عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: پزشکان مقصر نیستند، به نظر بنده پزشکانی که ماهانه ۵۰۰ میلیون هم دریافت می‌کنند تقصیری ندارند چراکه ما طبق قانون، پذیرفته‌ایم که اگر پزشک به وظایف مصوب عمل کند، این مقدار دریافتی خواهد داشت.

مسعود پزشکیان امروز در گفتگو با خبرنگار عصر با اشاره به اینکه میزان دریافتی پزشکان و بخش علوم پزشکی قابل قیاس با سایر حوزه ها نیست، گفت: با مکانیزم‌های پرداختی که در حوزه بهداشت و درمان ایجاد کرده‌ایم کشور را به هم ریخته‌ایم که مصداق این دگرگونی در جامعه، افزایش گرایش دانش‌آموزان و دبیرستانی‌ها به رشته‌های علوم تجربی است.

وی افزود: در کنکور سراسری سال گذشته حدود ۶۰۰هزار نفر داوطلب در رشته علوم تجربی شرکت کرده بودند اما ۱۵۰هزار صندلی در حوزه بهداشت و درمان وجود داشت، در مقابل با وجود ۳۰۰هزار کرسی برای رشته‌های ریاضی و فنی، تنها ۱۵۰هزار نفر در این رقابت حضور داشتند و این آمار یعنی یک فاجعه؛ چراکه استعدادهایمان به‏‎جای رشته‌های فنی و مهندسی به بخش خدماتی گرایش پیدا کرده‌اند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همان کسانی که چنین قانونی را تصویب کرده‌اند امروز داعیه‌دار مخالفت با حقوق‌های نجومی و دریافتی پزشکان هستند، گفت: مقصر قانونگذار است چراکه مجلس قانونی را نوشته و شورای محترم نگهبان آن را تصویب کرده است و دولت اجرا کرده است. این چه قانونی است که پزشکان طبق قرداد با بیمه‌ها از ده، صد میلیون تا یک میلیارد دریافتی قانونی دارند اما در جامعه افرادی هستند که به زحمت ماهانه یک میلیون تومان دریافت می‎کنند؟

وی با بیان اینکه نیازمند اصلاح قانون در زمینه دریافتی پزشکان هستیم، افزود: پزشکان مقصر نیستند، به نظر بنده پزشکانی که ماهانه ۵۰۰ میلیون هم دریافت می‌کنند تقصیری ندارند چراکه ما طبق قانون، پذیرفته‌ایم که اگر پزشک به وظایف مصوب عمل کند، این مقدار دریافتی خواهد داشت.

پزشکیان با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا چنین پولی به پزشکان نمی‌دهند، تصریح کرد: حال عده‌ای به منِ نوعی انتقاد دارند مبنی براینکه چرا چنین مبالغی را دریافت می‌کنید؟ خب در جواب باید گفت این قانون مصوب است و وزارت بهداشت با پزشک چنین قراردادی را بسته است و من بعنوان یک پزشک می‌گویم و به این معتقدم که ثبت چنین قراردادی با من منصفانه نیست. 

او ادامه داد: در زمان تصدی بنده در وزارت بهداشت و درمان، مجموع دریافتی‌‌ام یک میلیون تومان بیشتر نبود اما بعد از پایان دوران وزارت و در دولت آقای احمدی‌نژاد کلی پول ماهانه به حساب من بعنوان یک پزشک واریز می‌شد بطوریکه طی سه سال به میزان سی سال گذشته‌ به حسابم پول واریز شد این درحالی بود که بنده هیچ‌گاه مجوز مطب خصوصی دریافت نکردم و اکنون نیز هیچ جایی سهام ندارم.

وی با بیان اینکه هیچگاه در مقابل دریافت پول از بیمار طبابت نکرده‌ام و نخواهم کرد، افزود: این اعتقاد و باور قلبی من است و نمی‌توانید بیماری بیابید که بنده معاینه کرده و در قبال ویزیت و یا عمل جراحی، مبالغی از فرد دریافت کرده باشم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: من بیمار را عمل می‌کنم و در مقابل دولت براساس بیمه فلان مبلغ را به حسابم واریز می‌کند؛ خُب نریزند! مگر من می‌گویم بدهند؟ این قانونی است که تصویب شده و اعتراض من هم در مورد دریافتی پزشکان به این قانون است؛ ما که منکر زحمات پزشکان نیستم.

پزشکیان اضافه کرد: البته این را هم بگویم که دیگر مدیریت جهادی را باید در خواب دید چراکه مدیران جهادی گذشته، اکنون نه‌شان گرو ده‌شان است؛ امروز چه کسی دوباره جهادی عمل خواهد کرد؟ ما کاری کردیم که کسی دیگر جهادی رفتار و عمل نکند بطوریکه امروز همه افراد به دنبال پول هستند و دیگر مدیران جهادی دوران جبهه و جنگ را نمی‌توان به این سادگی یافت! چند پزشک مانند من سراغ دارید که بیاید و به دریافتی‌اش اعتراض کند؟! امروز نیز به دلیل همین اعتراضات من، جامعه پزشکی معترض است و وقتی من علناً می‌گویم دریافت این پول منصفانه نیست، بجای اینکه سیستم را اصلاح کنند، به من خُرده می‌گیرند!

وی در پایان با بیان اینکه در آمریکا نیز پزشکان به میزان پزشکان ایرانی دریافتی ندارند، گفت: این عدد و رقم روشنی است. سرانه بهداشت و درمان ایالات متحده آمریکا ۹هزار دلار است و درمقابل سرانه بهداشت و درمان کشور ما ۴۰۰ دلار است. با این وضع حداکثر حقوق پزشکان آمریکایی سالانه ۶۰۰هزار دلار بوده ولی در سیستم خصوصی پزشکان ایرانی افرادی هستند که ماهانه چنین مبالغی را دریافت می‌کنند!

انتهای پیام/