نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی گفت: قشر خدوم و زحمت‌کش رانندگان ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور، در تمام مقاطع تعهدشان را به نظام ثابت کرده‎اند

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه تبریز با اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اظهار کرد: امام (ره) به همه ثابت کردند که انسان کامل شدن و تا نزدیکی مرزهای عصمت رفتن افسانه نیست. اعمال، رفتار و حرکات امام یادآور سیره و روش پیامبر اکرم و ائمه اطهار بود.

وی افزود: امام خمینی حامی مستضعفان و فقرا بود. تاکید امام بر رفع سلطه‌گری و اعتماد آفرینی ایشان نسبت به مساله وحدت ملی نباید فراموش شود چرا که مردم را همواره به وحدت دعوت می‌کردند.

آل‌هاشم ادامه داد: امام رنگ و بوی خدایی داشت و خدامحوری، حق پذیری، شرح صدر، اطمینان و آرامش، توکل به خداوند متعال در مقابل دشمنان و احتیاطی که در عمل داشتند را نباید فراموش کرد.

وی درخصوص ویژگی های فردی امام خمینی (ره) یادآور شد: وقت‌شناسی و نظم برای امام بسیار اهمیت داشت بطوریکه آیت‌الله رسولی محلاتی در خاطره‌ای از ایشان نقل می‌کنند که موعد مقرر برای امضا و مهر وجوهات شرعی ساعت ۸ صبح بوده ولی یکروز آقای محلاتی زودتر از موعد مقرر به خدمت امام می‌رسد اما تا راس ساعت ۸ امام خمینی در را باز نمی‌کنند و راس ساعت مقرر تشریف آورده به آیت‌الله محلاتی گوشزد می‎کنند که چند دقیقه زودتر رسیده‌ای و ساعتت اشکال دارد.

آل‌هاشم اضافه کرد: خادم امام نیز در همین ارتباط می‌گوید که امام در ساعتی معین در محوطه قدم میزد بطوریکه اطرافیان امام با زمان قدم زدن ایشان ساعت را تشخیص می‎دادند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی در ادامه ذکر ویژگی های فردی رهبرکبیر انقلاب افزود: حسن خلق، زهد و ساده زیستی، حتی ورزش کردن و پیاده‌روی، اهمیت به بهداشت، آراستگی ظاهری، شجاعت، هنرمندی و هنرپروری از ویژگی های فردی ایشان بود.

وی ادامه داد: برخورد امام با نظام بین‎الملل در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، صدور فتوای ارتداد سلمان رشدی و نامه به گورباچف از جمله برخوردهای بارز و قابل توجه امام در سطح بین‌المللی هستند.

آل‌هاشم بیان داشت: محورهای سیاست خارجی امام در عدم اتکای به قدرت های جهانی و استقلال از شرق و غرب جلوه داشت. رعایت مصالح بلند مدت نظام، دعوت به ارزش های توحیدی، اظهار همدردی با مستضعفان جهان و دعوت به اتحاد مسلمانان با یکدیگر از جمله سیاست های امام بود.

امام جمعه تبریز با اشاره به سیاست مبارزه راهبردی امام خمینی با رژیم اشغالگر قدس، تصریح کرد: یکی از یادگارهای امام همان اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بعنوان روز جهانی قدس است. همزیستی مسالمت‌آمیز و برقراری ارتباط با کشورهای اسلامی جهان و رفع انزوا گری و معرفی اسلام بعنوان دینی کاربردی نیز از محورهای سیاسی دیدگاه امام بود.

آل‌هاشم با بیان این‌که دشمنان در خیال خام براندازی نظام پس از رحلت امام بودند، یادآوری کرد: مجلس خبرگان کمتر از ۲۴ ساعت بعد از ارتحال امام خمینی (ره) در اقدامی انقلابی با انتخاب امام خامنه‌ای آرزوی دشمنان در براندازی نظام را ناامید کردند.

خطیب جمعه تبریز ضمن تاکید بر این‌که مقام معظم رهبری، نظام اسلامی و هدایت مسلمانان جهان را برعهده دارند، تصریح کرد: شاهدیم که انقلاب تحت زعامت مقام معظم رهبری با همان صلابت امام (ره) و اقتدار ایشان هدایت می‌شود.

وی افزود: در جریان ترور سال ۱۳۶۰ در مسجد ابوذر تهران، توفیق خدا به ملت ایران بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بمانند و امروز رهبری ایران اسلامی را عهده دار شوند.

آل‌هاشم با بیان این‌که رهبر معظم انقلاب در طول رهبری سی ساله توطئه های بسیاری را خنثی و بی‌اثر کرده‌اند، تصریح کرد: مدیریت و رهبری هوشمندانه ایشان در بحران ها ثابت شده است بطوریکه توسط معظم‌له از چند جنگ علیه ایران جلوگیری شد، کودتای ۱۸ تیر سال ۷۸، حادثه ۱۱ سپتامبر، ماجرای دادگاه میکونوس، جریان فتنه ۸۸ و تحولات منطقه و موج بیداری اسلامی نمونه های مدیریت هوشمندانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران رهبری و هدایت نظام اسلامی است.

امام‌ جمعه تبریز در ادامه سخنانش با اشاره به سالروز قیام ۱۵ خرداد، گفت: این قیام در واقع مفتاح نجات اسلام بود؛ پیام خونین ۱۵ خرداد سند جنایت پهلوی و سند مخالفت ملت ایران با استعمار جهانی است. ۱۵ خرداد انعقاد نطفه مقاومت و سرآغاز نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام و روحانیت بود و درنهایت پیروزی ۲۲ بهمن ۵۷ بزرگترین دستاورد قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ است.

آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرا رسیدن ایام لیالی قدر، توضیح داد: شب قدر از مهمترین شب های سال است که به احتمال زیاد در ماه مبارک رمضان واقع شده است؛ شب قدر شبی‌ست که قرآن در این شب نازل شده و از نظر فضیلت برتر از هزار ماه است.

وی با بیان این‌که شب های ۲۷ رمضان و نیمه شعبان نیز به‌عنوان شب قدر یاد شده‌اند، افزود: مومنان با عبادت و شب‌ زنده داری باید قدر این شب را بدانند و با تامل و تفکر به اعمالشان و با توبه و تضرع به درگاه الهی مشمول عف و رحمت واسعه خداوند متعال قرار گیرند.

امام جمعه تبریز با اشاره به جشن گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد که شب گذشته بمناسبت هفته نیکوکاری برگزار شد، گفت: از تمام خیرین محترم بواسطه‌ی فراهم‌ نمودن زمینه بازگشت زندایان غیر عمدی که به سبب عدم استطاعت مالی به دور از خانواده بودند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

آل‌هاشم با اشاره به دیدارش با اهالی محله ملازینال تبریز، تصریح کرد: مناطق حاشیه‌نشین مشکلات فراوانی دارند بطوریکه بیشتر مردم مناطق حاشیه شهر مستضعف‌اند فلذا مسوولان باید توجه ویژه‌ای به این مناطق داشته باشند.

وی ادامه داد: شهردار تبریز طی گزارشی خبر از طرح آغاز ساخت‌وساز جدیدی در مناطق حاشیه‌نشین شهر داد که حرکت بسیار ارزشمندی است و آن‌طور که در این گزارش ذکر گردید، هدف‌گذاری شده تا در طول ۱۰ سال مساله حاشیه‌نشینی شهر تبریز برطرف شود.

آل‌هاشم با اشاره به تجمع هفته گذشته کامیونداران و رانندگان اظهار داشت: تجمع رانندگان به دلیل برآورده نشدن خواسته های صنفی‌شان بود و البته مدت هاست که کامیونداران این مساله را مطرح می‌کردند که به تبع این اعتراض ها و تجمعات در بعضی استان‌ها و شهرها مشکلاتی ایجاد شده بود که در نهایت با رسبدگی هایی که انجام شد، تقریبا این موضوع خاتمه یافته و وضعیت به شرایط عادی برگشته است.

وی ادامه داد: در این خصوص موضوع مهم این است که چرا مطالبات و خواسته های صنفی گروه های مختلف، بموقع رسیدگی نمی‌شود تا به مرحله اعتراض نرسد و این قبیل مسایل پیش نیاید.

او افزود: مشکلات بسیاری وجود دارد اما نکته حائز اهمیت این است که با همت جهادی می‌توان اولویت بندی کرده و در برابر مشکلات ایستاد.

آل‌هاشم متذکر شد: قشر خدوم و زحمت‌کش رانندگان ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور، تاکنون در تمام مقاطع پس از انقلاب و دوران دفاع مقدس همواره تعهد و دلبستگی‌شان را به انقلاب، نظام و مردم ثابت کرده‌اند و حتی در تجمعات اخیر با هوشیاری اجازه سوءاستفاده به دشمنان نظام و معاندان را ندادند و راه هرگونه شیطنت را بر دشمن بستند. اما نباید فراموش کرد که به مشکلات گروه ها و اصناف باید به‌موقع رسیدگی‌ کرد تا چنین مسایلی پیش نیاید.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت از تمام این عزیزان که اجازه سوءاستفاده را به دشمن ندادند، تشکر می‌کنم.

امام جمعه تبریز با اشاره به هفته محیط زیست بیان کرد: از تمام کسانی که برای سالم نگه داشتن محیط زیست تلاش می‌کنند از جمله محیط ‎بانان عزیز، قدردانی و تشکر کرده و این هفته را تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: کاهش مصرف پلاستیک یکی از راهکارهای حفظ محیط زیست است و در این ایام نیز عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در سفره های افطار و سحر بسیار مهم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان با بیان اینکه در مصرف انرژی اعم از برق، گاز و غیره باید دقت داشته باشیم، گفت: نسبت به کاشت گل و گیاه و پرورش آنها، تفکیک زباله‌ های تولید شده در خانه ها، صنعت و بخش تولید و همچنین استفاده از سیستم حمل‎ونقل عمومی، باید توجه ویژه‌ای انجام گیرد.

وی در پایان با اشاره به پیش رو بودن هفته محیط زیست خطاب به مردم گفت: از همه مردم می‌خواهم تا در هفته محیط زیست که از ۱۶ لغایت ۲۲ خرداد است، برای کمک به محیط زیست از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

انتهای پیام/