سریال در حاشیه چندی پیش حرف و حدیث هایی در خصوص جامعه پزشکی مطرح کرد.سریالی که به گفته پزشکان باعث شده اعتماد مردم به جامعه پزشکی خدشه دار شود اما مساله اینجاست که این اشتباهات فاحش خود پزشکان و خدمات دهی بیمارستان هاست که کار را برای نقد و به چالش کشیدن جامعه پزشکی، پرستاران […]

سریال در حاشیه چندی پیش حرف و حدیث هایی در خصوص جامعه پزشکی مطرح کرد.سریالی که به گفته پزشکان باعث شده اعتماد مردم به جامعه پزشکی خدشه دار شود اما مساله اینجاست که این اشتباهات فاحش خود پزشکان و خدمات دهی بیمارستان هاست که کار را برای نقد و به چالش کشیدن جامعه پزشکی، پرستاران و بیمارستان ها را آسان تر می کند .در این میان نکته اینجاست که درآمد پزشکان در ایسران بسیار بالا است و همین مساله مردم را از اشتباهات پزشکان دلخور تر می کند.
البته بر خلاف کشورهای اروپایی و امریکا، هیچ آمار رسمی از درآمد متوسط و همچنین حداقل و حداکثر درآمد پزشکان متخصص در کشورمان از مراجع رسمی نظیر وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، وزارت کار و یا اداره آمار وجود ندارد و گزارش ها حاکی از درآمد میلیونی و بعضا میلیاردی برخی پزشکان ایرانی دارد.
این در حالی است که بسیاری از پزشکان متخصص که در دانشگاه ها و یا سایر سازمان های دولتی یا غیر دولتی نظیر سازمان تامین اجتماعی کار می کنند حقوق ماهانه چند میلیونی بر اساس سابقه کار و رده علمی دریافت می کنند. این ارقام به کارانه اضافه شده و به عنوان دستمزد نهایی پرداخت می شود. ارقام این دستمزدها نیز بطور شفاف در دسترس نیست.
در مطب ها هم معمولا تعداد زیادی بیمار ویزیت می شوند که علاوه بر حق ویزیت در بسیاری از این مطب ها درآمدزایی از طریق انجام آزمایشاتی نظیر نوار قلب، نوار مغز، سونوگرافی و… نیز صورت می گیرد. متاسفانه بررسی های انجام شده نشان می دهد که از درآمد متوسط مطب ها و کلینیک ها نیز هیچگاه گزارش شفافی منتشر نشده است.
در این میان سریال در حاشیه مهران مدیری در حالی تلاش کرد برای به چالش کشیدن این مسائل و علاوه بر آن رشوه و زیر میزی و ویزیت دوم و… دارد که پزشکان به هیچ روی زیر بار اشتباهات فاحش خود نمی روند.در این میان بیمارستان های خصوصی نیز طلبکارانه معتقدند بهترین خدمات را به بیماران ارئه می دهند.
با این حال اما گاهی اخباری روی خط رسانه ها می رود که خبر از اشتباهات بد و شاید در نظر اول خنده دار در بیمارستان ها باشد.

جاماندن ‎شیلنگ ۲۰سانتی در بدن بیمار
خبرآنلاین: یک بیمار پس از گذشت دو سال از عمل جراحی خود متوجه شد که طی عمل جراحی که دوسال پیش انجام داده بوده، یک لوله بیست سانتی در شکمش جامانده است.
این بیمار دو سال پیش به خاطر مشکل مجاری ادرار در یکی از بیمارستان های مرکز تهران تحت عمل جراحی قرار گرفت اما بعد از انجام این عمل با مشکلات متعددی روبرو گشت.
اطرافیان او می گویند هنوز مدت زیادی از عمل جراحی نگذشته بود که بدن عفونت کرد و علائم این عفونت خودش را نشان داد. پزشکان برای این مشکل آنتی بیوتیک تجویز کردند اما این روش درمانی تاثیری روی درد او نداشت.
به گفته اطرافیان این بیمار، او که از جانبازان جنگی است ۴ بار پزشک معالجش را تغییر داد ولی همه پزشکان تشخیص دادند که او عفونت ادراری دارد و همان تجویز عفونت سابق و استفاده از آنتی بوتیک را ادامه دادند.

۲۹۰۴۷۷_۲۷۸
پس از مدتی عفونت گسترده و درد بیشتر پزشک معالج جدید او را واداشت که برای او اقدام تشخیصی “سی تی اسکن” را تجویز کند.
به دستور پزشک، سی تی اسکن انجام داد و در تصویر به دست آمده مشخص شد کلافی در هم پیچیده در مثانه بیمار از جراحی دوسال پیش جامانده که مشکلات دوسال اخیر هم به دلیل وجود همین لوله در شکم بیمار بوده است.
صیادی، یکی از مسئولین واحد رسیدگی به شکایات بیمارستانی که جراحی در آن انجام شده در این باره به خبرآنلاین گفت که تنها ریاست بیمارستان است که می تواند در این باره اظهارنظر کند.
ابوالقاسم قاسم زاده، یکی از مسئولان بیمارستان نیز درباره مشکل پیش آمده گفت: می بایست این پرونده بررسی شود تا ببینیم این ادعا واقعیت دارد یا خیر. چرا که هرگز در این بیمارستان موردی این چنینی نداشته و نداریم.
به گفته اطرافیان این بیمار، قرار است این بیمار در بیمارستان دیگری تحت عمل جراحی دوباره قرار بگیرد که البته پزشکان قول صددرصد برای درآوردن این شلنگ اضافه نداده اند و گفته اند ممکن است به خاطر گذشت زمان طولانی، امکان جداسازی این جسم از بافت اطرافش وجود نداشته باشد.