مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: کودک سه ماهه‌ی رها شده، در شیرخوارگاه احسان بهزیستی نگهداری می‌شود.

به گزارش عصرتبریز، محسن ارشدزاده در خصوص جزئیات رها شدن کودک سه ماهه در تبریز، اظهار کرد: حدود پنج روز گذشته کودک سه ماهه‌ای که توسط مادرش در تبریز رها شده بود، توسط کلانتری ۱۵ پیدا شده و با حکم قضایی به بهزیستی استان تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: سلامت این کودک به طور کامل توسط پزشکان بررسی شده و بدون هیچ گونه مشکلی در شیرخوارگاه احسان که متعلق به بهزیستی است، نگهداری می‌شود.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در خصوص شرایط بازگرداندن این کودک به خانواده‌اش، گفت: باتوجه به مجهول بودن هویت این کودک، خانواده‌اش در صورت پشیمانی از کاری که انجام دادند، برای تحویل گرفتن فرزندشان باید از طریق دستگاه قضایی اقدام کرده و مراحل قانونی را طی کنند.

وی با بیان اینکه رها شدن نوزاد توسط والدین اتفاق نادری نیست، ادامه داد: اکثر کودکان پذیرش شده در شیرخوارگاه بهزیستی با سناریوهایی مشابه توسط والدین در بیمارستان‌ها، پارک ها و … رها شده‌اند. معمولاً در چنین مواردی فردی که کودک را رها کرده به صورت مخفیانه با پلیس و یا اورژانس اجتماعی بهزیستی تماس گرفته و محل رها شدن کودک را اطلاع می‌دهد.

ارشد‌زاده در خصوص شرایط سرپرستی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، بیان کرد: خانواده‌های متقاضی فرزند خواندگی بعد از طی مراحل قانونی و در صورت موافقت دادگاه، ابتدا به صورت آزمایشی و بعد از شش ماه در صورت نبود مشکل خاصی به صورت قطعی کودکی را به سرپرستی تحویل می‌گیرند.

وی ادامه داد: نظارت بهزیستی به کودکان تحویل داده شده به متقاضیان فرزند خواندگی ادامه دارد.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: سال گذشته سرپرستی ۴۳ کودک به متقاضیان فرزند خواندگی تحویل داده شده است.

در متن نامه‌ای که کنار این کودک قرار داده شده بود، آمده است: «با سلام خواهشمندم هرکس این بچه را پیدا کرد به اداره بهزیستی تبریز تحویل دهد من توانایی مالی ندارم و شوهرم هم فوت نموده است بچه‌ام را اول به خدا سپس به شما می‌سپارم این بچه سه ماهه است اسمش هم زهرا، شناسنامه برای او نتوانستم بگیرم و خودم آواره‌ی خیابون‌ها هستم و هیچ کس هم ندارم.»

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایسنا