مشکل قطعی برق در کشور نداریم/ لزوم تغییر ساعت کاری ادارات
مشکل قطعی برق در کشور نداریم/ لزوم تغییر ساعت کاری ادارات

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر مشکل قطعی برق در کشور نداریم و کاری می‌کنیم که توزیع برق در ماه‌های اوج‌ مصرف، با تولید هماهنگ باشد.

به گزارش عصرتبریز، رضا اردکانیان درباره قطعی برق در برخی مناطق اظهارداشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۵ هزار مگا وات کمبود در تولید برق داریم که بخشی از آن ناشی کم‌بارشی و کمی آب پشت سدهاست و بخش دیگر نیز ناشی افزایش مصرف است.

وی افزود: وزارت نیرو برای پوشش این کمبود برنامه فشرده‌ای را تحت عنوان مدیریت مصرف شروع کرده که بخش‌های مختلفی دارد؛ از جمله تنظیم ساعت کار ادارات و اینکه حدود ۲۰ هزار مگاوات از ۵۰ هزار مگا وات نیاز سرمایشی است که از این ۲۰ هزار مگا وات، حدود ۴ هزار آن مصرفی ادارات دولتی است.
وزیر نیرو با بیان اینکه برای مدیریت این بخش در برخی استان‌ها ساعت کار را از ۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ قرار داده‌ایم، تصریح کرد: امسال نسبت به سال قبل سیستم نظارتی را برقرار کردیم که در آن استان به استان مدیران شرکت‌های برق ارزیابی می‌شوند و یک‌ سیستم مرکزی هم در تهران هست که کار مانیتورینگ را انجام می‌دهد.

اردکانیان در لزوم اجرایی شدن این برنامه گفت: اگر احیانا دستگاهی نسبت به این موضوع کم توجهی داشت فیدرهای مربوط به آن قطع میشود و خوشبختانه در همین دو سه روز بعد از مصوبه دولت و شروع کار، نتایج چشم گیری داشته است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با صنایع بزرگ مذاکراتی را شر‌وع کردیم و قراردادهایی را منعقد می‌کنیم که در مواقع افزایش بار به طوری که به کارشان لطمه نخورد واحدهایی را که مصرف زیادی دارند را از مدار خارج کنند و در عوض برق ارزان‌تری در سایر ساعات به این واحدها می‌دهیم که این کار خیلی بزرگی است.

وی با اشاره به افزایش مصرف در نقاط گرمسیر اظهار کرد: مسئله برق مانند مسئله آب اصلی ترین راه حلش دست مردم است، اگر بپذیریم در استان‌های گرم کشور مانند بوشهر و هرمزگان و … لزومی ندارد که در تابستان در داخل ساختمان‌ها – منازل و محیط کارها – شرایط آب و هوایی اسکاندیناوی درست کنیم و انتظار دمای با درجه ۱۷ درجه را داشته باشیم، قطعا از دشواری و خاموشی وسیع در امان خواهیم ماند.

وزیر نیرو تصریح کرد: خوشبختانه فعلا مشکلی برای قطعی برق در کشور و مناطق به خصوصی نداریم و کاری می‌کنیم که توزیع برق در تیر و مرداد که اوج‌ مصرف است، مصرف و تولید تقریبا هماهنگ باشد.

انتهای پیام/