آنکارا به تمامی تعهدات خود در قبال اف-۳۵ عمل کرده است
آنکارا به تمامی تعهدات خود در قبال اف-۳۵ عمل کرده است

وزیر دفاع ملی ترکیه در ارتباط با مسئله تحویل جنگنده های اف-35 از سوی آمریکا به ترکیه تصریح کرد که آنکارا به تمامی تعهدات خود در قبال این موضوع انجام داده است.

به گزارش عصرتبریز به نقل از آناتولی، نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ملی ترکیه در ارتباط با تحویل جنگنده های اف-۳۵ از سوی آمریکا به ترکیه گفت: برای تحویل این جنگنده ها در کل ۱۱ میلیارد دلار پرداخت خواهیم کرد. تاکنون بیش از ۸۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده ایم. در این زمینه به تمامی تعهدات خود عمل کردیم.

وی همچنین در مورد پیش شرط آمریکا برای عدم خرید سامانه دفاعی اس-۴۰۰ از روسیه برای تحویل این جنگنده ها اظهار داشت: در صورت عدم تحویل این جنگنده های برخی تحریم ها علیه آمریکا لحاظ خواهد شد. انتظار داریم که این جنگنده ها را در سر موعد تحویل بگیریم. این یک قرارداد تجاری و خرید فروش است و هر کدام از طرف ها در رابطه با آن مسئولیت دارند. ۹ کشور عضو ناتو به رهبری آمریکا جمع شده و تصمیم بر ساخت این جنگنده ها گرفتند و اکنون نیز وقت تحویل آن فرا رسیده است.

جانیکلی افرود: بر اساس این قرارداد برخی از قطعات آن نیز توسط شرکت هوا و فضا نوردی ترکیه تولید خواهد شد. اما بخش مهم در رابطه با فناوری نیز توسط آمریکا انجام می گیرد. اما در موعد تحویل، سنا با ارایه ۳ طرح روند تحویل را مشروط کرد که این اقدام خود اشتباه و نادرست است.

انتهای پیام/