دریاچه مصنوعی در ارتفاعات عینالی تبریز ساخته می شود

دسته: آذربایجان شرقی , اجتماعی , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۳۰ تیر ۱۳۹۴

عصر تبریز: مدیر عامل سازمان عمران و توسعه عون بن علی از آغاز عملیات اجرایی احداث دریاچه مصنوعی در ارتفاعات تفرجگاه عینالی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری تبریز، مسعود برزگر جلالی، اظهار کرد : محل این دریاچه اراضی مسطح انتهای جاده اصلی تفرجگاه و روبروی رستوران بام تبریز است که دارای موقعیت فوق العاده و قابل مشاهده از تپه بقعه، تله کابین تبریز، رستوران و و تپه های پیرامونی می باشد.

وی ادامه داد : طرح احداث دریاچه پس از ارائه طرح اولیه، انجام مطالعات نهایی و برآورد اولیه توسط شرکت مشاور تصویب شده است که با ساخت آن علاوه بر تأمین قسمتی از آب مورد نیاز پهنه های جنگل کاری شده و فضای سبز تفرجگاه عینالی، بر زیبایی و اهمیت گردشگری این تفرجگاه نیز افزوده خواهد شد.

برزگرجلالی افزود : به دنبال احداث این دریاچه در نظر داریم با ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی پیرامون آن، برای شهروندان تبریزی و گردشگران داخلی و خارجی محیطی سالم و جذاب را هم سازیم.

کوه عون بن علی که عینالی و همچنین عینال زینال نیز خوانده می شود در قسمت شمال و محله قدیمی سرخاب تبریز واقع است که ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد یکهزار و ۸۰۰ متر می باشد.

به دلیل وجود دو مقبره ‘ عون بن علی ‘ و ‘ زید بن علی ‘ که از فرزندان علی بن ابیطالب و از فرزندان اسما بنت عمیس می باشند در قله این ارتفاعات، کوه عینالی نزد مردم تبریز از دیرباز دارای اهمیت مذهبی و البته گردشگری بوده است.

آرامگاه مزبور از بناهای تاریخی شهر تبریز و مربوط به دورهٔ ایلخانان است که از ۹ باب اتاق، شش گنبد، هشتی و ایوان تشکیل یافته و در دورهٔ قاجار برای جلوگیری از تخریب آن اتاقی در سمت شمال بنا احداث شده است.

 

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل