در جلسه کمیسیون مشترک طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرادات وارده به جزئیات این طرح رفع و یک معاونت از وزارتخانه گردشگری در طرح پیشنهادی مجلس کم شد.

به گزارش عصرتبریز، سلمان خدادادی از تشکیل جلسه کمیسیون مشترک طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی ایرادات وارده به جزئیات این طرح پس از تصویب کلیات آن در صحن علمی با حضور اعضای کمیسیون و نمایندگان NGOهای گردشگری خبر داد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس مجلس در صحن علنی دو ایراد مبنی بر خلاف برنامه ششم بودن و مشمول اصل ۱۷۵ قانون اساسی شدن را به جزئیات این طرح وارد کرد که در این جسله با اضافه شدن یک تبصره و دو ماده ایرادات فوق رفع شدند.

وی در ادامه توضیح داد: از آنجا که کلیات این طرح تصویب شده است جزئیات آن امکان تکمیل‌تر شدن دارند به همین دلیل از حضور NGOهای گردشگری نهایت استفاده را کرده و نظریات آن‌ها به‌عنوان بخش خصوصی استماع شد تا در نهایت یکشنبه هفته آینده طی جلسه‌ای دیگر با استخراج این نظریات و تکمیل طرح مجددا به صحن علنی ارجاع خواهد شد.

خدادادی در تشریح تبصره‌ای که طبق آن ایرادات وارده به طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی رفع شدند، گفت: در این تبصره آمده وزارتخانه گردشگری با رعایت خط قرمز برنامه ششم مبنی بر عدم گسترده شدن تشکیلات اداری تشکیل خواهد شد، درواقع طبق آن ۶ معاونت سازمان میراث در صورت تبدیل به وزارتخانه به ۵ معاونت تبدیل خواهد شد لذا نه گسترده خواهد شد و نه برای دولت بار مالی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون مشترک تشکل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی در ادامه این توضیح، افزود: دولت نیز باید مسئولیت‌های غیرحاکمیتی مربوط به گردشگری را واگذار کند چراکه بیش از ۶۰ درصد فعالیت‌ها در این حوزه غیرحاکمیتی است لذا اجرای این دستورالعمل امکان‌پذیر است و به معنای صرفه‌جویی عظیم منابع مالی و انسانی است.

انتهای پیام/