ضرورت فرهنگ‎سازی برای بحث تفکیک زباله از مبدا
ضرورت فرهنگ‎سازی برای بحث تفکیک زباله از مبدا

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز بحث آموزش ‎های فرهنگی برای تفکیک زباله از مبدا را یکی از اولویت های کاری سازمان مدیریت پسماند برشمرد.

به گزارش عصرتبریز، شکور اکبرنژاد امروز در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی شورای شهر تبریز با اشاره به ارزش آثار تاریخی افزود: آثار باستانی نشانه تمدن نیاکان آن جامعه و شناسنامه‎ای برای بیان موجودیت یک تاریخ بشمار می‎رود.

وی توجه مسئولین در راستای حفظ این آثار را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: جدای از توجه مسئولین به این اماکن و آثار، فرهنگ سازی بین مردم جهت حفاظت و نگهداری از این اماکن از اهمیت خاصی برخوردار است که اطلاع رسانی و ترویج این امر، یاری و مساعدت قشر تحصیل کرده و فرهنگی شهروندان را می‎طلبد.

اکبرنژاد در بخش دیگی از سخنان خود گفت: از دیگر معضلات موجود در کشورمان کم آبی، خشک شدن تالاب ها، آلودگی هوا و مهمترین موضوع فعلی بحران کمبود آب است.

وی اظهار داشت: آب زندگی است و حیات و ممات و رشد و توسعه ما در گرو منابع پایدار آب است. اگر همین حالا فکری نکنیم به زودی شاهد معضلات بسیار جدی خواهیم بود.

وی توجه به خطر سمپاشی های بیش از حد را جدی عنوان کرد و ادامه داد: سمپاشی ۴ برابر از حد مجاز از معضلاتی‎ست که باید سریع بررسی شده و راهکاری برای آن اندیشیده شود، چراکه ادامه این روند آسیب‎های جدی و بیماری‎های لاعلاجی را به همراه خواهد داشت.

اکبرنژاد بحث آموزش‎های فرهنگی برای تفکیک زباله از مبدا را یکی از اولویت های کاری مدیریت پسماند برشمرد و گفت: در شهرهای نسبتاً بزرگ روزانه مقادیر قابل توجهی پسماند خانگی تولید می‎شود که این میزان زباله علاوه بر هزینه‎های سرسام آور جمع آوری، حمل و دفع آن، حجم عظیمی از مشکلات زیست محیطی نگران کننده‎ای به همراه دارد.

وی تاکید کرد: از این رو، برداشتن گام‎های مؤثر و اساسی در زمینه مدیریت پسماندها همچون تفکیک زباله از مبدا، ضروری بوده و می‎بایست در رأس برنامه‎های سازمان های مسئول و ذیربط قرار داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز همچنین خطاب به شهردار تبریز و با اشاره به تجربه شهرداری تهران در بحث آفت توت‎های عقیم در سطح شهر، گفت: این درختان با مشکلات جدی در شهر تهران روبرو شده که از این نوع درختان در تبریز نیز کاشته شده، فلذا باید پیشگیری‎هایی در این مورد صورت بگیرد.

انتهای پیام/