استفاده از ظرفیت مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم
استفاده از ظرفیت مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم

معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی بر استفاده از ظرفیت مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد.

به گزارش عصرتبریز، بابک محبوب علیلو در جلسه «هم اندیشی و رهیافتی بر مشکلات سازمان های مردم نهاد فعال در استان» بر استفاده از ظرفیت مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تأکید کرد و گفت: پیشگیری از وقوع جرم به لحاظ تجارب چندین ساله و علیرغم مشارکت دستگاههای دولتی در کاهش آسیب های اجتماعی، به تنهایی کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه دستگاه های دولتی و عمومی غیردولتی با محدودیّت هایی مواجه اند که اجازه نمی دهد آن طور که باید از ظرفیت آنها در کاهش پیشگیری از آسیب های اجتماعی استفاده کرد افزود: بایستی از مشارکت خود جامعه در کاهش آسیب ها استفاده کرد. در این خصوص سازمان و تشکل های مردم نهاد به لحاظ سنخیت و ارتباطی که با آحاد جامعه در گروه های مختلف دارند، به خوبی می توانند ایفای نقش کنند چون تشکل های مردم نهاد مشکلات را بهتر حس و درک می کنند و جنس مشکلات را می شناسند.

محبوب علیلو ادامه داد: سازمان های مردم نهاد می توانند برابر ماده ۶۶ آئین‌ دادرسی کیفری، اعلام جرم کرده و پیگیر جرایم عمومی مثل جرایم علیه محیط زیست، علیه کودکان، علیه سالمندان و … شوند.

معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همچنین بر ارتباط مؤثر معاونت پیشگیری و سازمان های مردم نهاد با یکدیگر و تشکیل شبکه ارتباطی و استفاده از نظرات مردم در جهت پیشگیری از جرایم عمومی تأکید کرد.

وی بیان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برای امکان استفاده از ظرفیت های مردمی اقشار مختلف جامعه، اقدام به راه اندازی سامانه متمرکزی با عنوان سامانه «سجام» کرده است، افراد علاقمند به مشارکت در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرایم می توانند با مراجعه به سامانه مذکور به نشانی اینترنتی www.sajam.adliran.ir ثبت نام و به این طریق اعلام آمادگی کنند.

انتهای پیام/