بررسی طرح «جامع جمعیت خانواده» چرا از کمیسیون فرهنگی گرفته شده بود؟
بررسی طرح «جامع جمعیت خانواده» چرا از کمیسیون فرهنگی گرفته شده بود؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به توقف چندماهه بررسی طرح «جامع جمعیت خانواده» در این کمیسیون، درباره علت آن توضیحاتی داد.

به گزارش عصرتبریز، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به آخرین وضعیت «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در کمیسیون فرهنگی، گفت: این طرح در حال گذراندن مراحل پایانی خود در کمیسیون فرهنگی بود که بنا به خواسته برخی از کمیسیونها دستوری از هیات رئیسه مجلس رسید که باید برای بررسی آن کمیسیون مشترک تشکیل شود اما از آنجا که این دستور اعتراض نمایندگان کمیسیون فرهنگی را به دنبال داشت بررسی طرح چندین ماه متوقف شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در پی این دستور و برای تشکیل کمیسیون مشترک، معرفی چند نفر از کمیسیون فرهنگی برای عضویت در کمیسون مشترک نیز درخواست شد اما کاملا واضح بود بررسی طرح  در کمیسیون مشترک به معنای از دست دادن وقت، انرژی و سرمایه بسیار است.

وی در ادامه بیان کرد: اعتراض نمایندگان کمیسیون فرهنگی و عدم قانع شدن آن‌ها از  توضیحات هیات رئیسه سبب شد پس از چند ماه این دستور لغو و بررسی «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» مجدد به کمیسیون فرهنگی سپرده شود.

سعیدی با بیان اینکه این طرح از چند روز دیگر در  دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار می‌گیرد، توضیح داد: دلیل این درخواست برخی مفاد مرتبط طرح با کمیسیون‌های بهداشت و درمان، اجتماعی و… بود در حالی که روال بررسی طرح‌ها این است با توجه به  موضوع اصلی طرح کمیسیون اصلی انتخاب و کمیسیونهای فرعی صرفا مفاد و موارد به مرتبط با خود را بررسی می‌‎کنند.

وی اظهار کرد: بی‌توجهی به قوام و دوام خانواده، کاهش جمعیت، کاهش ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج، مشکلات خانواده‌ها همچون خشونت، طلاق، کودک آزاری و… از جمله مفاد مورد نظر طرح فوق به شمار می‌آید.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین معتقد است تصویب این طرح برای جلوگیری از افزایش آسیب‌های پیرامون خانواده‌ها ضروری است.

انتهای پیام/