تگرگ ۶ میلیارد تومان به باغات ملکان خسارت زد
تگرگ ۶ میلیارد تومان به باغات ملکان خسارت زد

ملکان - فرماندار شهرستان ملکان با اشاره به بارش تگرگ در اردیبهشت ماه سال جاری، گفت: طی ماه گذشته شش میلیارد تومان خسارت به باغات ملکان در اثر تگرگ وارد شده که بخش عمده‌ی آن‌ها باغ انگور است.

به گزارش عصرتبریز، محمدباقر خانی با بیان این‌که طبق برآورد اولیه کارشناسان، ۶۰ درصد از سطح باغات شهرستان ملکان در اثر سرمازدگی ۲۸ فرودین، بالای ۹۰ درصد خسارت دیده‌اند، اظهار کرد: حجم مالی این خسارت ها ۳۲ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر چهار هزار و ۶۵۰ هکتار از باغات و هفت هزار هکتار اراضی زراعی تحت پوشش بیمه هستند، افزود: امسال با توجه به عدم استقبال مردم از بیمه، باغات کم تری تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند، در حالی که دو سال گذشته هشت هزار هکتار از باغات ملکان بیمه شده بودند.

وی با بیان این‌که میزان خسارت اصلی باغات انگور زمان برداشت محصول تعیین می‌شود، گفت: کارشناسان جهت ارزیابی دقیق از خسارت وارده به باغات انگور مراجعه می‌کنند و بعد از طی مراحل اداری خسارت وارده به باغات بیمه شده پرداخت می‌شود، پیش بینی می‌شود خسارت وارده به باغات ملکان در سال جاری تا پایان سال ۹۷ پرداخت شود.

فرماندار شهرستان ملکان با اشاره به این‌که سال ۹۶ برای باغداران شهرستان ملکان سال زراعی خوبی نبود، افزود: سال گذشته حدود ۵۰ هزارتن محصول از باغات انگور ملکان برداشت شد، تاکنون حدود ۶۵ درصد خسارت وارده به باغات ملکان در سال ۹۶، پرداخت شده و حدود ۳۵ درصد آن هنوز پرداخت نشده است که امیدوارم طی ماه‌های آینده به زودی پرداخت شود.

وی در خصوص راهکارها جهت جلوگیری از خسارت ها، به مشوق هایی برای استقرار دستگاه تگرگ شکن در شهرستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چندین نقطه از باغات به دستگاه تگرگ مجهز شده ولی هنوز تعداد دستگاه تگرگ شکن در باغات بسیار محدود است، البته برخی از افراد برای مبارزه با سرمازدگی اقدامات ابتکارانه در ۲۰ هکتار باغ روستای تازه قلعه ی شهرستان با دستگاه تگرگ شکن و کنترل سرما انجام می‌دهند.

خانی با بیان این‌که ۹۰ درصد باغداران ملکان در باغات خود مشغول تولید انگور هستند، افزود: سالانه به طور متوسط از ۱۱ هزار باغ انگور، ۳۰۰ هزار تن انگور برداشت می شود و میزان درآمد باغداران نسبت به حجم باغ متفاوت است و اگر در طول سال خسارتی وارد نشود، باغداران از برداشت محصولات، درآمد خوبی به دست می آورند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایسنا