پزشکیان: عده‌ای با نام دین بدیهی‎ترین مستندات دینی را نادیده می‌گیرند/ ضرورت ایجاد یک نوع سیستم FATF ایرانی
پزشکیان: عده‌ای با نام دین بدیهی‎ترین مستندات دینی را نادیده می‌گیرند/ ضرورت ایجاد یک نوع سیستم FATF ایرانی

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس گفت: اصولا کسانی باید پرونده شورای شهر چهارم تبریز را مورد قضاوت قرار دهند که بی‌طرف هستند و این چند نفر نیز چنین درخواستی دارند. آیا کمک به این موضوع اعمال نفوذ در پرونده است؟

به گزارش خبرنگار عصر، مسعود پزشکیان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به روند رسیدگی به پرونده شورای شهر چهارم تبریز و شائبه اعمال نفوذش در این پرونده اظهار داشت: این موضوع دخالت نیست و تنها درخواست رسیدگی به شکایت یک متشاکی در تهران و خارج از استان است و طبق قانون نیز قوه قضائیه چنین اجازه‌ای را صادر می‌کند کما اینکه بارها چنین موضوعی انجام شده و در بحث پرونده شورا نیز بنده از ابتدا نظر ویژه‌ای داشتم و معتقدم این اتفاق بایستی بیافتد.

عده‌ای را بدون اینکه محاکمه کنند محکوم کردند

وی با بیان اینکه عده‌ای را بدون اینکه محاکمه کنند محکوم کردند، افزود:‌ از نظر علمی و کارشناسی در هیچ جای دنیا نمی‌توان نمونه‌ای همچون برخوردی که با چند عوض شورای شهر تبریز صورت گرفت یافت؛ سه ماه در سلول انفرادی محبوس بودند بدون اینکه کسی بتواند با آن‌ها حرف بزند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عده‌ای با نام دین و مذهب بدیهی ترین مستندات دینی را نادیده می‌گیرند، بیان کرد: اصولا کسانی باید این پرونده را مورد قضاوت قرار دهند که بی‌طرف هستند و این چند نفر نیز چنین درخواستی دارند. آیا کمک به این موضوع اعمال نفوذ در پرونده است؟

وی اضافه کرد: کسانی که اطلاعی از روند پرونده و جزئیات دادگاه ندارند و ادعا دفاع از رشوه خواری و ارتشاء را مطرح می‌کنند نه آزاده هستند و نه باورهای دینی و اعتقادی درستی دارند.

به راحتی با آبروی افراد بازی شد

پزشکیان با اشاره به اینکه، کدام دین و مصبی می‌پذیرد که در مورد اتهام افراد پیش از اینکه در دادگاه محاکمه شوند، اظهار نظر و یا فرافکنی نمود؟ گفت: مگر غیر از این است که تعدادی از همان افراد را که گرفته بودند تبرئه کردند. آیا کسی را سه ماه در زندان نگه داشته و بعد تبرئه می‌کنند؟ این اعمال از نظر اعتقادی، دینی و حتی کارشناسی درست نبود و به راحتی با آبروی افرادی بازی شد و اکنون نیز این افراد خواستار رسیدگی به پرونده در محلی غیر از تبریز هستند، آیا کمک به این موضوع اعمال نفوذ است؟

وی افزود: همانطور که علی (ع) در توصیف قاضی فرموده‌اند «اوقفهم فی الشبهات، و آخذهم بالحجج…» قاضی در جایی که شبهه‎ای وجود دارد باید قدم از قدم برندارد، دلایل و مستنداتش را مستحکم کند و بعد دادگاهی کند؛ پس نباید پیش از محاکمه افراد در جامعه جو متشنج ایجاد کرد و آبروی افراد را بُرد.

راهکار مبارزه با فساد مالی، ایجاد سیستم FATF ایرانی است

پزشکیان در پاسخ به این سوال که مجلس شورای اسلامی چه قدم‌هایی درخصوص ریشه کن کردن فساد برداشته است؟ توضیح داد: ریشه کن نمودن فساد به شرط عزم و اراده مسوولان و براساس قانون بسیار ساده است. طبق قانون در قدم اول هر ایرانی باید دارایی خود را اعلام کند و براساس مقادیر اعلامی اشخاص، میزان مالیات مشخص می‌شود؛ در این صورت قاچاق رخ نمی‌دهد و نیازی به گماشتن نیرو و منابع انسانی جهت مقابله با قاچاق و ورود و خروج غیرقانونی منابع پولی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در اروپا سیستم به گونه‌ای است که امکان تخلف وجود ندارد و متاسفانه در ایران سیستمِ موجود امکان تخلف را فراهم می‌کند، گفت: راه مبارزه با قاچاق، فساد و پولشویی، شناسایی و دستگیری افراد در خیابان نیست ما اگر یک نوع سیستم FATF ایرانی ایجاد نماییم، مراحل تولد، سیر و مرگ پول مشخص می‌شود و به تبع آن نه کسی می‎تواند رشوه دهد و نه قاچاق صورت می‎گیرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه شاهدیم عده‌ای را دستگیر و سه ماه در سلول انفرادی می‌اندازند تا بلکه اتهام ارتشاء را ثابت کنند، به دلیل نبود تکنولوژی و علم و یا عدم مدیریت صحیح در این حوزه است. راحت‌ترین، علمی‌ترین و اجرایی‌ترین راه برای مقابله با فساد، ایجاد مرکز داده های مالی و الصاق سیستم بانکی، مالی و ثبتی به این مرکز داده‌ها است.

پزشکیان در ارائه راهکار برای ایجاد سیستم FATF ایرانی، تصریح کرد: پیشنهاد من عمل به قانون است و برای مقابله با رشوه، رانت، قاچاق و زمین خواری راهکاری جز این وجود ندارد و قانون جی‎نف که در سال ۱۳۷۷ به تصویب رسیده است راهکار مناسبی است.

وی افزود: با اجرای سیستم و طرح ملی جی‌نف(فایل ملی آدرس ژئوکد شده) که طبق آن هر فردی یک کد، یک شماره ملی و یک محل زندگی دارد، دیگر امکان جابجایی پول های کلان به راحتی وجود نخواهد شد و هر تراکنشی قابل پیگیری است اما متاسفانه بجای راه اندازی این سیستم، آبروی یکدیگر را می‌بریم و در جامعه بی‌اعتمادی را ترویج می‌دهیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح ریجستری تلفن‎های همراه نمونه کوچکی از تجمیع و ثبت داده ها است که طبق آن هر تلفن همراه کد خاصی دارد و درصورت مفقود شدن و یا دزدی می‎توان به راحتی گوشی را از دسترس دیگران خارج کرد تا دیگر قابل استفاده نباشد. امروزه برخلاف گذشته اینترنتِ تمام اشیاء(Internet of Everything) مطرح است البته تامین مباحث امنیتی و غیرقابل نفوذ بودن چنین پایگاه داده هایی نیز باید مدنظر قرار گیرد که در اینصورت همه چیز در کشور تحت کنترل خواهد بود و حتی اگر هوس خلاف هم به سر کسی بزند باز هم نمی‌تواند خلاف عمل کند چراکه سریعاً مشخص خواهد شد.

۹۹/۵ درصد مشکل طلبکاران موسسات مالی غیرمجاز برطرف شده است 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تاثیر پرداخت بدهی‎های موسسات غیرمجاز مالی در ایجاد نقدینگی در سطح کشور، توضیح داد: به علت اینکه قانون جامع و کامل نبود، به برخی سازمان و ارگان‎ها اجازه هایی جهت ایجاد موسسات مالی داده شد ازجمله به وزارت مسکن و شهرسازی در ارتباط با تعاونی های مسکن، به وزارت جهادکشاورزی در ارتباط با تعاونی کشاورزی و سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها نیز به همین صورت. فلذا وقتی کانون‌های تصمیم‌گیری متفاوت و مختلف باشند کنترل منابع دشوار خواهد بود و در این میان مجلس، دولت و قوه قضائیه به نوعی مقصر هستند چراکه مجلس باید قانون صحیحی وضع می‎کرد، دولت به درستی نظارت و قوه قضائیه نیز برخورد صحیحی داشت. اکنون بحرانی بوجود آمده و افراد سرمایه‌شان را از دست داده و هنگام اعتراض نیز با آن‌ها برخورد می‌شود اما تقصیر افرادی که سرمایه و دسترنج‌شان در موسساتی که تعاونی یا وزارتی اجازه داده و صداوسیما تبلیغ کرده، گذاشته‌اند چیست؟

وی بیان کرد: اکنون ۹۹/۵ درصد مشکل طلبکاران موسسات مالی غیرمجاز برطرف شده است و منابع پرداختی به این افراد از طریق یک خط اعتباری که بانک مرکزی باز کرده است تامین می‌شود.

نایب رئیس اول مجلس با اشاره به اعتراضات خیابانی سال گذشته مالباختگان موسسات مالی غیرمجاز، یادآوری کرد: موضوعی که به بهانه‎ای برای رسانه های معاند جهت ضربه زدن به نظام تبدیل شده بود با تمهیداتی که اندیشیده شد شکرخدا درحال برطرف شدن است.

سال جاری به میزان ۱۷ سال قبل در پروژه قطار تبریز – میانه پول خرج شده است

پزشکیان درخصوص آخرین وضعیت پروژه های عمرانی استان آذربایجان‎شرقی گفت: پروژه های قطار میانه – تبریز، اتوبان سهند – تبریز و اتوبان تبریز – بازرگان بخوبی در حال پیشرفت هستند و بنده هر دو الی سه هفته یکبار از روند پیشرفت این پروژه ها بازدید می‎کنم.

وی با اشاره به اینکه در گذشته از پیشرفت و اتمام این پروژه ها ناامید بودیم، یادآور شد: با توجه به قول هایی که از سوی دولت داده شده امیدواریم تا پایان سال جاری اتوبان تبریز – سهند به بهره برداری برسد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه با تخصیص بودجه، بعضی زمین های در مسیر اتوبان تبریز – سهند تملک شده، بیان کرد: درخصوص اراضی که معارض داشتند نیز رایزنی هایی صورت گرفته است و در بازدید های اخیر شاهد پیشرفت این مسیر بودم و طبق وعده ها قرار است تا پایان بهمن ماه سال جاری به پایان برسد.

وی با بیان اینکه پروژه قطار تبریز – میانه، تا بستان ‎آباد به بهره برداری رسیده و سال جاری به میزان ۱۷ سال قبل در این پروژه پول خرج شده است، توضیح داد: در این مسیر ریلی فقط اجرای پل ها مانع پیشرفت و بهره برداری سریع از پروژه است و برای این منظور ۷۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است و اگر این مبلغ تامین شود پروژه تا باسمنج و ایستگاه ائل‎گلی تکمیل خواهد شد و مابقی منابع از طریق اوراق بهادار تامین می‎شود. ناگفته نماند که در این مسیر نیز برای رسیدن به تبریز معارض هایی وجود دارد که بایستی مرتفع گردد.

وی با اشاره به پروژه برقی کردن قطار تبریز – تهران، گفت: این پروژه مزایای زیادی دارد ازجمله کاهش زمان سفر از تبریز به تهران تا شش ساعت با سرعتی بالغ بر ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت که پیگیر موضوع فاینانس و سرمایه گذار خارجی این پروژه هستیم تا به زودی اجرایی شود.

پزشکیان افزود: پیگیر پروژه اتوبان تبریز – بازرگان نیز هستیم و باتوجه به وضعیت بد اقتصادی کنونی، پیشرفت های خوبی در این پروژه چه در استان آذربایجان‎ شرقی و چه در استان آذربایجان‎ غربی انجام شده است. جاده تبریز – اهر و همچنین جاده سراب هم در حال پیشرفت است.

بحث حضورم در انتخابات ریاست جمهوری، اظهارنظر شخصی برخی افراد است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص شایعات منتشر شده مبنی بر اعلام کاندیداتوری‎اش از سوی اصلاح طلبان برای دوره بعدی ریاست جمهوری، توضیح داد: من به فکر این مسائل نیستم و این ها فقط اظهار نظر شخصی یک سری افراد است و البته درخواست های زیادی دراین خصوص وجود دارد اما مملکت را باید با برنامه، تیمی و هماهنگ اداره کرد.

نایب رئیس مجلس درخصوص وضعیت آشفته بازار ارز و دلار گفت: عده‎ای که احتیاجی به دلار نداشتند، به بهانه‌ی وارد کردن جنس دلار خریده و سپس جنسی وارد کشور نکردند در آن سو عده ای نیز ۵۰ هزار سکه را خریداری کردند، اگر سیستم داده متمرکزی برای مدیریت منابع مالی وجود داشت، هرگز چنین مسائلی رخ نمی‎داد.

باید اعلام جنگ اقتصادی کنیم

وی ادامه داد: امروز باید اعلام جنگ اقتصادی کنیم که بسیار سخت تر از جنگ معمولی است، سران آمریکایی شب و روز برای زمین‌گیر کردن ایران برنامه ریزی می‌کنند، ما نیز باید شب و روز وقت بگذاریم تا زمین نخوریم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در اوضاع اقتصادی کنونی باید بفکر افرادی با شرایط مالی متوسط به پایین باشیم چراکه آن ها همواره پای کار انقلاب ایستاده‎اند و بیش از هر قشری از تحریم و فشار اقتصادی ضربه می‎خورند.

نیازمند وحدت و انسجام داخلی هستیم

پزشکیان با بیان اینکه امروز بیش از هر وقتی نیازمند وحدت و انسجام داخلی هستیم، گفت: در هر خانواده‎ای اختلاف نظر وجود دارد ولی باید دست به دست هم دهیم و بقول امام خمینی (ره) «ید واحد» باشیم چراکه امروز مقابل آمریکا و کسانی که می‌خواهند ما را زمین‎گیر کنند نیازمند وحدت هستیم. اما متاسفانه بجای اینکه مشکلات را درون این خانواده حل کنیم مقابل دوربین ها مطرح می‎کنیم!

حمایت از تیم ملی فوتبال به نفع نظام است

وی در پایان با اشاره به موضوع سفر نمایندگان مجلس به جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه، گفت: وزیر ورزش و جوانان شخصاً با بنده تماس گرفته و ‌اصرار داشت که حضور و حمایت نمایندگان در چنین مسابقاتی مهم است اما پس از قضایای اخیر و هجمه رسانه‌ها به این موضوع، تصمیم گرفته شد چنین سفری انجام نگیرد؛ البته ورزشی که توانایی متحد نمودن کل ایرانی‌ها، چه مذهبی و چه غیرمذهبی و با هر تفکری را داراست، بایستی حمایت شده و بعنوان یک نماد ملی مدنظر قرار گیرد و به نظر من هرگونه حمایت از تیم ملی فوتبال، چه مالی و چه معنوی به نفع ایران است و مگر ورزشی غیر از فوتبال توانایی مطرح کردن و رساندن صدای واحد ملت ایران به گوش جهانیان در این سطح را دارد؟

انتهای پیام/