علت بحران بازار کاغذ؛ محتکران یا تحریم‌ها؟
علت بحران بازار کاغذ؛ محتکران یا تحریم‌ها؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به بحران‌ مجدد ایجاد شده در حوزه کاغذ، عنوان کرد: دولت برای کنترل بازار کاغذ و مدیریت آن برنامه‌ دارد ولی مقطعی؛ نه بلند مدت.

به گزارش عصرتبریز، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به وضعیت نامطلوب تولید و عرضه کاغذ، عنوان کرد: در این زمینه کمیسیون فرهنگی مجلس حساسیت ویژه‌ای دارد و پیش از این نیز با وزرای اقتصاد و دارایی و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای چاره‌ اندیشی در حوزه کاغذ و اخذ گزارش کار از مسئولان دو وزارتخانه جلسه‌ای داشت که مشخص شد دولت برای کنترل بازار کاغذ و مدیریت آن برنامه‌ دارد ولی این برنامه‌ها به صورت مقطعی است و نه بلند مدت.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس ثبات بازار کاغذ در ابتدای سال ۹۷ بازار این کالا بار دیگر در ماه‌های اخیر دچار آشفتگی شده است، افزود: لازم است دولت برای تأمین و مدیریت بازار کاغذ، استراتژی بلندمدت داشته باشد و از راهکارهای جدیدی برای تأمین کاغذ مورد نیاز کشور استفاده کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نوسانات بازار ارز نیز بر افزایش قیمت کاغذ و ایجاد بحران در بازار آن تأثیرگذار است و یکی از اصلی‌ترین دلایل مشکلات ایجاد شده برای بازار ارز، امروز همین مسئله است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یادآور شد: در عین حال یکی از سیاست‌ها برای واردات کاغذ باید افزایش مذاکره و مراودات تجاری با کشورهایی که اقتصاد آن‌ها متأثر از سیاست‌ها و تکانه‌های آمریکا نیست، باشد تا رفتارهای خصمانه آمریکا نتواند بر بازار کاغذ کشور اثری بگذارد.

سعیدی با تأکید بر اینکه ارز اختصاص داده شده برای تأمین مواد اولیه کاغذ نیز دارای ثبات مناسبی باشد چرا که تولید کاغذ و قیمت تمام شده آن وابسته به نحوه تأمین مواد اولیه آن است، گفت: وقتی تجار و بازرگانان ثبات اقتصادی را مشاهده نکنند، تأثیر بالایی در تشدید شرایط نامساعد بازار دارد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر نظارت بر بازار ارز باید به صورت جدی تر انجام گیرد و دستگاه‌ها نظارتی در این زمینه مسئول هستند.

سعیدی یادآور شد: در شرایط ناآرامی بازار برخی افراد کالاهای مد نظر خود را به بازار ارائه نمی‌کنند و کاغذ احتکار می‌کنند تا تکلیف بازار مشخص شود و پس از آن کاغذهای احتکاری را با قیمتی بالاتر به بازار روانه کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره میزان کاغذ احتکار شده توضیحی ارائه نداد و در عین حال گفت: وقتی فروشنده می‌تواند با احتکار کالا کاغذ مد نظر خود را با چندین برابر قیمت به فروش برساند چرا باید جنس خود را در زمان ناآرامی بازار، توزیع کند لذا در چنین شرایطی نظارت بر بازار یک اولویت به شمار می‌آید.

انتهای پیام/