هم هوادار نداشته باشد و حال شما این موضوع را به موضوع کشتی بست داده و نتیجه گیری کنید.

نتیجه چیزی نیست جز اینکه میزبانی رقابت های اسنوکر قهرمانی آسیا که ذاتا هواداری هم به آن صورت نمی تواند به خود ببیند، هدفی جز پر کردن چوب خط میزبانی رویدادهای ورزشی در تبریز ۲۰۱۸ نمی تواند داشته باشد! هدفی که رفع تکلیف در آن موج می زند و با هدف اصلی فرسنگ ها فاصله دارد.

لیگ جهانی والیبال نشسته

مسابقات لیگ جهانی والیبال نشسته در حالی به میزبانی شهر تبریز برگزار شد که شهر تبریز قدرتمندترین تیم باشگاهی را نیز در این رشته دارد. گسترش فولاد تبریز در سال های اخیر قهرمان بلامنازع رقابت های والیبال نشسته کشورمان بوده است. با یک مطالعه کوچک می توان به این نکته پی برد که علی رغم داشتن چنین تیم باشگاهی قدرتمندی در شهر تبریز اقبال عمومی چندانی نسبت به این رشته در بین مردم تبریز وجود ندارد.

بازی های گسترش فولاد در لیگ والیبال نشسته همواره در سالن های خالی برگزار شده و این نکته اگر مد نظر مسئولان ورزش استان می بود شاید هیچ گاه میزبانی مسابقات لیگ جهانی سر از شهر تبریز در نمی آورد. شکی نیست که چنین مطالعه ای صورت نگرفت که اگر می گرفت شاهد برگزاری این رقابت ها نبودیم، رقابت هایی که تعداد تماشاگران بازی هایش بعضا به تعداد انگشت های دست هم نمی رسید! جالب اینجاست والیبال ایران در سال های اخیر پیشرفت بسیاری کرده و هر ساله در لیگ جهانی میزبان تیم های بسیار قدرتمندی است اما هیچ تلاشی برای میزبانی این رقابت ها در تبریز نمی شود. تیم ملی والیبال ایران امسال نیز در لیگ جهانی حضور دارد. برگزاری بازی های داخل خانه ایران در تبریز می تواند یک گام بزرگ در راستای تبریز ۲۰۱۸ باشد و طعم واقعی یک میزبانی را به مردم شهر تبریز بچشاند وگرنه ده ها لیگ جهانی والیبال نشسته با تمامی احترام به ورزشکاران این رشته دردی را دوا نکرده و فقط رفع تکلیف است و بس!

راهکارهایی که می توانند کارساز باشند

بی شک در پایان یک انتقاد بایستی پیشنهاداتی هم باشد که در راستای بهتر شدن موضوع مورد نقد ارائه می شوند. از میزبانی هایی صحبت کردیم که تا کنون کمترین بازده را برای شهر تبریز داشته اند. به نظر می رسد برگزاری جلساتی تحت عنوان بررسی رشته های ورزشی پرطرفدار در میان مردم شهر تبریز و تلاش برای گرفتن میزبانی این رشته ها نیازی است که در این مقوله به شدت احساس می شود. با یک نگاه کلی می توان گفت رشته هایی چون فوتبال، والیبال و بسکتبال بیشترین طرفدار را در شهر تبریز دارند.

این را به خوبی می توانیم در رقابت های باشگاهی مشاهده کنیم. سالن های پر در رقابت های تیم های شهرداری تبریز در رشته های بسکتبال و والیبال در سال های اخیر را همه به یاد داریم، نه یک بار بلکه همیشه، فوتبال هم که دیگر جای خود دارد. حال سوال اینجاست که چرا تلاشی برای گرفتن میزبانی رویدادهای بین المللی در این رشته ها نمی شود؟ چرا نباید در چنین مقطعی، رقابت های کشتی جام تختی در تبریز برگزار شود اما شرایط برای برگزاری بازی های خانگی ایران در لیگ جهانی والیبال در تبریز فراهم نباشد؟ چرا نباید تیم ملی فوتبال ایران بازی های تدارکاتی خود را در شهر تبریز برگزار نکند و چرا نباید برای میزبانی رویدادهای قاره ای در سه رشته یاد شده تلاشی انجام نگیرد؟ بی شک پاسخ به این سوالات می تواند باعث شکوفایی هر چه بهتر ورزش در شهر تبریز شده و ما را به هدف واقعی از میزبانی رویدادهای ورزشی در تبریز ۲۰۱۸ برساند. چنین فرصتی شاید دیگر برای شهر تبریز به وجود نیاید، در این مقطع که برای گرفتن میزبانی رویدادهای ورزشی، شهر تبریز در اولویت قرار دارد چه خوب است که مسئولین ورزش استان در انتخاب رویدادها سلیقه و علم بیشتری به خرج دهند تا برداشت کافی از این میزبانی های صورت بگیرد.

انتهای پیام/