دست اطلاعاتی ایران در قلب کابینه تل‌آویو
دست اطلاعاتی ایران در قلب کابینه تل‌آویو

در حالی که رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند اجازه نمی‌دهد ایران در سوریه به مرز‌های سرزمین‌های اشغالی نزدیک شود، اما ظاهراً بنا به روایت منابع اسرائیلی، دستگاه اطلاعاتی ایران تا قلب کابینه این رژیم هم نفوذ کرده است.

به گزارش عصرتبریز، به نظر می‌رسد نفوذ به دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی البته آنگونه که مقامات این رژیم مدعی هستند، چندان کار دشواری نیست و می‌توان مقامات ارشد صهیونیستی را به تخلیه اطلاعاتی واداشت. خبر بازداشت گونن سیگو، وزیر انرژی پیشین رژیم صهیونیستی به اتهام جاسوسی برای ایران که روز دوشنبه از سوی سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شین بت) اعلام شد، به سرعت در اکثر رسانه‌ها به تیتر یک تبدیل شد و بازتاب گسترده‌ای داشت.

سرویس‌های امنیتی اسرائیل مدعی دستیابی به اطلاعاتی شده‌اند که به گفته آن‌ها نشان می‌دهد سیگو با دستگاه اطلاعاتی ایران در ارتباط بوده و علیه رژیم صهیونیستی با ایران همکاری می‌کرده است.

به گزارش روزنامه جروزالم‌پست، پلیس و مأموران شین‌بت مدعی هستند که در تحقیقات خود دریافته‌اند که گونن سیگو از سال ۲۰۱۲ و از طریق سفارت ایران در نیجریه با شخصی از ایران ملاقات کرده و از ماهیت اطلاعاتی این فرد نیز مطلع بوده و پس از آغاز همکاری دو بار برای ملاقات با رابط خود به ایران سفر کرده است. به گفته مقامات امنیتی اسرائیل، این وزیر سابق برای انجام وظایف محول شده از سوی رابط اطلاعاتی خود، با شهروندان اسرائیلی و نزدیکان مقامات امنیتی و امور خارجه این کشور ارتباط برقرار می‌کرد و حتی تلاش کرده بود چند شهروند اسرائیلی را نیز با رابط خود آشنا کند. وی این مأمور اطلاعاتی ایران را تاجری معمولی معرفی می‌کرده است.

به نوشته روزنامه گاردین، سیگو با اتهام ارتکاب جرائمی، چون کمک به دشمن در جنگ و جاسوسی علیه اسرائیل و به طور کلی اتهامات چندجانبه انتقال اطلاعات به دشمن محکوم شده است. طبق گزارش‌ها او ابتدا در سال ۲۰۱۲، با مقامات سفارت ایران در نیجریه تماس گرفت و دو بار با اپراتور‌های ایرانی آشنا شد و آن‌ها را از اطلاعات ایران شناخت. وی گفته است که بیشتر رابط‌های ایران را در سراسر جهان در هتل‌ها و آپارتمان‌ها ملاقات کرده و یک سیستم ارتباطی مخفی دریافت کرده است تا پیام‌ها را به آن‌ها انتقال دهد.

در این بیانیه شین‌بت همچنین آمده است که او همچنین اطلاعات مربوط به مکان‌های امنیتی در اسرائیل از جمله ساختمان‌ها و حضور مقامات در سازمان‌های سیاسی و امنیتی را در اختیار ایران قرار داده است. سازمان اطلاعاتی اسرائیل برای اینکه شأن سیاسی سیگو را به پایین‌ترین سطح تنزل دهد، او را به جعل گذرنامه و قاچاق مواد مخدر متهم کرده است. سیگو، طی دو دهه گذشته با کناره‌گیری از سیاست، به امور بازرگانی مشغول بود و از جمله در آفریقا زندگی کرده است. یکی از دوستان سیگو در گفت‌وگو با رسانه‌های اسرائیلی با انتقاد از رفتار‌های سیگو، مدعی شده است: «من از شنیدن خبر جاسوسی او شوکه نشدم چرا که سیگو دیوانه پول است و هر کاری از او بر می‌آید.»

این وزیر ۶۲ ساله مدعی شده که بسیاری از شهروندان دیگر اسرائیل نیز مشغول جاسوسی برای ایران هستند، ادعایی که هنوز تأیید نشده و تحقیقی هم درباره آن صورت نگرفته است. رژیم صهیونیستی به جعل پرونده علیه ایران شهرت دارد و اخیراً نیز پس از خروج دولت امریکا از برجام دور تازه ایران‌هراسی را آغاز کرده است. برخی کارشناسان این اتهام را در راستای تلاش بنیامین نتانیاهو برای پرونده‌سازی علیه ایران ارزیابی کرده‌اند. این در حالی است که سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) پیش از این ادعا کرده بود از هر ۵۰ پاسدار حاضر در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نفر جاسوس اسرائیل است.

کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفته که سیگو گفته این کار را برای اسرائیل انجام می‌داده و به دنبال این بوده تا بتواند در بین ایرانی‌ها نفوذ کند و اطلاعاتی که به ایرانی‌ها داده است، اطلاعات مهمی نبوده است. به گزارش روزنامه جروزالم‌پست، سیگو ۹ روز در زندان «شین بت» زندانی بوده و حتی اجازه نداشته با وکیل خود ملاقات کند. در اقرارنامه‌ای که شین بت از سیگو گرفته است، وی با تأیید همکاری با ایرانی‌ها مدعی شده است: «من هیچ اطلاعات طبقه‌بندی شده به طرف‌های ایرانی ندادم و هیچ انگیزه مالی و ایدئولوژیک از دولت اسرائیل نداشتم و اطلاعات را اشتباه می‌دادم و می‌خواستم ایرانی‌ها را به اشتباه بیندازم و به عنوان قهرمان برای اسرائیل باشم.»
رسانه‌های رژیم صهیونیستی که همصدا با مقامات تل آویو، ایران را به عنوان دشمن درجه یک خود می‌دانند، با اشاره به خبر دستگیری وزیر پیشین این رژیم به اتهام جاسوسی برای ایران، آن را شکست اطلاعاتی برای اسرائیل خواندند. «اسرائیل هیوم»، در گزارشی سیگو را عالی‌رتبه‌ترین جاسوس تاریخ اسرائیل خواند که برای کشور‌های خارجی جاسوسی کرده است. روزنامه معاریو هم دیروز نوشت: «سیگو در جلسات دولت می‌نشست و با تأسیسات انرژی و آب و تأسیسات هسته‌ای آشنا بود. این دستاورد بزرگ ایران است که توانست یک وزیر سابق را به نفع خود به کار گیرد.»

انتهای پیام/