در صورت عدم تعهد اروپا به برجام، ایران خود را متعهد به برجام نخواهد دانست
در صورت عدم تعهد اروپا به برجام، ایران خود را متعهد به برجام نخواهد دانست

امام جمعه تبریز با اشاره به دستور رهبر انقلاب به سازمان انرژی اتمی مبنی بر آغاز غنی‌سازی تا سطح ۱۹۰هزار سو در چارچوب برجام، تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها راهی برای انجام تعهداتشان نیابند، ایران دیگر خود را متعد به برجام نخواهد دانست.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه های سیاسی و عبادی نماز جمعه تبریز با بیان این‌که زمان آزمون دولت‌های اروپایی فرا رسیده است، اظهار کرد: بعد از اینکه آمریکا بطور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای برجام خارج شد، دولت های اروپایی اعلام کردند که علاقمند به ماندنِ در برجام هستند؛ جمهوری اسلامی ایران نیز با شرایطی که رهبر انقلاب در دیدار با مسوولان نظام اعلام کردند، حسن نیت نشان داد.

وی افزود: علی‌رغم اعلام مواضع روشن ایران توسط رهبر معظم انقلاب، اخیراً زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد و حکایت از آن دارد که اروپاییان قصد دارند توافقنامه برجام و تحریم‌ها را توامان حفظ کنند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی یادآوری کرد: مقام معظم رهبری با موضع قاطع و آشکار اعلام نمودند این خواب ‌که هم جمهوری اسلامی ایران را تحریم کنند و هم در برجام باقی بمانند، هرگز تعبیر نخواهد شد.

وی با بیان این‌که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستور شجاعانه‌ای به سازمان انرژی اتمی مبنی بر آغاز غنی‌سازی تا سطح ۱۹۰هزار سو در چارچوب برجام را صادر نمودند، تصریح کرد: اما اگر اروپایی‌ها راهی برای انجام تعهداتشان نیابند، ایران دیگر خود را متعد به برجام نخواهد دانست.

امام جمعه تبریز با بیان این‌که هفتاد سال است که از جعل رژیم صهیونیستی در قلب اسلام و‌ سرزمین‌های اسلامی می‌گذرد، تصریح کرد: مردم مظلوم فلسطین همواره تحت ظلم بوده و هستند اما کشورهای عربی منطقه هیچ کمکی به این مردم ستمدیده نکردند و از سوی دیگر کشورهای غربی که داعیه داران حقوق بشر هستند، بر جنایت‌های این رژیم منحوس چشم بسته و سال‌هاست که از اسرائیل پشتیبانی سیاسی، اقتصادی و نظامی می‌کنند.

وی افزود: آمریکا نیز سالانه بیش از سه میلیارد دلار کمک بلاعوض به این رژیم غاصب می‌کند و به‌وفور و بطور مستمر پیشرفته ترین تجهیزات نظامی و تسلیحات مستشاری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

آل‌هاشم هشدار داد: برخی از دولت‌های عربی که داعیه رهبری اسلام را دارند، بزرگترین خیانت را از طریق مذاکره و برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی در حق مردم فلسطین روا داشتند.

خطیب جمعه تبریز یادآور شد: آل‌سعود همواره در اختیار غرب بوده و سیاست آن‌ها را در منطقه اعمال کرده است؛ امروز نیز وقیحانه با رژیم اشغالگر قدس متحد شده و علناً از این رژیم حمایت و پشتیبانی می‌کند که این امر ننگین و خیانت‌بار نشانه‌ای از آغاز دوران اضمحلال ‌آل‌سعود است.

آل‌هاشم ادامه داد: به فضل الهی و با تدابیر حکیمانه رهبر انقلاب و وحدت و بصیرت مردم عزیز، شاهد گسترش آگاهی مردم دنیا نسبت به ماهیت پلید رژیم صهیونیستی خو‌اهیم بود و همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند تا بیست و پنج سال آینده اثری از رژیم صهیونیستی نخواهد، روند اوضاع به سمت نابودی این رژیم جنایتکار حرکت خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان در مورد روز جهانی قدس تصریح کرد: روز قدس، روز احیای آرمان‌های آزادی قدس عزیز و روز پیروزی انقلاب اسلامی در سطح جهان است؛ روز قدس محور وحدت مسلمانان جهان و یادگار با ارزش امام و روز بین‌المللی اسلامی و جلوه‌ای از اتحاد و انسجام دنیای اسلام است.

وی سخنان بسیار مهم و ارزشمند مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) را مورد اشاره قرار داد و گفت: مهم‌ترین بخش سخنان رهبر انقلاب در ارتباط با حرکات دشمنان و بخصوص تبیین نقشه سه لایه دشمن در مقابله با نظام، از سوی ایشان بود. ایشان فرمودند که دشمن در مقطع فعلی بر سه محور فشار اقتصادی، روانی و عملی، با هدف سیطره بر کشور و نظام جمهوری اسلامی تمرکز دارد.

آل‌هاشم با بیان این‌که برنامه‌ریزی برای تحت فشار قرار دادن ملت ایران در حوزه اقتصادی آغاز شده است، تصریح کرد: در ماه های گذشته دیدیم که در زمینه اقتصادی چه اقداماتی علیه ایران انجام شد و حتی شاهد بودیم در مذاکرات برجام حاضر نشدند فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی را کاهش دهند.

وی بیان داشت: امروز وظیفه مسوولان در برابر فشار اقتصادی این است که روحیه مقاومت و ایستادگی در برابر فشارهای اقتصادی را مدنظر قرار دهند و در رابطه با مبارزه با فساد، رشوه خواری، اختلاس در ادارات و سازمان‌ها که دل مردم مسلمان ایران اسلامی را به درد می‌آورد با قاطعیت بایستند و از مسوولانی که وظیفه مبارزه با مفاسد اقتصادی را دارند حمایت کنند.

وی در تصریح دومین فشاری که از سوی غرب بر نظام و ملت ایران وارد گردیده، توضیح داد: فشار روانی دومین فشار است و محور دوم نقشه دشمن یک طراحی پیچیده با عواملشان در داخل، برای تبدیل نقاط قوت نظام به نقاط ضعف است.

آل‌هاشم ادامه داد: می‌خواهند از طریق مساله هسته‌ای و فعالیت‌های موشکی که از نقاط قوت و افتخار نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند، ناامیدی در دل مردم ایجاد کنند.

وی با اشاره به این‌که محور سوم نقشه دشمن، فشار عملی و آشوب‌سازی است، تصریح کرد: در دی ماه سال گذشته نمونه‌ای از این فشار را دیدیم که با هوشیاری مردم به سرعت حل شد.

آل‌هاشم گفت: برنامه قطعی دشمن این است که با سوءاستفاده از مطالبات مردی در کشور آشوب ایجاد کنند اما به حول و قوه الهی و بصیرت مردم، سرشان به سنگ خواهد خورد.

وی افزود: رهبری معظم انقلاب در تصریح این نقشه مذبوحانه فرمودند که ممکن است مردم مطالباتی داشته باشند اما دشمن در تعدادی معدود، با افراد نفوذی و اشرار سعی می‌کند این حرکات و اعتراضات مردمی و صنفی را به تحرکات آشوبگرانه و ضدنظام تبدیل تا نظام و مردم را بدنام کند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: ان شا الله مردم با هوشیاری کامل و با عمل به توصیه‌های رهبر انقلاب در برابر این نقشه ها ایستادگی خواهند کرد.

آل‌هاشم با اشاره به حضور پرشور مردم استان آذربایجان‌شرقی در راهپیمایی روز قدس، گفت: آفرین بر مردم غیور آذربایجان و تبریز که با درک صحیح از زمان، غیرت دینی و ملی‌شان را به نمایش گذاشتند و به ندای رهبر لبیک و به وصیت امام عمل کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ان شا الله به زودی شاهد آزادسازی قدس عزیز باشیم.

انتهای پیام/