عصر تبریز: هفته گذشته، جنگل‌های کشور به‌ویژه جنگل‌هـــای زاگــــرسی شاهد آتش‌سوزی‌های متعددی بود. بیشترین آتش‌سوزی‌ها البته از جنگل‌های ایلام، لرستان، آذربایجان شرقی و کردستان گزارش شده، اما نقطه اوج آتش‌سوزی‌ها جنگل‌های کوهدشت اعلام شده است به‌طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد تا پنجشنبه شب گذشته حدود ۸۱۰هکتار از جنگل‌های کوهدشت براثر آتش نابود شده است؛ هرچند […]

عصر تبریز: هفته گذشته، جنگل‌های کشور به‌ویژه جنگل‌هـــای زاگــــرسی شاهد آتش‌سوزی‌های متعددی بود.

بیشترین آتش‌سوزی‌ها البته از جنگل‌های ایلام، لرستان، آذربایجان شرقی و کردستان گزارش شده، اما نقطه اوج آتش‌سوزی‌ها جنگل‌های کوهدشت اعلام شده است به‌طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد تا پنجشنبه شب گذشته حدود ۸۱۰هکتار از جنگل‌های کوهدشت براثر آتش نابود شده است؛ هرچند بخشدار کوهدشت این آمار را ۵۰۰هکتار اعلام کرده است.

رویشگاه‌های جنگلی کردستان نیز از مناطقی است که بنا به اعلام تشکل زیست‌محیطی ازجمله انجمن سبز چیا از ابتدای مردادماه تاکنون تقریبا هر روز ۴بار دچار حریق شده اما این آتش‌سوزی‌ها کمتر رسانه‌ای شده است. خبر‌های دریافتی نشان از آن دارد که به‌رغم برخی مسئولان که از مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های کوهدشت خبر داده بودند این آتش‌سوزی که از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شده بود پنجشنبه گذشته از جبهه دیگری شعله ور شده و بنا به گزارش‌های دریافتی همشهری تا روز جمعه همچنان تداوم داشته است.

رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان پنجشنبه گذشته درباره آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه کوهدشت به مهر گفت: به‌رغم مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه کوهدشت، ساعت۵ صبح پنجشنبه ۱۵مردادماه جاری آتش‌سوزی مجدداً حدود ساعت ۷:۴۵ صبح از جبهه دیگری آغاز شد. وی یادآور شد: با توجه به شیب منطقه و صعب‌العبور بودن منطقه آتش‌سوزی درخواست اعزام بالگرد کردیم. آریایی تصریح کرد: متأسفانه به‌رغم مهار آتش‌سوزی در برهه‌های مختلف به‌دلیل وزش باد آتش دوباره روشن می‌شود. اما نکته درخور تاملی که این مقام محلی به آن اشاره می‌کند اینکه «آتش‌سوزی مطابق برآورد اولیه عمدی بوده و از سوی عامل انسانی آغاز شده است.» مهرداد بهاروندی، مدیرکل منابع طبیعی لرستان هم در تأیید گفته‌های مدیر بحران استان گفته است که «۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها توسط عامل انسانی در جنگل‌های لرستان رخ می‌دهد.» اختلاف کشاورزان و دامداران، بی‌احتیاطی گردشگران و آتش زدن «پس چر» مزارع ۳عامل مهم آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها و مراتع استان لرستان اعلام شده است. روند آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع لرستان در حالی ادامه دارد که مدیرکل منابع طبیعی لرستان به مهر گفته است که طی سال گذشته بیش از ۳۵۰هکتار از جنگل‌های لرستان بر اثر آتش‌سوزی از بین رفته است.

 

آمارهای متفاوت

مدیرکل منابع طبیعی ایلام می‌گوید که از ابتدای سال‌جاری تا‌کنون ۴۹مورد حریق در جنگل‌های ایلام اتفاق افتاده و براثر آن ۱۲۰۰هکتار جنگل نابود شده است اما مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع این آمار را ۳۶۰هکتار اعلام کرده‌اند. همچنان‌که مدیرکل منابع طبیعی گلستان هم گفته است تا ابتدای تیرماه امسال حدود ۱۰۵مورد حریق در جنگل‌های این استان رخ داده اما همین آمار از سوی مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع حدود ۷۰مورد گزارش شده است.

نکته دیگر اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود گستردگی آتش‌سوزی در رویشگاه‌های جنگلی تنها ۲مورد استفاده از بالگرد برای اطفای حریق در ایلام و گلستان گزارش شده است و در این میان، تلاش‌های بی‌وقفه و از جان‌گذشتگی مأموران منابع طبیعی و محیط‌زیست و کمک‌های بی‌دریغ مردمی در اطفای حریق نقشی کارساز داشته است.

 

سازمان جنگل‌ها در انتظار همکاری نیروهای مسلح برای مقابله با آتش‌سوزی

سازمان جنگل‌ها ومراتع کشور و سازمان حفاظت محیط‌زیست هر چند حفاظت و صیانت از جنگل‌های کشور را برعهده دارند اما آنچه مسلم است مقابله با آتش‌سوزی‌هایی که هر روز بر دامنه آن افزوده می‌شود البته در توان این دو سازمان نیست. از این رو، انتظار می‌رود همه سازمان‌ها و نهادها به‌ویژه وزارت دفاع در حفاظت از جنگل‌ها و مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی به کمک این سازمان بشتابند به‌ویژه آنکه چندی پیش معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه مشترکی که با حضور نمایندگان وزارت دفاع، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و شمار دیگری از مسئولان برگزار شد از وزارت دفاع وسایر دستگاه‌ها خواست برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌های کشور با سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها همکاری کنند. به‌نظر می‌رسد به‌رغم این درخواست، هنوز بستر همکاری نیروهای مسلح با سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها فراهم نشده و این درحالی است که هر روز بخش وسیعی از جنگل‌های کشور براثر آتش نابود می‌شود.