عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم کنترل حجم نقدینگی تاکید کرد.

به گزارش عصرتبریز، معصومه آقاپور با بیان اینکه افزایش نرخ ارز و سکه به بی ثباتی در بازارها منجر شده است، گفت: علاوه بر مسایل بین‌المللی و مسکوت ماندن تصویب FATF، اصطلاحا از بابت بمب ویرانگرِ نقدینگیِ حدود ۱۵۰۰هزار میلیارد تومانی کشور نگران هستم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع گرانی ارز و سکه را خیلی غیرطبیعی نمی‌دانم چرا که با دمیدن هر روزه بر بادکنکِ نقدینگی این گرانی ها را می توان طبیعی دانست.

آقاپور علیشاهی تصریح کرد: چاپ پول و شبه پول برای جبران هزینه های سرسام‌آور کشور چه برای پرداخت یارانه، چه برای طرح سلامت، چه برای تامین منابع حقوق‌بگیران و چه برای هزینه‌های نظامی، باعث می شود بادکنک نقدینگی بزرگتر شود و موضوع دیگر اینکه اختصاص سودهای واهی به سپرده های بانکی از به زیان اقتصاد کشور است.

بررسی راهکارهای کاهش هزینه‌ های کشور

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی افزود: باید پذیرفت برای اصلاح و کاهش هزینه‌ های کشور نمی توان کارمندها را اخراج یا یارانه‌ها را قطع کرد یا هزینه های نظامی را کاهش داد بنابراین باید بصوت اصول و کارشناسی راهکارهای اقتصادی ارائه کرد.

تاکید بر تقویت استحکام موقعیت تجاری کشور

آقاپور علیشاهی تصریح کرد: می توان عنوان کرد وضعیت اقتصاد فعلی به مانند بسته های پف‌کرده‌ی چیپس شده که به سختی یک پنجم حجم آن سیب‌زمینی است بنابراین باید با هماهنگی و اتخاذ تدابیر صحیح اقتصادی بسته نقدینگی را فشار داد تا حجم آن اصطلاحا به اندازه سیب زمینی داخلش باشد.

وی ادامه داد: تقویت دیپلماسی اقتصادی و تعامل با کشورهای مختلف دنیا و همچنین بالا بردن درجه امنیت کسب و کار در کشور نقش مهمی در رونق اقتصاد دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ارتقای بهره وری و تقویت استحکام موقعیت تجاری کشور یادآورشد: برای رفع مشکلات اقتصادی باید نقدینگی به بازارهای مولد سوق داده شود و از خام فروشی نیز جلوگیری کند.

انتهای پیام/