سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: اگر بسته ای قرار است بعنوان پیشنهاد به ایران ارائه شود باید مورد توافق هر ۵ کشور باشد.

به گزارش عصرتبریز، بهرام قاسمی در نشست خبری هفتگی خود که صبح امروز برگزار شد ضمن گرامیداشت مقام شهدای هفتم تیر و به خصوص شهید بهشتی پیرامون مقاومت مردم یمن در موضوع الحدیده اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در خصوص یمن ثابت بوده و هست و ما تجاوز ائتلاف به رهبری عربستان را محکوم کرده و می‌کنیم و می‌دانیم که شرایط اسفباری در آن کشور وجود دارد و خواهان ورود جدی سازمان های بین‌المللی و کشورهای دیگر در این مساله هستیم.

وی گفت: ایران سعی می‌کند صدای مظلومیت قربانیان مظلوم یمن از جنایات عربستان به گوش مردم جهان برسد و کمک‌های انسان‌دوستانه هرچه زودتر به مردم این کشور برسد.

قاسمی پیرامون افزود: بر اساس شکایت ایران به دادگاه بین‌المللی لاهه به خاطر توقیف غیرقانونی دارایی های بانک مرکزی توسط آمریکا جلسه ای در ۸ یا ۱۲ اکتبر تشکیل می شود و باید دید سرانجام شکایت ما برای احقاق حقوق خود چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

وی با اشاره به بسته پیشنهادی اروپا به ایران گفت: پس از خروج آمریکا از برجام ما با توجه با علاقه طرف‌های دیگر برجام شامل ۱+۴، با اروپا، روسیه و چین وارد مذاکره شدیم. در اینجا ما نباید دچار این خطا شویم که صرفا از ۳ کشور اروپایی نام ببریم و روسیه و چین را در نظر نگیریم.

قاسمی افزود: فکر می‌کنم اگر بسته ای قرار است بعنوان پیشنهاد به ایران ارائه شود باید مورد توافق هر ۵ کشور باشد و لذا باید همه آن کشورها را در قبال برجام مسئول دانست و آنها را به صورت یک مجموعه دید.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در خصوص نشست اخیر اوپک و اینکه آیا معاونت دیپلماسی اقتصادی با مقامات روسی رایزنی داشته است یا خیر، اظهارداشت: من از رایزنی معاونت اقتصادی با مقامات روسی اطلاعی ندارم اما وزارت امور خارجه به دلیل ماهیت ذاتی خود در صورت لزوم، اقداماتی را که باید در حوزه روابط اقتصادی خارجی ما انجام دهد، انجام داده و خواهد داد.

قاسمی تصریح کرد: بحث نفت و اوپک از جمله مباحث مرتبط با وزارت نفت است که به نظرم این وزارتخانه به خوبی مسئولیت خود را انجام داده است.

آمریکا علیه ایران جنگ روانی می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص جنگ روانی علیه ایران و لزوم روشن سازی افکار عمومی داخل گفت: آمریکا با توجه به سیاست های خصمانه و دیرینه خود و به خصوص در دوران آقای ترامپ و با اقدامی که در خروج از برجام داشته، علیه مردم کشور ما با ابزارهای مختلفی اقدامات بسیاری را تاکنون انجام داده اند که در مدت زمان خروج آنها از برجام هم این مساله شدت بیشتری پیدا کرده است و یکی از آن اقدامات جنگ روانی است که با شدت و قدرت آن را دنبال می کنند.

وی اظهار کرد: آنها سعی می کنند با اخبار اشتباه در فضای سیاسی و رسانه ای ایران ایجاد شبهه کنند، اما مردم ایران با شناختی که در طول ۴۰ سال گذشته از دروغ پردازی ها و اتهام زنی های آمریکایی ها دارند، قطعا فریب آنها را نخواهند خورد و آمریکایی ها هم با شناختی که از مقاومت مردم ایران دارند، می دانند تلاش بیهوده ای را انجام می دهند.

قاسمی درخصوص روابط میان ایران با روسیه و چین در دوران پس از خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره تعامل با همه کشورهای جهان بوده و هست و ما از یک سیاست متوازن و متعادلی بر اساس منافع خود پیروی می کنیم و قطعا هیچ دو کشوری هم در عرصه بین المللی وجود ندارند که به طور کامل و در همه زمینه ها با یکدیگر اشتراک داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: با توجه به اهمیت دو کشور روسیه و چین به عنوان اعضای مشارکت کننده در برجام و همچنین دو عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد و از طرفی با در نظر گرفتن وضعیت جغرافیایی کشور و همسایگی با روسیه، ما باید روابط خوبی با این دو کشور داشته باشیم.

اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند نه تایید می‌شود، نه تکذیب

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی درباره خبر اخراج دو دیپلمات ایرانی توسط دولت هلند و اینکه آیا این قبیل اقدامات اروپایی ها را به عنوان اقداماتی بی‌اعتمادساز و منفی در شرایط کنونی می توان ارزیابی کرد یا خیر، بیان کرد: در حال حاضر اطلاع دقیقی از اخراج دو دیپلمات ایرانی در هلند ندارم بنابراین این مساله را نه تایید می کنم و نه تکذیب. اما زمانی که خبر مشخصی از این موضوع به دست آوریم قطعا اطلاع رسانی خواهیم کرد.

قاسمی تصریح کرد: در روابط کشورها موضوعات بسیاری وجود دارد و همانطور که در خصوص روابط ایران با روسیه و چین هم گفته شد ما در حوزه های گسترده ای می توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم و در برخی حوزه ها هم اختلاف نظرهایی داریم که می توان آن اختلافات را با تعامل و گفتگو حل و فصل کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بر این اساس، اگر اتفاقی هم افتاده باشد لزوما به معنای تاثیرگذاری در همه روابط و گفتگوهای میان ایران و اروپا نخواهد بود و باید ما کمی وسیع تر، فراتر و عمیق تر به روابط میان کشورها توجه کنیم. چرا که اینطور اقدامات در روابط میان همه کشورها وجود داشته و به عنوان یک فراز و نشیب عادی در روابط دولت ها و کشورها با یکدیگر به حساب می آید.

تبریک به اردوغان/ انتخابات اخیر ترکیه یک فرصت جدید برای همکاری جدی تر و بیشتر است

وی در خصوص انتخابات اخیر در ترکیه که منجر به پیروزی مجدد اردوغان شد، بیان کرد: خبر خوشایندی است و از همین فرصت استفاده می کنم و به آقای اردوغان این پیروزی را تبریک می گویم و همچنین به مردم آن کشور که علیرغم برخی پیش‌بینی ها نسبت به مشارکت آنها در انتخابات حضوری چشمگیر در انتخابات پرشور و فراگیر داشتند.

قاسمی ادامه دارد: این انتخابات پایه و اساس امنیت و ثبات بیشتر برای کشور دوست و همسایه ترکیه است و این اتفاقی مثبت و خوشایند هم برای ما هم هست که باید آرزوی موفقیت برای آقای اردوغان جهت تشکیل دولت منتخب مردمی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه انتخابات اخیر ترکیه یک فرصت جدید برای همکاری های جدی تر و بیشتر با طرف ترکی به حساب می آید، بیان کرد: این فرصت جدید می تواند تاثیر بسزایی در تامین بیشتر صلح و امنیت در منطقه داشته باشد و موجبات همکاری های بیشتر و گسترده تر در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی و منطقه ای از جمله مبارزه با تروریسم و همکاری در خصوص موضوع سوریه فراهم آورد.

ایران پس از دریافت بسته پیشنهادی برجامی اروپا سیاست متناسب را اتخاذ می‌کند

وی درباره نشست های میان ایران و اروپا در دوران پس از خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: ما طرف های اروپایی خود همچنان در ارتباط هستیم و به تازگی هم در نشست تهران با طرف های اروپایی مذاکره داشتیم و امیدواریم طرف های اروپایی بتوانند هر چه زودتر در راستای ارائه پیشنهادات ایران در خصوص تامین خواسته های به حق جمهوری اسلامی ایران متناسب با تامین منافع کشور در دوران خروج آمریکا از برجام عمل کند.

قاسمی گفت: امیدوارم پس از دریافت بسته پیشنهادی طرف های حاضر در برجام، جمهوری اسلامی ایران هم بتواند سیاست های خود را متناسب با آن موارد و بر اساس تامین منافع مردم و کشور اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص موضوع صلح افغانستان و تداوم نیافتن آتش‌بس میان دولت افغانستان و طالبان بیان کرد: ما همواره علاقمند به ایجاد ثبات، امنیت و صلح در افغانستان بوده ایم، متاسفانه مردم افغانستان دیر زمانی است که درگیر مشکلات و مسائل بسیاری هستند که امیدواریم با تلاش بیشتر نسبت به ایجاد صلح و ثبات در آن کشور از زندگی آرامی برخوردار شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سطح تماس‌های ایران با گروه طالبان در افغانستان گفت: از سطح تماس‌ها میان این دو اطلاعی ندارم ولی می‌توانم این را بگویم که با توجه به برخی مشکلات دیرینه آن کشور، ما با بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌های آن کشور به دلیل مرز مشترک، ارتباطات معنوی داریم.

قاسمی درباره گسترش جنگ روانی دشمنان علیه ایران افزود: معاندین ایران از آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای معاند منطقه‌ای همواره با دروغ‌پردازی و اتهام‌زنی‌های گسترده به دنبال فرافکنی علیه جمهوری اسلامی ایران و جنگ روانی علیه ما و طبعاً به دنبال تأثیرگذاری بر افکار عمومی مردم ایران و ایجاد شک و شبهه در میان آنها هستند.

وی ادامه داد: آقای ظریف روز گذشته به درستی اشاره کردند که ما شاهد خبرسازی‌های بسیاری توسط رسانه‌های مختلف علیه ایران در هفته‌های اخیر بوده و هستیم. به طور مثال، برخی از آن رسانه‌ها ادعا می‌کنند که شرکت‌های بسیاری از ایران رفته‌اند و پس از بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که برخی از آن شرکت‌های عنوان شده در گزارش‌های خبری آنها اصلاً همکاری با ایران نداشتند که حالا بخواهند از ایران بروند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه مردم ایران هم با توجه به سابقه ننگین آمریکایی‌ها و دروغ‌پردازی‌های آنها، به راحتی فریب جنگ روانی دشمنان را نمی‌خورند، گفت: باید همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در مقابل تلاش‌های مذبوحانه دشمنان تلاش کنند تا افکار عمومی کشور روشن شود و لذا باید بهنگام، پاسخگوی سئوالات باشیم تا نگذاریم دشمنان به اهداف خود برسند و من به آنها می‌گویم که «آزموده را آزمودن خطاست».

قاسمی در خصوص برخی اظهار نظرات مقامات رژیم صهیونیستی در خصوص حضور ایران در سوریه با توجه به نقش مستشاران ایران در آن کشور تصریح کرد: اظهارات رژیم صهیونیستی در خصوص مسائل مختلف در قالب همان جنگ روانی است که صحبت کردیم، چرا که آنها تلاش می‌کنند روابط ایران را با کشورهای مختلف بخصوص کشورهای منطقه دچار خدشه کنند. ما با روسیه همکاری‌های خود را در موضوع سوریه کماکان داریم و در هفته‌های آینده هم نشست آستانه را میان سه کشور ضامن خواهیم داشت.

وی گفت: ما ادعای داشتن نیرو در سوریه به معنای وجود پایگاهی در آن کشور را نداریم، از ابتدای شروع بحران در سوریه، ما به درخواست رسمی دولت به آن کشور برای کمک به آنها در مبارزه با تروریست‌ها حضور مستشاری داریم و تا زمانی که سوریه از ما بخواهد، ما همچنان به کمک‌های خود به آنها ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نامه اخیر رئیس‌جمهور به سران اروپایی اظهار داشت: متعاقب خروج آمریکا از برجام، یکسری اقدامات دیپلماتیک توسط ایران صورت گرفته و بخشی از آن هم در حال انجام است که نامه آقای روحانی هم در همین قالب مطرح است.

قاسمی ادامه داد: با توجه به نقش و سطح روابط با کشورهای مختلف، نامه‌هایی توسط مقامات عالیرتبه کشور به برخی از کشورها برده شده و در آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص تحولات اخیر در اردن گفت: تحولات اخیر در اردن دلایل متعددی دارد که شاید مسئله فلسطین و یا مسائل مرتبط دیگر با آن کشور از جمله آنها به حساب آید. دولت اردن جهت دریافت کمک‌های اقتصادی تحت فشار کشورهای دیگر قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیرامون اظهارات روز گذشته ظریف افزود: من تصور این مطلب را که صحبت‌های وزیر امور خارجه شبهه‌ای در خصوص ایجاد اختلاف‌افکنی و یا جانبداری از گروهی خاص باشد را ندارم و این را با توجه به شناخت دیرینه خود از آقای ظریف می‌گویم که وی دیپلمات ورزیده‌ای است که سکان هدایت دستگاه دیپلماسی را به دست گرفته و مجموعه وزارت امور خارجه بنا به وظایف ذاتی خود از صدر تا ذیل فراجناحی هستند، اما این به معنای این نیست که وزارت خارجه در مقابل منتقدان عملکرد خود سکوت اختیار کنند.

قاسمی در خصوص برخی مشکلات ایجاد شده برای همگروهی تیم‌های ورزشی ایران با رژیم صهیونیستی و اقدامات وزارت امور خارجه در این خصوص تصریح کرد: ما از چند ماه پیش کمیته‌های مشترکی را با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک تشکیل دادیم و اگر بتوانیم در این حوزه‌ها به دستگاه‌های ورزشی کمکی داشته باشیم، این کار را خواهیم کرد؛ کما اینکه در گذشته هم انجام دادیم، اما به هر حال در خصوص این مسئله سیاست‌های جمهوری اسلامی روشن است و جای بحثی ندارد.

وی پیرامون پرونده چهار دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان با توجه به نزدیک شدن سالگرد ربایش آنها گفت: این یک پرونده مفتوح به حساب می‌آید که هم در وزارت امور خارجه و هم در دیگر دستگاه‌ها پیگیری‌های بسیاری برای به نتیجه رسیدن این موضوع صورت گرفته است و بسیاری بر این عقیده هستند که آن چهار نفر زنده هستند و در اختیار رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند. فعلاً نمی‌توانم در خصوص روند طی شده و برخی نتایج به دست آمده از این پرونده صحبتی را داشته باشم، اما در مجموع این یک پرونده مفتوح است و ما انشاءالله تا به نتیجه رسیدن آن به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره زمان سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران اظهار داشت: در حال حاضر اطلاع دقیقی از انجام شدن سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران ندارم، چرا که هیچ منبع رسمی ژاپنی در این خصوص اظهارنظری نکرده، اما ما در آینده‌ای نه چندان دور با طرف ژاپنی تبادل هیأت‌هایی را داریم که سطح آن را نمی‌دانم و طبیعی است که اطلاعی هم از اینکه نخست‌وزیر ژاپن حامل پیامی برای ما باشد یا خیر را نداشته باشیم.

قاسمی در پاسخ به این سؤال که در صورت تأمین شدن منافع ایران، آیا حاضر به مذاکره با آمریکا هستیم یا نه؟ گفت: یکی از سیاست‌های ایران همواره تعامل و تفاهم با کشورهای جهان بوده، اما این ایالات متحده آمریکا بود که پس از انقلاب اسلامی، رویکردی خصمانه را علیه ایران پیش گرفت و این رویکرد خصمانه در دوران آقای ترامپ افزایش یافت و در حال حاضر ما هیچ علامت و سیگنالی نداریم که بتوانیم به آنها اعتماد کنیم، چرا که امروز با خروج آمریکا از برجام به ما ثابت شده است که حاکمین آمریکا قابل اعتماد نیستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط مختلف و عدم پایبندی آمریکا به موازین بین‌المللی، به نظر می‌آید که گفتگوی با آمریکا ناممکن است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر