توسعه اقامتگاه های بوم گردی زیربنای توسعه گردشگری روستایی و عشایری است
توسعه اقامتگاه های بوم گردی زیربنای توسعه گردشگری روستایی و عشایری است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، توسعه اقامتگاه های بوم گردی را یکی از زیرساخت های اساسی توسعه گردشگری روستایی و عشایری عنوان کرد.

به گزارش عصرتبریز، مرتضی آبدار گفت: فعالیت اقامتگاه های بوم گردی و اقامت گزینی گردشگران در این مکان ها، سبب آشنایی بیشتر و عمیق تر گردشگران با فرهنگ اصیل روستایی خواهد بود، لذا توسعه اقامتگاه های بوم گردی و فراهم سازی موقعیتی مناسب برای فعالیت روستاییان در این حوزه، بسیار مهم و ضروری است.

آبدار با تاکید به اینکه توجه به ظرفیت‌های موجود در مناطق روستایی و توسعه بوم‌گردی یکی از اهداف اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان است، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان در تلاش است با تدوین برنامه ای مدون در سه حوزه اقامتگاه های بوم گردی روستایی، عشایری و طبیعی، گام های موثری را در راستای تقویت ظرفیت های این حوزه بردارد.

وی با بیان اینکه در حوزه های سه گانه اقامتگاه های بوم گردی با دستگاه ها و نهاد های ذیربط هماهنگی های لازم انجام گرفته است، ادامه داد: در راستای توسعه اقامتگاه های بوم گردی روستایی، عشایری و طبیعی، با فرمانداری ها و ادارات کل منابع طبیعی، امور عشایر، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن تعاملات تکمیلی در راستای تسریع فرایند اداری صورت گرفته است تا استان در این حوزه به جایگاه شایسته خود دست یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به صدور ۶۳ مجوز اقامتگاه بوم گردی روستایی در سطح استان، اظهار کرد: با توجه به عدم وجود اقامتگاه های بوم گردی در استان از اواخر سال گذشته با اهتمام اداره کل میراث فرهنگی استان و حمایت دستگاه های ذیربط، مجوز ۶۲ اقامتگاه بوم گردی روستایی و ۱ اقامتگاه عشایری صادر شده و همگی به بهره برداری رسیده اند.

وی تاکید کرد: با توجه به لزوم تدوین یک برنامه شامل ابعاد دقیق، علمی و فنی بوم گردی در استان، پروژه مطالعاتی ظرفیت های بوم گردی استانی زیرنظر اداره کل توسط گروه مشاوره تخصصی در حال اجراست که خروجی آن برنامه راهبردی بوم گردی استان خواهد بود.

آبدار در پایان با اشاره به اینکه توسعه کمی اقامتگاه های بوم گردی بایست مبتنی بر صیانت از ظرفیت های فرهنگی و معنوی روستاها و عشایر باشد گفت: توسعه این اقامتگاه ها هرچند در ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا نقش مستقیم دارد اما حضور گردشگر نیز نباید به جامعه میزبان آسیب بزند و مطالعات یاد شده در این راستا صورت می گیرد که توسعه بوم گردی مبتنی بر مولفه های توسعه پایدار صورت پذیرد.

انتهای پیام/