توضیحات دادستان تهران در خصوص احکام حبس دانشجویان، املاک نجومی و خانه علی اکبر ولایتی
توضیحات دادستان تهران در خصوص احکام حبس دانشجویان، املاک نجومی و خانه علی اکبر ولایتی

دادستان تهران توضیحاتی در خصوص احکام حبس دانشجویان، املاک نجومی و خانه علی اکبر ولایتی ارائه کرد.

به گزارش عصرتبریز، عباس جعفری دولت آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احکام صادره برای برخی دانشجویان در ارتباط با حوادث دی سال ۹۶ گفت: سوال سختی کردید اما مجبور هستم پاسخ بدهم. شرکت در آشوب و اغتشاش جرم است و این به قشر خاصی هم ربط ندارد.

دولت آبادی با بیان اینکه حوادث دی ماه تظاهرات نبود، آشوب بود، گفت: اخیراً برخی از طرفداران اینها هم گفته اند که اصلاً شرکت در این تظاهرات جرم نیست. چه کسی این حرف را زده؟ قانون می گوید شرکت در آشوب و اغتشاش و دعوت به آشوب و اغتشاش جرم است و مجازات بسیار سنگینی هم دارد. بنابراین دوستانی که ادعا دارند شرکت در تظاهرات جرم نیست، این حرف خود را اصلاح
کنند.

حوادث دی آشوب بود

دادستان تهران تصریح کرد: اولاً حوادث دی سال ۹۶ تظاهرات نبود بلکه آشوب و اغتشاش بود. پس اینکه یک کسی بیاید و بگوید من دانشجو هستم و در تظاهرات شرکت میکنم نمی شود. تظاهرات قانونی نیاز به مجوز دارد. اینها مجوز نداشتند بلکه ریخته اند در خیابان و آتش زده اند و شعارهای ساختارهای شکنانه داده اند و پلیس آنها را دستگیر کرده است.

وی تاکید کرد: نکته دوم این است که برخی مدعی هستند تعداد این افراد ۱۱ نفر و برخی نیز ادعا دارند ۶ نفر است. ما تا کنون ۵ نفرشان را شناسایی کردیم که برایشان حکم صادر شده است که اینها فرصت اعتراض دارند. به جای اینکه بروند و اعتراض کنند، فضاسازی می کنند. پیشنهاد ما این است که این افراد به محکومیت خود اعتراض کنند و در مرحله تجدیدنظر اگر دادگاه احساس کند اینها واقعاًقصد مجرمانه نداشتند، می تواند کمک کند اما به نظر من به جای فضاسازی های متعدد و به جای اینکه بگویند اصلاً شرکت در تظاهرات جرم نیست که این حرف را رد و تاکید می کنم شرکت در آشوب و دعوت به آن جرم است، بروند به محکومیت خود اعتراض کنند.

وزارت علوم اسامی را به ما اعلام نکرده است

دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت علوم درخواستی در رابطه با این دانشجویان به دادستانی داشته است؟ گفت: وزارت علوم تا این لحظه به ما رسماً اسامی را نداده است و بعد از پیگیری های تلفنی، نام چند نفر را دادند. این تعدادی که ما شناسایی کردیم، احکام شان صادر شده و توصیه می کنیم به احکام خود اعتراض کنند و دادگاه های
تجدیدنظر به این نکات توجه خواهند کرد.

دولت آبادی درباره میزان محکومیت های حبس صادره نیز گفت: احکام صادره متفاوت و از یک تا پنج سال حبس است. البته برخی از اینها چند فقره اتهام دارند وتا هشت سال حبس هم گرفته اند؛ بنابراین اشد محکومیت که پنج سال است، اجرا می شود.

وی ادامه داد: برخی از این دانشجویان مربوط به جریان های سیاسیهستند؛ نه جریان های سیاسی داخل نظام بلکه ممکن است از گروه های خاصی باشند و اگر احکام شان شدید بوده به همین لحاظ است. بنابراین نمی شود برای همه یک حکم واحد صادر کرد.

دادستان تهران گفت: پیشنهاد ما این است که ابتدا وزارت علوم اسامی اینها را به ما بدهد تا پرونده شان را ببینیم. اگر واقعاً نهادهای امنیتی و پلیس به ما گزارش بدهند که اینها آن طور که در گزارشات اولیه آمده، نبوده اند حتما محاکمه آنها توجه می کند.

پرونده املاک نجومی شهرداری سابق تهران مختومه شده است

وی افزود: حتی در دوره شهردار اسبق پرونده‌هایی وجود داشت که در آنها شاکی شهرداری بود. بنابراین من تعبیر فساد در شهرداری را تعبیر درستی نمی‌دانم؛ اما حداقل هشتاد پرونده به دادستانی تهران ارسال شده است. اگر منظورتان پرونده املاک نجومی است،‌ آن پرونده در بخش عمده که ما رسیدگی کردیم و نظرمان را اعلام کردیم. حدود چهل قرارداد را فسخ کردیم که تا پانزده درصد قرار کارشناسی اختلاف قیمت داشت را تغییر دادیم و حکم حبس برایشان صادر کردیم که نظرات خلاف واقع داده بودند. حدود هفت میلیارد تومان از وجوه به شهرداری و حساب ها برگشت داده شده.

دولت آبادی با بیان اینکه پرونده‌ها در بخش املاک مختومه شده گفت: الان در بخش مدیران که حدود ده یا یازده پرونده است که هنوز تصمیم گیری نکرده ایم،‌ دستور بازپرس هست.

دوازده پرونده از دوره شهرداری نجفی به قوه قضاییه ارجاع شد

وی ادامه داد: در دوره آقای نجفی حدود دوازده پرونده ارجاع شده که این پرونده‌ها تماما در شورای بازپرسی تحت رسیدگی است و ما نماینده شهرداری را برای توضیح خواسته ایم. پرونده های مالی عمدتا به کار کارشناسی نیاز دارد اگر رسانه ها فکر می کنند با یک اعلام شکایت میشود پرونده را مختومه کرد واقعا به این صورت نیست. تمام مسائل مالی چه در شهرداری و چه در سازمان بازرسی به شعب بازپرسی ارجاع شده، منتها هنوز به نتیجه روشنی نرسیده.

دولت آبادی گفت: مرتبا در رسانه ها گفته می شود که پرونده ها رسیدگی نمی شود اینطور نیست و دادستانی شاخص هایی دارد. اولا شاکی باید برای توضیح حاضر شود،‌ دوما اینکه باید برای ما مشخص شود که فسادی به تعبیر رسانه ها رخ داده و سوم اینکه متهم ها بیایند و توضیح دهند. بنابراین رسانه ها که مطالبه می کنند ما خوشحال می شویم اما ی مهلت معقول به ما بدهند چرا که ظرف دو یا سه ماه فرصت کمی است. امیدوارم این دوازده پرونده که اعلام کردم کارش انجام شود و ما نتایح را اعلام کنیم.

ولایتی گفته ملک را خریده است

جعفری دولت آبادی در خصوص پرونده خانه سعدآباد متعلق به علی اکبر ولایتی و وضعیت این ملک در صورت تصرف غیر قانونی گفت:‌ ایشان گفته اند ملک را خریده اند پس از خودشان سوال کنید.

انتهای پیام/