نقدینگیِ ۱۵۰۰هزار میلیارد تومانی بازیگر تلاطمات ارزی/ کنترل حجم نقدینگی ضرورت دارد
نقدینگیِ ۱۵۰۰هزار میلیارد تومانی بازیگر تلاطمات ارزی/ کنترل حجم نقدینگی ضرورت دارد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم کنترل حجم نقدینگی تاکید کرد.

به گزارش عصرتبریز، معصومه آقاپور با بیان اینکه افزایش نرخ ارز و سکه به بی ثباتی در بازارها منجر شده است، گفت: علاوه بر مسایل بین‌المللی و مسکوت ماندن تصویب FATF، اصطلاحا از بابت بمب ویرانگرِ نقدینگیِ حدود ۱۵۰۰هزار میلیارد تومانی کشور نگران هستم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع گرانی ارز و سکه را خیلی غیرطبیعی نمی‌دانم چرا که با دمیدن هر روزه بر بادکنکِ نقدینگی این گرانی ها را می توان طبیعی دانست.

آقاپور علیشاهی تصریح کرد: چاپ پول و شبه پول برای جبران هزینه های سرسام‌آور کشور چه برای پرداخت یارانه، چه برای طرح سلامت، چه برای تامین منابع حقوق‌بگیران و چه برای هزینه‌های نظامی، باعث می شود بادکنک نقدینگی بزرگتر شود و موضوع دیگر اینکه اختصاص سودهای واهی به سپرده های بانکی از به زیان اقتصاد کشور است.

بررسی راهکارهای کاهش هزینه‌ های کشور

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی افزود: باید پذیرفت برای اصلاح و کاهش هزینه‌ های کشور نمی توان کارمندها را اخراج یا یارانه‌ها را قطع کرد یا هزینه های نظامی را کاهش داد بنابراین باید بصوت اصول و کارشناسی راهکارهای اقتصادی ارائه کرد.

تاکید بر تقویت استحکام موقعیت تجاری کشور

آقاپور علیشاهی تصریح کرد: می توان عنوان کرد وضعیت اقتصاد فعلی به مانند بسته های پف‌کرده‌ی چیپس شده که به سختی یک پنجم حجم آن سیب‌زمینی است بنابراین باید با هماهنگی و اتخاذ تدابیر صحیح اقتصادی بسته نقدینگی را فشار داد تا حجم آن اصطلاحا به اندازه سیب زمینی داخلش باشد.

وی ادامه داد: تقویت دیپلماسی اقتصادی و تعامل با کشورهای مختلف دنیا و همچنین بالا بردن درجه امنیت کسب و کار در کشور نقش مهمی در رونق اقتصاد دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ارتقای بهره وری و تقویت استحکام موقعیت تجاری کشور یادآورشد: برای رفع مشکلات اقتصادی باید نقدینگی به بازارهای مولد سوق داده شود و از خام فروشی نیز جلوگیری کند.

انتهای پیام/