ایمن‎‎‎‎سازی ۳ میلیون راس دام در برابر تب برفکی در آذربایجان‎غربی
ایمن‎‎‎‎سازی ۳ میلیون راس دام در برابر تب برفکی در آذربایجان‎غربی

ارومیه - مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از ایمن سازی بالغ بر سه میلیون راس دام سبک در برابر بیماری تب برفکی در استان خبر داد.

به گزارش عصرتبریز به نقل از دامپزشکی آذربایجان غربی، کامیار داهیم در این خصوص اظهار داشت: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی مسری دام است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌سازد.

وی با بیان اینکه بیماری تب برفکی از بیماریهای واگیر دامی با تلفات سنگین است که گاهی تا ۱۰۰ درصد تلفات در دام های غیر واکسینه می دهد افزود: در این زمینه تعداد دو میلیون و ۹۷۶هزار و ۵۲۵ راس دام  سبک (گوسفند و بز) علیه بیماری تب برفکی مایه کوبی و ایمن سازی شد.

داهیم اظهار داشت: مایه کوبی تب برفکی دام سبک با کمک ۸۳ اکیپ مایه کوبی بخش خصوص و نظارت ۱۷ اکیپ دولتی از اسفند سال ۹۶ شروع  و در روزهای گذشته با اتمام رسیده است و همچنین واکسن لازم در این فاز از طرف سازمان دامپزشکی کشور بصورت رایگان در اختیار دامداران قراد داده شد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد  اما باید توجه داشت که به طور قطع نمی‌توان به صورت صددرصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و ضد عفونی توسط دامداران درکنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع  این بیماری بسیار مؤثر است.

انتهای پیام/