۶۵ درصد آسیب‌های اجتماعی با اعتیاد ارتباط دارد
۶۵ درصد آسیب‌های اجتماعی با اعتیاد ارتباط دارد

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی موضوع مواد مخدر را مهم ترین و اولویت دارترین مسئله آسیب‌های اجتماعی کشور دانست و گفت: ۶۵ درصد آسیب‌های اجتماعی از جمله سرقت، طلاق، قتل و... حتما با اعتیاد ارتباط دارد.

به گزارش عصرتبریز، بهروز مهدوی در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به اینکه ۳۶۰۰ شهید در کشور در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم شده تا جامعه‌ای امن و سالم داشته باشیم اظهار داشت: «انسان سالم» محور توسعه است، لذا نجات انسان‌های گرفتار مواد مخدر و کمک به خانواده‌های آنان برای دچار نشدن به آسیب‌های اجتماعی از برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

وی موضوع مواد مخدر را مهم ترین و اولویت دارترین مسئله آسیب‌های اجتماعی کشور دانست و گفت: ۶۵ درصد آسیب‌های اجتماعی از جمله سرقت، طلاق، قتل و… حتما با اعتیاد ارتباط دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه سند ملی مبارزه با مواد مخدر در برنامه ششم توسعه تدوین شده است افزود: این سند با رویکرد اجتماعی برای ۶۰ نهاد و سازمان تدوین شده است که بر اساس آن، باید تا پایان برنامه ۵ ساله تا سال ۱۴۰۰ سالانه ۵ درصد و در ۵ سال بیش از ۲۵ درصد اعتیاد کشور کاهش یابد.

مهدوی با تاکید بر اینکه در سند ملی مبارزه با مواد مخدر «کاهش عرضه، کاهش تقاضا و مدیریت حوزه‌های فرابخشی برای بسیج امکانات فیزیکی و نرم افزاری در راه مبارزه با مواد مخدر» مورد تاکید قرار گرفته است ابراز داشت: همه مردم با موضوع مواد مخدر درگیر هستند، لذا «مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر» در اولویت اقدامات این شورای هماهنگی قرار دارد.

وی با ارائه آماری از عملکرد دوماه نخست امسال نسبت به دوماهه سال ۹۶ از افزایش ۲۶ درصدی مبارزه مسلحانه با قاچاقچیان مواد مخدر خبر داد و گفت: ۶ مورد انهدام باند تهیه و توزیع مواد مخدر، افزایش ۱۳ درصدی کشف انواع مواد مخدر و افزایش ۴۰ درصدی دستگیری توزیع کنندگان و قاچاقچیان عملکرد مبارزه با مواد مخدر در دوماهه اول امسال است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، تریاک، هروئین و شیشه را بیشترین شیوع مصرف انواع مواد مخدر عنوان کرد و ابراز داشت: بر اساس شیوع شناسی افراد ۱۵ تا ۳۴ ساله که در سال ۹۴ صورت گرفت، شیوع مواد مخدر ۱٫۲ درصد است. ضمن اینکه شیوع مصرف قلیان ۱۲ درصد، سیگار ۱۹٫۲ درصد و الکل ۶ درصد است.

وی در ادامه، فعالیت «درمان، نگهداری و اشتغال» مرکز ماده ۱۶ تبریز را در راستای نبود معتاد متجاهر در خیابان‌های تبریز و حتی آذربایجان شرقی بسیار موثر دانست و گفت: هم اکنون ۴۳۰ نفر معتاد خیابانی در این مرکز نگهداری می‌شود که بعد از سم زدایی و درمان، سلامت و مهارت آموزی و اشتغال معتادان متجاهر مورد توجه قرار گرفته است که بر اساس مراقبت‌های بعد از درمان، بیش از ۶۰ درصد بهبودیافتگان این مرکز دیگر دوباره به اعتیاد برنمی‌گردند.

مهدوی با تاکید بر اینکه خیرین برای سلامت جامعه و مبارزه با اعتیاد کمتر ورود پیدا کرده‌اند خاطر نشان کرد: در حوزه مدرسه و مسکن و بیمارستان ورود خیرین به خوبی صورت گرفته است ولی برای حفظ پاکی جامعه، باید خیرین هم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن ورود پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد جمعیت کشور که حدود ۲۰ میلیون نفر را شامل می‌شود، درگیر با مواد مخدر هستند گفت: خیرین به مهمترین و اولویت‌دارترین موضوع کشور باید ورود یابند که اشتغال حلقه مفقوده برای عدم بازگشت به اعتیاد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی شماره حساب موسسه مردم نهاد «نجات سبز» برای حفظ تبریز از وجود معتادین متجاهر را اعلام کرد و ابراز داشت: شماره حساب ۲۳۰۵۳۴۹۲۲ بانک رفاه برای جمع آوری معتادان متجاهر و عدم اجازه ورود این افراد به خیابان‌های سطح شهر است و آماده ایم برای مردم، نحوه مدیریت هزینه شفاف سازی شود.

انتهای پیام/