رشد ۲۶درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان‎شرقی
رشد ۲۶درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان‎شرقی

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی از رشد ۲۶ درصدی ارزش کالاهای صادر شده از گمرکات آذربایجان شرقی نسبت به سه ماه نخست سال گذشته خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، لیلی اورنگی در تشریح این خبر، گفت: در سه ماه گذشته ۵۱۴ هزار و ۹۵۰ تن کالا به ارزش نزدیک ۴۰۰ میلیون دلار از استان آذربایجان شرقی به خارج از کشور صادر شد.

وی افزود: این میزان صادرات از لحاظ ارزش ۲۶ درصد و از نظر وزنی ۳۶ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

اورنگی با اشاره به مقصد کالاهای صادراتی آذربایجان شرقی تصریح کرد: این محصولات به ۷۸ کشور جهان صادر شده که عراق، ترکیه، افغانستان، ارمنستان و آذربایجان به ترتیب عمده مقاصد کالاهای صادراتی استان در بهار امسال بوده است.

وی مواد پلاستیکی، ماشین آلات و وسائل مکانیکی، فولاد، سوخت و روغن های معدنی و میوه و قند و شکر را مهمترین اقلام صادراتی از مبادی گمرکی استان دانست.

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی در ادامه عنوان کرد: همچنین در سه ماه نخست امسال ۷۲ هزار و ۳۳۷ تن کالا به ارزش بیش از ۱۸۹ میلیون دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۳ و ۲۱ درصد کاهش نشان می دهد.

اورنگی در پایان خاطرنشان کرد: این کالاها از ۴۷ کشور وارد شده که ترکیه، آلمان، چین، امارات و ایتالیا به ترتیب بیشترین سهم را در این واردات دارند.

انتهای پیام/