رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی در خصوص افزایش کلاهبرداری های مالی با عنوان جمع آوری نذورات مردمی برای افراد نیازمند و بی بضاعت در ماه مبارک رمضان هشدار داد.

به گزارش عصرتبریز، سرهنگ محسن محمودی با اشاره به جمع آوری نذورات مالی برای نیازمندان در فضای مجازی در ماه مبارک رمضان گفت: امروزه، سیر پیشرفت فناوری اطلاعات، ارتباطات و نوآوری‌های حاصل از آن مانند شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی باعث پیدایش شگردهای جدید کلاهبرداری در این فضا و سوء استفاده از احساسات و عواطف پاک مردم، شده است.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان برخی از کلاهبرداران با طراحی سایت، کانال و گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی و انتشار پیام‌هایی مانند کمپین جمع آوری نذورات نقدی برای نیازمندان و … در قالب پخش نذری و افطاری اقدام به ترغیب کاربران برای مشارکت در این طرح‌های خداپسندانه در فضای مجازی می‌کنند.

وی تاکید کرد: شهروندان باید مراقب باشند به هیچ عنوان به شماره حساب‌هایی که جهت جمع آوری و واریز نذورات مردمی در فضای مجازی منتشر می‌شود، اطمینان نکنند و درصورت تمایل به کمک به افراد بی بضاعت و نیازمند، حتماً از طریق سایت‎ها و موسسات معتبر اقدام کنند، چرا که برخی با تحریک کاربران روزه‌دار آن‎ها را به درگاه‌های جعلی و فیشینگ هدایت کرده و اقدام به کلاهبرداری از آ‌‎ن‎ها کرده و یا مبالغ واریزی را به این نیت هزینه نمی‌کنند و از آن بهره‌برداری شخصی می‌کنند.

این مقام انتظامی گفت: شهروندان و کاربران در پایان ماه رمضان و قبل از پرداخت فطریه یا کفاره روزه خود به صورت مجازی از اصالت و صحت موسسه یا خیریه مطمئن شوند و در صورت هر گونه شک و شبهه در اصالت این سایت‌ها از پرداخت فطریه و کفاره روزه خود به شماره حساب‌های موجود در این سایت‌ها خودداری کرده و تنها از طریق موسسات شناخته شده در کشور که توسط رسانه‌های جمعی (رادیو، تلویزیون و…) اقدام به اعلام شماره حساب‌های رسمی خود کرد‌ه‌اند، اقدام کنند و از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب‌های نامعتبر و شخصی و سایت‎های ناشناس خودداری کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: برای واریز وجه نقد به حساب موسسات معتبر نیز حتما دقت کنید تا درگاه، درگاه اصلی بانکی بوده و فیشینگ نباشد، آدرس درگاه اینترنتی با https آغاز شده و دقت کنند که هنگام به روزرسانی حتماً صفحه کلید مجازی تغییر کند.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی در پایان خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت بروز مشکلات در فضای سایبری، به پلیس فتا مراجعه و مشکل خود را با کارشناسان این پلیس در میان بگذارند و یا با شماره های ۲۱۸۸۷۵۶ ،۱۱۰ موضوع را به پلیس اطلاع و در صورت هر گونه پیشنهاد و انتقاد با شماره ۱۹۷ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/