خیال‌بافی های وزیر امورخارجه آمریکا هرگز محقق نخواهد شد/ مسوولان جمهوری آذربایجان زمینه آزادسازی زندانیان اسلام‌گرا را فراهم کنند
خیال‌بافی های وزیر امورخارجه آمریکا هرگز محقق نخواهد شد/ مسوولان جمهوری آذربایجان زمینه آزادسازی زندانیان اسلام‌گرا را فراهم کنند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: به وزیر خارجه تازه کار آمریکا باید گفت که خیال‌بافی‌ های وی در مورد جمهوری اسلامی ایران هرگز محقق نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به خیال‌بافی های وزیر امورخارجه آمریکا درخصوص ایران، اظهار کرد: وزیر خارجه جدید آمریکا که از کسوت جاسوسی خارج شده و به وزارت رسیده، اخیرا در اظهاراتی ۱۲ شرط مطرح کرده که اگر ایران به آن‌ها عمل کند تمام تحریم‌ها رفع می‌شود.

وی افزود: اما توجه به این مباحث‌ مطرح شده حکایت از آن دارد که همان خواسته های قدیمی از ایران است که بوشِ پسر هم در زمان خودش خواستار اجرای این شرط ها بود.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: نکته مهم این است که با وجود گذشت دو دهه از آن زمان، آمریکای ۲۰۱۸ هم همان خواسته‌ها را مطرح می‌کند در حالی که شرایط امروز کاملا متفاوت است؛ بیداری اسلامی منطقه را فرا گرفته؛ راهبرد داعش و جنگ‌های نیابتی آمریکا با شکست مواجه شده و محور مقاومت روز به روز در حال فتح و پیش روی است. نتایج انتخابات اخیر لبنان و عراق نیز نشانه تاثیرگذاری تفکر اسلامی در منطقه است

وی متذکر شد: به وزیر خارجه تازه کار آمریکا باید گفت که این خیال‌بافی‌ ها قبلا هم در مورد ایران صورت گرفته و نتیجه آن ایرانِ امروز است و هرگز این خیال‌بافی ها محقق نخواهد شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد: فرمایشات بسیار مهم مقام معظم رهبری که در دیدار با مسوولان نظام مطرح کردند، تکلیف را درخصوص موضوع برجام و تداوم آن با اروپا مشخص کرد.

وی بیان داشت: با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت ایران به کشورهای اروپایی برای تصمیم‌گیری در مورد ادامه برجام بدون آمریکا، زمزمه های ضد و نقیضی از عملکرد اروپایی‌ها به گوش می‌رسد. بدیهی است که اروپایی‌ها هرگز به آمریکا پشت نمی‌کنند و موضوع مقاومت اروپا در برابر آمریکا خیال‌بافی است.

آل‌هاشم یادآور شد: زمزمه هایی در داخل کشور هست و حکایت از آن دارد که عده‌ای به توافق با اروپا در برابر عهدشکنی آمریکا امیدوارند؛ رهبری موضع بدون ابهام نظام را اعلام و با طرح شروط نظام، تکلیف همه را مشخص نمودند و تنها درصورتیکه اروپایی‌ها این شرایط را قبول کنند برجام را ادامه می‌دهیم.

وی با یادآوری شروط مطرح شده از جانب رهبر انقلاب، گفت: جبران بدعهدی های گذشته اروپاییان، عدم طرح مباحث حاشیه‌ای مانند قدرت دفاعی و موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، مقابله با تحریم جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا و تضمین فروش نفت و تجارت با ایران از سوی بانک های اروپایی از جمله شروط نظام در مذاکرات با اروپایی هاست.

آل‌هاشم افزود: طرح هر موضوع دیگر یا عدم توجه به این شرایط، ادامه کار را با مشکل مواجه می‌کند اما اگر تمام مقامات و کارگزاران نظام، محکم و استوار پای منافع واقعی نظام بایستند قطعا پیروزی نتیجه این مذاکرات خواهد بود.

وی افزود: بازهم آمریکایی ها و صهیونیست ها در اعمال فشار علیه ایران اسلامی شکست خواهند خورد و تردیدی نیست که سرنوشت کشور به برجام گره نخورده و تبلیغات و جوسازی های دشمن در این خصوص نتیجه‌ای برای آن ها در بر نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم همچنان که خداوند جمهوری اسلامی را در خرمشهر پیروز کرد در خرمشهر های جدید نیز پیروز بگرداند.

آل‌هاشم با اشاره به آزادی ۶۳۴ نفر از زندانیان جمهوری آذربایجان با دستور مستقیم الهام علی‌اف، گفت: سهم زندانیان اسلام‌گرا از این تعداد فقط ۱۰ نفر بوده و بعنوان یک‌ کشور همسایه و دوست از مسوولان جمهوری آذربایجان میخواهیم که به احترام ماه مبارک رمضان زمینه آزادسازی دیگر زندانیان اسلام‌گرا و روحانیون عزیز در بند را فراهم کنند.

امام جمعه تبریز مانند هفته های قبل در ادامه توصیه های محیط زیستی با تاکید بر استفاده صحیح از آب، یادآوری کرد: امسال در آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش میزان بارش وجود داشته اما نباید مدیریت مصرف آب را فراموش کرد چراکه به علت بحث جبران خشکسالی و کمبود بارش در سال های گذشته و تامین نیاز زیست محیطی رودخانه ها و همکاری با مسوولان در راستای احیای دریاچه ارومیه، صرفه جویی آب امری ضروری است.

وی با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر، گفت: امروز برای نظام اسلامی، احتمال درگیری نظامی با دشمن اندک است اما جهاد همچنان لازم است از جمله جهاد کبیر؛ جهاد کبیر به این معناست که نباید از دشمن تبعیت کنیم، چه در میدان اقتصاد و چه در سیاست و فرهنگ.

آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنانش خطاب به جوانان گفت: جوانان عزیز و انقلابی، آینده متعلق به شماست و شما هستید که تاریخ انقلاب اسلامی را باید با عزت و صلابت حفظ کنید چراکه به فرموده رهبر انقلاب خرمشهرها در پیش است.

وی ادامه داد: دوران آزادسازی خرمشهر نشان داد که با وحدت و همدلی و اطاعت از فرامین رهبر می‌توان بر دشمنان نظام پیروز شد؛ امروز نیز می‌توانیم در برابر دشمن بایستیم اما لازمه آن وحدت و همدلی است.

خطیب جمعه تبریز با اشاره به سالروز رحلت خصرت خدیجه، افزود: دهمین روز ماه مبارک رمضان مصادف با وفات حضرت خدیجه (س) است. همیار و یار باوفای پیامبر در روزهای سخت و گرفتاری؛ اولین بانویی که به دعوت پیامبر پاسخ داد و از همان روزهای اولی که به پیامبر لبیک گفت، تا آخرین لحظات عمرش خالصانه و عاشفانه و با تمام هستی و دارایی در خدمت رسول گرامی اسلام بود، چه در زندگی شخصی و چه در عرصه انجام رسالت؛ و در حوادث سخت و دشوار سال های آغازین رسالت نقش تعیین کننده‌ای داشت.

آل‌هاشم با اشاره به فوت امام جمعه سابق ارومیه، بیان داشت: هفته گذشته یکی از یاران باوفای امام و رهبری در آذربایجان غربی به رحلت خدا رفت؛ مجاهد نستوه شیخ غلامرضا حسنی که در دوران قبل و چه در دوران پیروزی و پس از انقلاب نقش مهمی در استان آذربایجان غربی و در راه مبارزه با ضدانقلاب داشت. ایشان تنها فردی بود که مسلح به خدمت امام می‌رفت و امام (ره) به ایشان بسیار علاقه داشتند؛ ناگفته نماند که مقام معظم رهبری هم عنایت ویژه‌ای به ایشان داشتند.

وی مراسم تشییع باشکوه پیکر حجت‌الاسلام حسنی در ارومیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: آفرین بر مردم ارومیه و قهرمان آذربایجان غربی که وفاداری‌شان را به روحانیت نشان دادند.

آل‌هاشم با اشاره به سالروز تاسیس مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هفتم خرداد سال ۵۹ اولین دوره مجلس گشایش یافت. جایگاه مجلس در ساختار قدرت و قانون‌گذاری اهمیت ویژه‌ای دارد؛ از نمایندگان دلسوز و خدمتگزاری که در مجلس هستند تقدیر و تشکر می‌کنیم و خواستار دقت بیشتر در قانون‌گذاری برای مردم عزیز ایران اسلامی هستیم.

وی افزود: نمایندگان ملت تلاش کنند و قانون هایی وضع کنند که به نفع افراد بی‌بضاعت و مستضعف باشد؛ همچنین باید هرچه بیشتر بفکر اشتغال و رفع بیکاری جوانان باشند.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه بیشتر مراجعه کنندگان مردمی در مصلی و بیت امام جمعه و دیدارهای عمومی، جوانان‌اند و این عزیزان به‌دنبال شغل و اشتغال هستند، تصریح کرد: مسوولان ذی‌ربط دولتی در سطح استان، آن مقدار قانونی که در اختیارشان هست باید به امر اشتغال جوانان توجه کنند. مدیران کارخانجات و شرکت ها و کارآفرینان و مدیران کل ادارات نیز به میزانی که در اختیارشان هست در جذب جوانان تلاش کنند چراکه جوانان علت اصلی عدم ازدواج و کاهش تاثیرگذاری‌شان در جامعه را نبود شغل عنوان می‌کنند.

انتهای پیام/