طراحی هواپیمای ۶ نفره تفریحی با قابلیت پرواز عمودی +عکس
طراحی هواپیمای ۶ نفره تفریحی با قابلیت پرواز عمودی +عکس

یک شرکت آمریکایی مشغول ساخت هواپیمایی است که به طور عمودی از زمین بلند می شود و سرعت آن ۳ برابر بالگردهای معمولی است.

به گزارش عصرتبریز به نقل از تلگراف، شرکت Transcend Air Corporation اعلام کرد مشغول ساخت یک VTOL (عمودپرواز) با ظرفیت ۶ نفر است که به طور عمودی از زمین بلند می شود و فرود می آید اما مانند جت پرواز می کند. VTOL نوعی وسیله نقلیه هوایی است که به طور عمودی از زمین بلند می شود.

این VTOL به نام Vy ۴۰۰ تا ژانویه ۲۰۲۴ میلادی برای انجام پروازهای تجاری آماده خواهد شد و می تواند با سرعت ۶۵۱ کیلومتر برساعت سفر کند. سرعت این هواپیما به دلیل طراحی خاص بال ها، سه برابر بالگردهای معمول است.

این شرکت خدمات خود را برای مسافران تجاری از مراکز شهرها ارائه می کند و حتی نخستین مسیر و قیمت بلیت های خود را منتشر کرده است.

Vy ۴۰۰ می تواند فاصله بین لس آنجلس تا سانفرانسیسکو را در ۵۵ دقیقه طی کند.

به گفته گرگ بروئل، یکی از موسسان و مدیر ارشد اجرایی Transcend، وسیله نقلیه هوایی مذکور چند مشکل را برطرف می کند و می تواند از ترافیک جاده ها، آلودگی هوای اطراف فرودگاه ها  و هزینه حمل و نقل مستقیم بکاهد.

در این VTOL از سیستم مسیریابی به نام fly-by-wire استفاده می شود. چنین سیستمی به طور دستی کنترل نمی شود، بلکه به طور الکترونیکی است و احتمالا خودکار خواهد بود.

 بدنه این وسیله نقلیه هوایی از  فیبرکربنی خواهد بود. به گفته بروئل این هواپیما بسیار کارآمدتر از بالگرد خواهد بود.

مزایای Vy 400 متعدد است؛ هزینه آن کمتر است و سروصدای کمتری ایجاد می کند. از سوی دیگر چون مانند جت پرواز می کند، سریعتر خواهد بود.

اما هزینه سفر با این هواپیما چندان ارزان نیست. قیمت سفر ۳۶ دقیقه ای از نیویورک به بوستن حدود ۲۸۳ دلار و پرواز یک ساعته از مونترال به تورنتو ۳۲۵ دلار خواهد بود. بهای سفر لس آنجلس تا سانفرانسیسکو نیز ۳۱۵ دلار اعلام شده است.

انتهای پیام/